Dlaczego najsmaczniejszy owoc świata śmierdzi?

Aktywny ranking (odcinek 5). Najzdrowsze owoce
Aktywny ranking (odcinek 5). Najzdrowsze owoce
TVN Meteo Active
Aktywny ranking (odcinek 5). Najzdrowsze owoceTVN Meteo Active

Durian wydziela wyjątkowo intensywny i niezbyt zachęcający zapach padliny. Naukowcy z Singapuru przebadali kod genetyczny tego owocu i rozwikłali zagadkę jego charakterystycznego odoru.

Już w 2012 roku niemieccy naukowcy z Centrum Badawczego Chemii Spożywczej we Freisingu odkryli, że za intensywnym zapachem duriana stoi aż 41 odorantów - substancji posiadających zapach - przy czym aż 24 są charakterystyczne jedynie dla tego owocu.

Dopiero w tym roku naukowcy z Singapuru opublikowali artykuł w czasopiśmie naukowym "Nature Genetics", w którym stwierdzili, że powstanie tak wielu odorantów w jednym - często uchodzącym za najsmaczniejszy na świecie - owocu nie jest dziełem przypadku, lecz genetyki.

Oda do odoru

- Teraz, gdy znamy szereg sekwencji genomu tego owocu, możemy porównywać go z owocami, których sekwencje są powszechnie znane naukowcom - stwierdził jeden z autorów raportu Patrick Tan, który prowadzi swoje badania w Szkole Medycznej Dune-NUS w Singapurze. - Odkryliśmy wiele nieoczywistych cech tego owocu - między innymi to, że najbliższym "przodkiem" duriana jest owoc kakaowca - dodał.

Gdy już wiemy, że kakaowiec i durian są bliskimi krewnymi, wzajemne podobieństwa właściwie rzucają się w oczy: ich wnętrze i miąższ są miejscami jak dwie krople wody. Lecz to miłość, a nie podejrzliwość skłoniła Tana oraz jego kolegę Bin Tean Teha do sekwencjonowania genomu tego cuchnącego owocu.

- Ten owoc fascynuje mieszkańców naszej części świata - przyznaje Tean Teh. - My go zwyczajnie kochamy, a zmysł badawczy podpowiedział nam, że powinniśmy mu się bliżej przyjrzeć - dodał. - Chcielibyśmy udzielić odpowiedzi na najbardziej oczywiste pytania, jak choćby: skąd bierze się jego intensywny zapach? - zastanawiał się Tan.

Cudowny gen

Tean Teh i Tan wykorzystali trzy odmienne metody sekwencjonowania DNA, a gdy zestawili ze sobą wyniki wszystkich badań, ostatnie elementy układanki wskoczyły wreszcie na swoje miejsca. Dzięki aparaturze Illumina udało się wykryć drobne wariacje w podstawowych partiach kodu DNA poprzez analizę jego krótkich odcinków, a tym samym uzyskać bardzo szczegółowe informacje na temat tych właśnie odcinków.

Problem pojawia się w chwili, gdy zdamy sobie sprawę, że badanie niewielkich fragmentów kodu nie oddaje całej prawdy. Aby zrozumieć, jak wygląda tak zwane "rusztowanie DNA", a więc jego obraz w makroskali, nie wystarczy poddanie analizie wszystkich jego elementów składowych. Niezbędne okazuje się zrozumienie, czym durian różni się od swojego krewnego, kakaowca, i czemu.

Kakaowiec to nie jedyny krewny duriana - jest nim również bawełna, jednak to do ciemnego i aromatycznego owocu kakaowca jest mu zdecydowanie bliżej. Obie te rośliny miały jednak sporo czasu na to, by zacząć się od siebie różnić.

- Porównaliśmy kod genetyczny duriana i kakaowca, dwóch roślin, które są blisko ze sobą spokrewnione. Odkryliśmy, że jedynie durian przeszedł przez cały proces duplikacji genomu - stwierdził Tan. Oznacza to, że durian powielił te partie kodu, które niegdyś dzielił z kakaowcem, raz po raz je dublując.

W pułapce duplikatów

Całkowita duplikacja genomu oznacza, że podczas gdy pierwotny fragment kodu dalej pełni swoją dotychczasową funkcję, to jej duplikat ma możliwość obrania innej "ścieżki", odpowiadając przy tym za wykształcenie całkowicie nowych cech - jak choćby porowata lub kolczasta skorupa i wyrazisty zapach.

- To tak, jakbyś się sklonował i zlecił swojej kopii, by odrabiała za Ciebie pracę domową, gdy ty wyjdziesz na dwór i zajmiesz się czymś zupełnie z innej beczki - stwierdził Tan.

Zastanówmy się nad tym chwilę: gdy my wykonujemy szereg dotychczasowych czynności, nasza kopia ma możliwość specjalizowania się i nabywania nowych kompetencji, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykształcić szereg całkowicie nowych cech i umiejętności. Tak właśnie stało się z durianem, tyle że w tym przypadku owoc ten postawił na cechę zupełnie niezrozumiałą - smród.

Durian ciężko pracował na swój charakterystyczny odór - nie tylko przeprowadził pełną duplikację genomu, która umożliwiła mu pojawienie się nowych cech, ale też zadbał o zawiązywanie się w nim związków chemicznych na bazie siarki, którym zawdzięcza swój zapaszek.

Smrodliwy przedmiot pożądania

- To podwójne zwycięstwo - stwierdził Tan i zauważył, że durian nie tylko wykształcił sobie charakterystyczny fetor, ale też zaprzęgł do roboty swój kod genetyczny, by ten zapach niósł się jak najdalej. Czemu? Odpowiedź jest prosta.

Paskudny zapach owocu przyciąga orangutany i inne wielkie małpy, które zajadają duriany aż im się uszy trzęsą. Ziarna, których to małpy nie są w stanie strawić, przy pierwszym wypróżnieniu odnajdują nową glebę, na której durian może kwitnąć i owocować.

Badacze liczą na to, że dokładne zgłębienie kodu genetycznego tego owocu umożliwi wyhodowanie jego udoskonalonej wersji. Durian jest tak bogaty w cukry, że cukrzycy powinni się go wystrzegać w nadmiernych ilościach, dlatego pożądana byłaby całkowicie nowa jego odmiana. Póki co musimy zadowolić się rozwiązaniem zagadki jego intensywnego zapachu, a także ciepło myśleć o tych, którzy poświęcili jej swoje badania - oraz nozdrza.

Autor: sj/map / Źródło: popsci.com

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN