Kończy się szczytowy okres pylenia traw. Nawet w okresach rozpogodzeń stężenie pyłku traw nie przekroczy już wartości średnich.
Wzrasta stężenie pyłku bylicy. W okresach rozpogodzeń będzie na przeważającym obszarze kraju niskie, a na zachodzie, oraz na południowym wschodzie kraju średnie.
Komosa
Komosa o słabych właściwościach uczulających jest w środku sezonu pylenia. W okresach rozpogodzeń stężenie pyłku będzie na przeważającym obszarze Polski niskie, a w górach bardzo niskie.
Pokrzywa
W szczytowym okresie pylenia jest natomiast pokrzywa. W okresach rozpogodzeń stężenie jej pyłku będzie wzrastać do wartości bardzo wysokich, jednak z uwagi na niewielkie właściwosci uczulające pyłek pokrzywy nie stanowi większego zagrożenia dla alergików.
W Europie Południowej obecnie w szczytowym okresie pylenia jest parietaria należąca do tej samej rodziny pokrzywowatych. Alergeny pyłku parietarii są częstą przyczyną objawów alergicznego nieżytu nosa i spojówek.
Babka
Babka jest w szczycie sezonu pylenia. Stężenie pyłku babki będzie na przeważającym obszarze kraju bardzo niskie.
Szczaw
Kończy się już sezon pylenia szczawiu. Na przeważającym obszarze kraju nawet w pogodne dni przewidywane jest bardzo niskie stężenie pyłku tej rośliny.
Cladosporium
Cladosporium o słabych właściwościach uczulających jest w szczycie sezonu zarodnikowania. Na terenie całego kraju, w okresach rozpogodzeń przewidywane jest bardzo wysokie stężenie zarodników z rodzaju Cladosporium.
Alternaria
Alternaria o silnych właściwościach uczulających jest w szczycie sezonu zarodnikowania. Stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria, będzie w pogodne dni na przeważającym obszarze kraju średnie, jedynie lokalnie wysokie.
W czasie opadów deszczu i bezpośrednio po nich powietrze będzie wolne od pyłku roślin i zarodników z rodzaju Alternaria i Cladosporium.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: TVN Meteo