Trufle to najdroższe grzyby na świecie. Za kilogram białej trufli zapłacimy 4 tys. euro, czarnozarodnikowej - 2 tys. euro. Na rynku jest setka rodzajów tego ekskluzywnego przysmaku, jednak najbardziej pożądane to białe i czarnozarodnikowe.
Trufle przystosowały się podziemnego trybu życia, wytwarzają bulwiaste, podziemne owocniki. Mają unikatowy zapach, który przyciąga nie tylko miłośników dobrej kuchni, ale też zwierzęta. Grzyby te wydzielają wiele substancji lotnych. Muchy są wabione przez wydzielany przez trufle alkohol. Natomiast świnie wyczuwają związki cebuli i czosnku. Wrażliwe na zapach owocników są również dziki i wiewiórki.
Ich zapach jest uzależniony od rodzaju i etapu rozwoju. Młode trufle są bezwonne. Z czasem zaczynają wydzielać intensywne wonie. Jednak nie każdy człowiek jest w stanie je wyczuć i porównać z innymi zapachami. Jednym przypominają drzewo sandałowe czy wanilię, innym czosnek czy mocz.
Ze względu na trudności związane z poszukiwaniem trufli, jeszcze do niedawna wykorzystywano do tego świnie. Jednak, kiedy udało się im odnaleźć "skarb", od razu rzucały się do konsumowania. Dlatego do poszukiwań wytresowano psy.
W Polsce występuje osiem odmian trufli, jednak nie należą one do tych z górnej półki.
Najdroższe grzyby świata
Najdroższe odmiany trufli: białe i czarnozarodnikowe są trudno dostępne.
Te pierwsze występują naturalnie we Włoszech i chorwackiej Istrii. Ich cena za kilogram sięga nawet 4 tys. euro. Wykorzystywane są jako aromat do past i makaronów. Trufle czarnozarodnikowe można znaleźć we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Również są bardzo drogie. Za kilogram zapłacimy 2 tys. euro. We Francji nazywane są czarnymi diamentami. Kucharze dodają je m.in. do ekskluzywnych dań, takich jak pate de fois gras (pasztet strasburski).
Autor: PW/map / Źródło: www.therichest.com