Od rana w środę jest w Polsce sporo regionów ze smogiem. W niektórych miejscach jakość powietrza jest fatalna.
Od rana do południa w środę rosła liczba miejsc, gdzie normy jakości powietrza były znacznie przekroczone. Potem sytuacja nieco się poprawiła, ale nadal część Polski dusi smog. Najgorsza sytuacja jest w Małopolsce, na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Źle jest też na Pomorzu.
Stężenie pyłu PM10
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3.
W środę po godzinie 13 na stacjach pomiarowych w niektórych regionach wartość ta została przekroczona, często w znacznym stopniu. Najwyższe stężenia pyłów PM10 zanotowano w Nowym Targu (242 µg/m3) i Suchej Beskidzkiej (208 µg/m3). Tam jakość powietrza była fatalna.
Niezdrową jakość powietrza (powyżej 101 µg/m3) zarejestrowały stacje w kilkunastu polskich miastach.
Kontakt z niezdrowym, złym i fatalnym powietrzem ma negatywny wpływ na zdrowie. W dni, kiedy występuje natężenie smogu lekarze zalecają ograniczenie przebywania na zewnątrz.
Stężenie pyłu PM2,5
Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3. We wtorek stacje pomiarowe w wielu regionach zarejestrowały przekroczenia tej wartości.
Po godzinie 10 powietrze miało złą jakość pod względem stężenia pyłów PM2,5 (powyżej 85 µg/m3) w Żarach, Jaworze, Dusznikach-Zdroju i Bielsku-Białej. W kilkunastu miejscowościach powietrze było niezdrowe.
Jak wpływa na nas smog?
O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.
PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.
Autor: dd//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl za GIOŚ
Źródło zdjęcia głównego: tvn24