Czosnek nadaje potrawom charakterystyczny smak. Często stosowany w kuchniach świata, ma istotną wadę: nieprzyjemny zapach z ust po zjedzeniu takiej potrawy utrzymuje się długo po posiłku. Naukowcy z USA wiedzą już, co neutralizuje ten odór.
Nasz organizm nie jest w stanie strawić jednego ze związków w czosnku: 2-propenylo-siarczko-metylu (AMS), dlatego jego zapach jest wyczuwalny w ludzkim zapachu. Odświeżyć oddech mogą jabłka, sok z cytryny oraz mięta. Według badań opublikowanych w Journal of Food Science, zielona herbata, szpinak i pietruszka również mogą pomóc.
Jabłko neutralizuje czosnek
Ochotnicy, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym Ohio, po zjedzeniu czosnku zostali poddaniu zmierzeniu poziomu AMS w organizmie. Następnie polecono im zjeść poszczególne składniki potraw i sprawdzano, jaki one mają wpływ na wydzielany zapach. Ze wszystkich badanych substancji to jabłka okazały się najskuteczniejsze. Zawarte w nich polifenole neutralizują wszystkie związki AMS, skutkiem czego nie czuć czosnkowego zapachu.
Lekcja gotowania
- Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się brzydkiego zapachu z ust, łączmy czosnek ze składnikami mającymi zdolność neutralizacji AMS - mówi profesor Sheryl Barringer z Uniwersytetu Stanowego Ohio, autorka tych badań. - Mleko może również zneutralizować długo utrzymujący się brzydki zapach, ale musi być tłuste i trzeba je pić podczas posiłku - dodaje.
Naukowcy ustalili, że wypicie jednej szklanki mleka do czosnkowego posiłku zmniejsza wydzielanie nieprzyjemnego zapachu o 50 proc.
Badanie zostało opublikowane w piśmie Journal of Food Science.
Autor: mab/mj / Źródło: Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock