Globalny Bank Nasion na Spitsbergenie, zwany "skarbcem zagłady", jest uważany za jedną z najlepiej zabezpieczonych budowli na świecie. Jak się okazuje, zagroziła mu sama natura. W wyniku roztopów do skarbca wdarła się woda.
Globalny Bank Nasion to skarbnica, w której przechowywane są nasiona wielu roślin z całego świata. W sumie jest ich tam ponad 500 milionów. Ma to być zabezpieczenie dla ludzkości na wypadek katastrof, klęsk żywiołowych czy konfliktów zbrojnych.
Natura zrobiła swoje
Hege Njaa Aschim, przedstawicielka firmy zajmującej się skarbcem, poinformowała w ubiegły piątek, że woda wdarła się do tunelu prowadzącego do skarbca, w którym przechowywane są nasiona. Miało do tego dojść z powodu roztopów w czasie "wyjątkowo ciepłego i deszczowego października".
Same nasiona pozostały bezpieczne, bo pod wpływem niskiej temperatury woda zamarzła, tworząc taflę lodu na korytarzu tunelu. Pracownicy zdążyli go skuć i wynieść, zanim spowodował szkody.
Czarny scenariusz
Nie oznacza to, że woda dostająca się do tunelu nie jest alarmująca. Obszar ten leży w tzw. krainie śniegu i lodu. Jednak sezonowo następuje topienie się pokrywy śnieżnej i lodu - wtedy też zwiększa się zagrożenie dla nasion. Mając na uwadze zmiany klimatu i związane z nimi ocieplenie, naukowcy nie zamierzają ryzykować. Aby uniknąć zagrożenia w przyszłości, przy wejściu do tunelu powstaną wodoodporne ściany, które mają jeszcze lepiej zabezpieczać nasiona.
Czym jest skarbiec nasienny?
Globalny Bank Nasion powstał w 2008 roku na norweskiej wyspie Spitsbergen. Został zbudowany tak, aby przetrwać próbę nie tylko czasu, ale i natury. Ma być zabezpieczeniem na wypadek klęsk żywiołowych i wyniszczającej działalności człowieka.
W magazynie przechowuje się nasiona z całego świata, głównie ryżu, pszenicy, ziemniaków, soczewicy i ciecierzycy. Naukowcy zachowali ich kopie z banków nasiennych na całym świecie, by w razie potrzeby odtworzyć i zachować różnorodność upraw.
Po raz pierwszy otworzono go w 2015 roku. Po nasiona sięgnęli Syryjczycy, którzy utracili swój w wyniku trwającego od lat konfliktu zbrojnego.
Sam skarbiec przypomina wielką lodówkę. Stumetrowy tunel prowadzi do wnętrza góry, gdzie przechowywane są nasiona w temperaturze -18 stopni Celsjusza.. Nawet w przypadku braku zasilania temperatura w naturalny sposób ustabilizuje się w granicach -8 stopni.
U podnóża stoku znajdują się dwie stacje pompujące ewentualną wodę, która może dostać się do środka.
Autor: wd/ja / Źródło: CNN, TVN Meteo, TVN24 BiS