Fakt, że mało zarabiasz, podnosi ci ciśnienie? Udaj się do swojego szefa z prośbą o podwyżkę, powołując się na amerykańskich badaczy. Udowodnili oni, że podwojenie płacy przywróci ci zdrowie.
Badaczom z University of California udało się udowodnić, że niskie zarobki podnoszą ciśnienie krwi, ale duża podwyżka potrafi z powrotem je obniżyć. Dotyczy to przede wszystkim kobiet (w każdym wieku), a mężczyzn w przedziale od 25 do 44 lat.
Ryzyko dużo niższe
Amerykanie przebadali 5 651 żywicieli rodzin i ich małżonków. W ciągu trzech lat wszystkim im zmierzono ciśnienie trzykrotnie, dzięki czemu można było zestawiać uzyskane wyniki z wysokością zarobków.
W trakcie analiz okazało się, że podwojenie płacy sprawia, iż ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego u kobiet maleje aż o 35 proc., a u mężczyzn w przedziale wiekowym od 25 do 44 lat zmniejsza się o 30 proc. Biorąc pod uwagę wszystkich badanych, wyliczono, że łącznie ryzyko zdiagnozowania nadciśnienia tętniczego u osób po tak znacznej podwyżce spada o 16 proc.
Uwaga dla polityków
Zdaniem badaczy, którzy zapowiedzieli dalsze badania w tej kwestii, na ten fakt powinien mieć wzgląd rząd.
- Politycy, podnosząc płacę minimalną, dzięki czemu zarobki wzrosną, mogą przyczynić się do poprawy zdrowia obywateli - zaznaczył Paul Leigh, aspółautor badania.
Autor: map/mj / Źródło: Daily Mail