Ludzie, którzy dbali o aktywność fizyczną w średnim wielu, mają znacznie niższe koszty opieki zdrowotnej po 65 roku życia. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy. Wyniki swoich badań opublikowali w naukowym czasopiśmie "American College of Cardiology (JACC)".
Naukowcy pod kierownictwem kardiologa Justina Bachmanna przebadali 19 571 osób w średnim wieku (uwzględniając czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych), które po 22 latach skorzystały opieki medycznej.
Aktywne zdrowie
Stwierdzono, że osoby które uprawiały fitness w średnim wieku, miały rocznie znacznie niższe kwoty opieki zdrowotnej w wieku starszym po 65 roku życia, niż w przypadku osób które nie były aktywne. Ta zależność potwierdzała się zarówno wśród kobiet (6 065 dolarów vs. 10 029 dolarów) jak i mężczyzn (7 569 dolarów vs. 12 811).
W badaniu uwzględniono również częstotliwość hospitalizacji, które podobnie jak w przypadku opieki medycznej były rzadsze u osób aktywnych.
- Nikt wcześniej nie badał, czy fitness w średnim wieku przekłada się za zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej 20-30 lat później - mówił Bachmann.
- Wyniki te mogą mieć wielki wpływ na politykę zdrowotną - dodał.
Autor: PW/rp / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock