W czwartek o poranku oddychamy powietrzem złej, a nawet fatalnej jakości. Sprawdź jakość powietrza w twojej okolicy.
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3).
Według danych z godziny 8 stan powietrza w Nowym Targu jest fatalny. Odnotowano tam 202,95 µg/m3 stężenia pyłu PM10.
Mieszkańcy kilku miast oddychają powietrzem złej jakości. W Pabianicach zarejestrowano 188 µg/m3 PM10 a w Nysie - 180 µg/m3 PM10. Mieszkańcy Zabierzowa i Jędrzejowa oddychają powietrzem ze stężeniem szkodliwych pyłów na poziomie kolejno 169,84 µg/m3 i 163,6 µg/m3. W Nowej Rudzie i Skawinie zanotowano 149 µg/m3.
Zła sytuacja panuje na obszarze prawie całego Krakowa. Największe stężenie pyłu PM10 wskazała stacja pomiarowa zlokalizowana na alei Krasińskiego - 180,54 µg/m3. Stacje na ulicach Złoty Róg i Bujaka zanotowały odpowiednio 159,82 µg/m3 i 154,88 µg/m3.
Mieszkańcy kilku miast, zwłaszcza na południu Polski, oddychają powietrzem niezdrowej i średniej jakości.
Stężenie pyłu PM2,5
Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3.
W dwóch miastach sytuację określa się jako fatalną. Najgorszym powietrzem oddycha Kraków. Stacje pomiarowe zlokalizowane na ul. Krasińskiego i Bulwarowej wskazały kolejno 154 i 153 µg/m3. W Jędrzejowie zarejestrowano 139,85 stężenia pyłu PM2,5.
Mieszkańcy kilku miast oddychają powietrzem złej jakości. Najgorzej jest w Jeleniej Górze, w której stacja pomiarowa pokazała 98 µg/m3. Podobnie jest w Bielsku-Białej i Wrocławiu. Odnotowano tam odpowiednio 95,6 µg/m3 i 90,42 µg/m3 stężenia szkodliwych pyłów.
Jak wpływa na nas smog?
O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.
PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.
Autor: ps/map / Źródło: tvnmeteo.pl za GIOŚ
Źródło zdjęcia głównego: tvn24