Co roku odnotowujemy r贸偶ne katastrofy naturalne: huragany, erupcje wulkan贸w, trz臋sienia ziemi. Te wi臋ksze s膮 tragiczne w skutkach i zbieraj膮 艣miertelne 偶niwo. Rujnuj膮 bud偶ety dotkni臋tych przez nie kraj贸w. Poni偶ej przypominamy Wam kilka katastrof, kt贸rych sprawc膮 by艂a natura.
Cyklon Hudhud (Indie)
Cyklon Hudhud zacz膮艂 si臋 tworzy膰 na wodach Oceanu Indyjskiego 7 pa藕dziernika i przez kolejne dni nabiera艂 na sile, zbli偶aj膮c do wschodniego wybrze偶a Indii. 呕ywio艂 uderzy艂 12 pa藕dziernika z pr臋dko艣ci膮 wiatru 195 km/h w ponad milionowe miasto Visakhapatnam (dystrykt Visakhapatnam, stan Andhra Pradesh).
Wed艂ug lokalnych medi贸w, 偶ywio艂 pozbawi艂 偶ycia niemal 30 os贸b. Dziesi膮tki tysi臋cy dom贸w zosta艂o doszcz臋tnie zniszczonych. Cyklon przyczyni艂 si臋 do powstania lawiny b艂otnej, kt贸ra uszkodzi艂a linie energetyczne, pola ry偶owe, plantacj臋 banan贸w i trzciny cukrowej.
Poni偶ej materia艂 archiwalny z 13.10
Monsunowe powodzie w Indiach i Pakistanie
Pod koniec letniego sezonu, we wrze艣niu b.r. w Indiach i i Pakistanie odnotowano intensywne opady deszczu. Ewakuowano dziesi膮tki tysi臋cy mieszka艅c贸w zalanych teren贸w. W akcjach ratowniczych pomaga艂a policja i wojsko.
Jednak najgorsza sytuacja nasta艂a, kiedy woda zacz臋艂a podchodzi膰 do zamieszkiwanego przez milion os贸b 艢rinagaru i pobliskich wiosek. Pow贸d藕 zaskoczy艂a tysi膮ce ludzi we 艣nie. Niestety 偶ywio艂 zebra艂 艣miertelne 偶niwo. Lokalne media informuj膮, 偶e w wyniku powodzi zgin臋艂o prawie 300 mieszka艅c贸w Doliny Kaszmiru.
Poni偶ej materia艂 archiwalny z 9.09
Aktywno艣膰 wulkanu Bardarbunga (Islandia)
Bardarbunga od drugiej po艂owy sierpnia wykazuje wzmo偶on膮 aktywno艣膰. Gdy naukowcy po raz pierwszy zauwa偶yli wydostaj膮ce si臋 z wulkanu dymy i gazy, zacz臋li alarmowa膰 o nadchodz膮cym niebezpiecze艅stwie. Od czasu pierwszej erupcji Bardarbungi sejsmolodzy odnotowuj膮 liczne trz臋sienia ziemi w pobli偶u krateru. Wulkan wci膮偶 jest aktywny.
Ca艂y 艣wiat skierowa艂 wzrok w kierunku Islandii, oczekuj膮c erupcji, kt贸ra mia艂aby sparali偶owa膰 transport lotniczy w Europie. Ewakuowano mieszka艅c贸w z pobliskich teren贸w. Na przemian wprowadzano pomara艅czowy i czerwony alert dla lotnictwa.
Islandia aktywna sejsmicznie
Przez Islandi臋 przebiega r贸w tektoniczny, kt贸ry powsta艂 na skutek rozsuwania si臋 p艂yt P贸艂nocnoameryka艅skiej i Euroazjatyckiej. Skutkiem tego obszar ten jest bardzo aktywny sejsmicznie.
Je艣li z Bardarbungi zacznie si臋 wydobywa膰 popi贸艂, to jest mo偶liwo艣膰, 偶e powt贸rzy si臋 sytuacja sprzed 4 lat. W kwietniu 2010 roku wybuch艂 wulkan Eyjafjallajokull, kt贸ry sparali偶owa艂 ruch lotniczy nad kontynentem europejskim. Podczas tego zdarzenia zosta艂o odwo艂anych ponad 100 tysi臋cy lot贸w, co wtedy stanowi艂o 48 proc. wszystkich po艂膮cze艅. Straty przewo藕nik贸w lotniczych wynios艂y w sumie 1,7 mld dolar贸w.
Po偶ary las贸w w Kalifornii (USA)
Stra偶 po偶arna w San Diego mia艂a pe艂ne r臋ce roboty, walcz膮c z po偶arami las贸w w Kalifornii. W maju b.r. ogie艅 wybuch艂 w 9 ro偶nych miejscach wok贸w miasta, otaczaj膮c je p艂omieniami i dymem. 呕ywio艂 pr贸bowa艂y ugasi膰 mi.in. samoloty-cysterny i wojskowe 艣mig艂owce.
Dodatkowym utrudnieniem okaza艂a si臋 najwi臋ksza od 40 lat susza i wysokie temperatury, kt贸re sprzyja艂y rozprzestrzenianiu si臋 p艂omieni.
W艂adze USA wprowadza艂y stan wyj膮tkowy na coraz wi臋kszych terenach. Dziesi膮tki tysi臋cy ludzi zosta艂o ewakuowanych. Wed艂ug w艂adz 偶ywio艂 spowodowa艂 straty w wysoko艣ci ok. 20 milion贸w dolar贸w.
