Czerwone dachy Wenecji widziane z Kosmosu. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonali wykonali niezwykłe zdjęcie Laguny Weneckiej. Doskonale widać na nim płyciznę między wyspami a stałym lądem.
Astronautom udało się uchwycić na zdjęciu Lagunę Wenecką i sąsiadujące z nią miasto Mestre. Podmokłe tereny oddzielają pola uprawne od laguny. Ta z kolei oddzielona jest wąską wyspą od Adriatyku. Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonała tę fotografię 9 maja.
Burzliwa historia miasta
Nigdy nikomu nie udało się dotrzeć do początków historii Wenecji. Według tradycji najstarszym kościołem w mieście jest San Giacomo di Rialto, który datuje się na 421 rok. Lokalizacja Wenecji sprawiła, że w średniowieczu miasto było ważnym ośrodkiem handlowym. Wojna z Imperium Osmańskim w 1400 roku oraz kilka wybuchów epidemii dżumy sprawiło, że miasto stało się słabsze. Natomiast już w czasie renesansu, miasto na nowo się odrodziło, a ludzie tłumnie do niego ściągali.
Każdego roku podtopiona o 2 mm
Wenecja słynie z tego, że jest częściowo zanurzona w wodzie. Przyczyn tego stanu doszukuje się m.in. w wysokim stopniu zagęszczenia budynków, w długim odpompowywaniu wód gruntowych i w naturalnym osiadaniu gruntu.Badania z 2012 roku wykazały, że Wenecja nadal tonie i lekko przechyla się na wschód. Średnie tempo zatapiania Wenecji sięga około 1-2 mm rocznie.
Autor: kt/rp / Źródło: Live Science
Źródło zdjęcia głównego: NASA