Naukowcy wiedzą skąd się bierze charakterystyczny zapach zimy. Wpływ mają na to temperatura i wilgotność powietrza oraz nasze receptory węchowe.
OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE.
Zapach to znajdujące się w powietrzu cząsteczki chemiczne uwalniane przez różne przedmioty, urządzenia i żywe organizmy wokół nas. Kiedy wdychamy powietrze, cząsteczki te są wykrywane przez receptory znajdujące się w nosie.
W lecie czujemy więcej
Okazuje się, że w ciepłym powietrzu cząsteczki rozpraszają się o wiele szybciej niż w zimnym. Z tego powodu latem, gdy jest ciepło, dociera do naszych nosów o wiele więcej zapachów niż w czasie mroźnej pogody. Poza tym, żeby receptory węchowe mogły zidentyfikować cząsteczki chemiczne, muszą się znajdować w wilgotnym środowisku o optymalnej temperaturze. Takie warunki panują z reguły wewnątrz nosa, nawet w zimny dzień. Jednak z drugiej strony, ciepła i wilgotna aura lepiej sprzyja rozpraszaniu się zapachów w powietrzu i odbieraniu ich przez receptory w nosie. Również podczas deszczu czujemy różne zapachy mocniej – dzieje się tak ze względu na dużą ilość wody w powietrzu.
Wypij kawę na mrozie
Żeby ocenić samemu jak mroźna pogoda ogranicza nasz węch, wystarczy zrobić proste doświadczenie - wypić kawę na zewnątrz. Gdy zrobimy to w czasie siarczystego mrozu jej aromat będzie ledwo wyczuwalny. Natomiast gdy tę samą kawę dopijemy w ciepłym pomieszczeniu, jej zapach będzie bardziej intensywny. Wiąże się to właśnie z tym, że mróz częściowo "blokuje" nasz zmysł węchu.
Zapachy zimy
W czasie mroźnej pogody, gdy oddychamy zimnym powietrzem, czujemy coś co można nazwać charakterystycznym zapachem mrozu. Jest to jednak wrażenie termiczne, wywołane przede wszystkim chłodzeniem dróg oddechowych przez zimne powietrze, a nie jakimś specyficznym zapachem. Są ludzie, którzy twierdzą, że wyczuwają zbliżające się opady śniegu. Może się to wiązać z tym, że w czasie gdy zbliżają się opady wzrasta wilgotność powietrza, a to z kolei powoduje, że nasz węch działa lepiej niż w czasie suchej pogody. Osoby wyczulone na taką zmianę, "czują" wtedy inną (większą) wilgotność powietrza.
Zima zmienia nie tylko nasz zmysł węchu, ale może też wpływać na stan psychiczny.
Autor: tw / Źródło: Nature/odkrywcy.pl