Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem i upałami. Wydał ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia, dla woj. małopolskiego. Na Bałtyku może wystąpić sztorm.
IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Alerty pogodowe obowiązują w prawie wszystkich województwach w kraju.
Ostrzeżenia przed burzami
Ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia wydano w woj. małopolskim od godziny 16 do godziny 22, gdzie prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 30 l/mkw. do 40 l/mkw., lokalnie do 70 l/mkw., oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie niewykluczone gradobicia.
Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwach:
- śląskim od godz. 12 do 22. W tych regionach prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 20 do 40 l/mkw. (lokalnie na południu województw do 50 l/mkw.) oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwe są gradobicia.
- dolnośląskim (subregion jeleniogórski) od godz. 17:30 do 22. Prognozuje się burze z opadami deszczu oraz grad. Porywy wiatru będą dochodzić do 60 km/h.
Alerty pierwszego stopnia ogłoszono w województwach:
- zachodniopomorskim od godz. 11 do 20. Podczas burz spadnie do 25 l/mkw. deszczu, a wiatr powieje z prędkością do 75 km/h. Miejscami spadnie też grad.
- pomorskim od godz. 11 do 23. Synoptycy IMGW zapowiadają nawałnice, podczas których spadnie od 10 do 20 l/mkw., a lokalnie 30 l/mkw. deszczu i grad. Porywy wiatru będą dochodzić do 75 km/h.
- lubuskim od godz. 11 do 20. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. wiatr osiągnie prędkość do 65 km/h. Lokalnie możliwy grad.
- wielkopolskim od godz. 13 do 23. Podczas burz spadnie od 15 do 30 l/mkw., a lokalnie do 40 l/mkw. deszczu oraz grad. Wiatr powieje z prędkością do 65 km/h.
- kujawsko-pomorskim od godz. 14 do 22. Synoptycy IMGW prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu rzędu 15-25 l/mkw., a lokalnie do 35 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie mogą pojawić się gradobicia.
- mazowieckim i lubelskim od godz. 12 do 23. Nawałnicom będą towarzyszyć opady deszczu od 15 do 25 l/mkw., lokalnie do 35 l/mkw. i grad. Wiatr powieje z prędkością do 70 km/h.
- łódzkim od godz. 13 do 23. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 do 25 l/mkw. (lokalnie do 35 l/mkw.), gradem oraz porywami wiatru do 65 km/h.
- dolnośląskim i opolskim od godz. 13 do 22. Miejscami pojawią się burze, którym będą towarzyszyć opady od 10 do 25 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywy wiatru do 60 km/h. Możliwe są także opady gradu.
- świętokrzyskim i podkarpackim od godz. 12 do 22. Podczas burz spadnie od 15 do 20 l/mkw. deszczu (lokalnie do 30 l/mkw.), a wiatr powieje z prędkością do 70 km/h. Lokalnie możliwy grad.
Ostrzeżenia przed upałami
IMGW wystosował także ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami.
Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwach:
- małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim do czwartku 28 lipca do godz. 20. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 do 32 st. C, a w nocy od 17 do 19 st. C.
- lubelskim do czwartku 28 lipca do godz. 20. Synoptycy IMGW zapowiadają, że w tym czasie w ciągu dnia termometry wskażą od 29 do 32 s. C. W nocy temperatura wyniesie od 16 do 19 st. C.
Alert pierwszego stopnia obowiązuje w województwie:
- śląskim do godz. 20. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 29 do 31 st. C. W nocy na termometrach zobaczymy od 17 do 19 st. C.
Sztorm na Bałtyku
We wschodniej części strefy brzegowej do godziny 23 obowiązuje alert drugiego stopnia. Prognozowane są lokalne burze z porywami wiatru do 8 w skali Beauforta. Możliwy grad.
Co oznaczają ostrzeżenia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Alert drugiego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Ostrzeżenie pierwszego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Autor: zupi,AD/map,aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: IMGW