Agresywna burza str膮ci艂a samolot AirAsia do morza
Airbus A320 nale偶膮cy do taniego przewo藕nika AirAsia znikn膮艂 z radar贸w w niedziel臋 28.12, lec膮c w g臋stych chmurach burzowych z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru. W momencie utraty 艂膮czno艣ci samolot znajdowa艂 si臋 najprawdopodobniej nad Morzem Jawajskim, mi臋dzy Borneo i Jaw膮.
Pechowo dla za艂ogi i pasa偶er贸w akurat w trakcie lotu nad Indonezj膮 i Morzem Jawajskim przechodzi艂y silne burze, a to, jak podkre艣la prezes Stowarzyszenia Lotniczego Grzegorz Brychczy艅ski, "znacz膮co wp艂ywa na warunki wykonywania lot贸w".
艁膮czno艣膰 zosta艂a zerwana tu偶 po tym, gdy jeden z pilot贸w poprosi艂 o zgod臋 na przelot na wy偶szym pu艂apie. Za艂oga chcia艂a wynie艣膰 samolot na z pu艂apu 32 tys. st贸p (oko艂o 10 km) wysoko艣膰 38 tys. st贸p (ok. 12 kilometr贸w) ze wzgl臋du na trudne warunki atmosferyczne, w jakich si臋 znalaz艂a.
Pierwsze cia艂a ofiar znaleziono 30 grudnia. Wed艂ug AirAsia na pok艂adzie znajdowa艂o si臋 155 pasa偶er贸w i siedmioro cz艂onk贸w za艂ogi. 157 os贸b to Indonezyjczycy, 3 to obywatele Korei Po艂udniowej i po jednej osobie z Singapuru i Malezji. Na pok艂adzie by艂o 16 dzieci i niemowl臋.
Lawina b艂otna w Afganistanie
Co najmniej 350 os贸b zgin臋艂o po przej艣ciu lawiny b艂otnej, kt贸ra na pocz膮tku maja zmiot艂a z powierzchni ziemi ca艂膮 wie艣 w prowincji Badachszan w p贸艂nocno-wschodnim Afganistanie. Miejscowe w艂adze ewakuowa艂y ponad 700 dom贸w.
Obfite deszcze
Lawin臋 b艂otn膮 wywo艂a艂y obfite deszcze, typowe dla tej pory roku w Afganistanie. Masa rozmi臋kczonej ziemi zesz艂a 2 maja niszcz膮c 300 dom贸w (jedn膮 trzeci膮 zabudowy) i du偶e po艂acie p贸l uprawnych.
Agencja DPA zauwa偶a, 偶e lawina b艂otna przesz艂a w czasie, gdy wi臋kszo艣膰 mieszka艅c贸w wsi ca艂ymi rodzinami przebywa艂a w domu. Pi膮tek (a w贸wczas dosz艂o do tragedii) jest w wyznaj膮cym islam Afganistanie dniem 艣wi膮tecznym.
Poni偶ej wypowied藕 Baracka Obamy na temat wsparcia: "Nasze my艣li s膮 razem z narodem afga艅skim".
Wybuch wulkanu Ontake (Japonia)
Do nag艂ej erupcji dosz艂o 27 wrze艣nia. W momencie wybuchu na zboczach wulkanu Ontake przebywa艂o 250 os贸b. W艂adze postanowi艂y wys艂a膰 500 偶o艂nierzy i policjant贸w na szczyt wulkanu. Akcje poszukiwawcze trwa艂y ponad dwa tygodnie. Wi臋kszo艣膰 os贸b uda艂o si臋 uratowa膰, jednak z dnia na dzie艅 lokalne media informowa艂y o kolejnych ofiarach.
56 ofiar 艣miertelnych
17 pa藕dziernika w艂adze Japonii zdecydowa艂y o zawieszeniu do ko艅ca 2014 roku poszukiwa艅 zaginionych os贸b na zboczu wulkanu Ontake. Po erupcji z 27 wrze艣nia odnaleziono i zidentyfikowano w sumie 56 cia艂.
Japo艅czycy z tragedi膮 tej skali nie mierzyli si臋 od 88 lat, gdy w gdy w 1926 roku dosz艂o do erupcji wulkanu Tokachi. Na wyspie Hokkaido zgin臋艂y w贸wczas a偶 144 osoby, a wulkaniczny popi贸艂 pokry艂 w niespe艂na p贸艂 godziny obszar w promieniu 20 km od Tokachi.
Utrudnione wyczucie
Ontake, b臋d膮cy drugim w kolejno艣ci najwy偶szym aktywnym wulkanem Japonii, stanowi dla sejsmolog贸w trudny przypadek. Wynika to z tego, 偶e sejsmografy niemal偶e nieustannie rejestruj膮 dr偶enia. To, jak podkre艣laj膮 eksperci, utrudnia wyczucie momentu, w kt贸rym dr偶enia s膮 ponur膮 zapowiedzi膮 zbli偶aj膮cej si臋 erupcji. Nie pomaga nawet do艣wiadczenie - na terenie Japonii znajduje si臋 a偶 110 aktywnych wulkan贸w, co stanowi ponad siedem procent w skali 艣wiata.
Poni偶ej materia艂 z 07.10
Autor: PW/mk / 殴r贸d艂o: x-news, Reuters TV, BBC, CNN, ENEX
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽TVN Meteo