W trzecim trymestrze ciąży jesteśmy na ostatniej prostej. Nasza aktywność jednak maleje, bo szybko powiększający się brzuch zaczyna nam przeszkadzać w wykonywaniu podstawowych czynności np. zawiązywaniu butów. To idealny czas, żeby przygotować się do porodu.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Trzeci trymestr (27-40 tydzień) to trudny czas dla ciężarnych. Brzuch zaczyna szybko rosnąć, a co za tym idzie, pojawiają się liczne fizyczne ograniczenia: coraz trudniej się schylić, chodzić bez zadyszki, a nawet leżeć. Zmienia się postawa ciała, bo zmienia się środek ciężkości. Pojawiają się bóle w krzyżu. Przykurczają się mięśnie piersiowe, bo intensywnie rośnie biust, w konsekwencji garbimy się. Dodatkowo puchną nam nogi i pojawiają się obrzęki.
Oddychaj, ćwicz i relaksuj się
Ćwiczenia fizyczne w III trymestrze pomagają uporać się z niedogodnościami tego okresu. Doskonałym miejscem, gdzie otrzymamy profesjonalne wsparcie, jest szkoła rodzenia. Jeśli nie mamy przeciwwskazań od lekarza ginekologa do uprawiania sportów, to warto zapisać się i korzystać. Takie - zarówno bezpłatne, jak i prywatne, za pieniądze - szkoły znajdziemy w każdym mieście. Bez względu na to, w jakie miejsce traficie, będziecie ćwiczyć pod okiem profesjonalistów. W Ursynowskiej Szkole Narodzin takie zajęcia prowadzi fizjoterapeutka Karolina Olszewska.
- Na zajęciach zaczynamy od ćwiczeń oddechowych na poszczególne okresy porodu. Następnie wykonujemy ćwiczenia ogólnousprawniające na wszystkie partie ciała, a potem ćwiczenia przygotowujące mięśnie macicy do porodu i zapobiegające nietrzymaniu moczu, zwłaszcza w III trymestrze - mówi Olszewska.
Twój przyjaciel - piłka
Do ćwiczeń najczęściej używa się piłek. Dobrze się z nimi oswoić, bo są bardzo pomocne podczas samego porodu.
- Piłka jest rewelacyjna jeśli chodzi o urządzenie do siedzenia. Rozluźnia bolące mięśnie przykręgosłupowe, a spina krótkie głębokie, które ciężko jest wzmocnić zwykłymi ćwiczeniami i które pracują podczas porodu - opowiada fizjoterapeutka.
- Siedząc na piłce wykonujemy ruchy okrężne i balansujemy. To pozwala rozluźnić mięśnie podczas bólów porodowych - tłumaczy dalej.
W szkole rodzenia ćwiczy się też pozycje relaksacyjne, które działają przeciwbólowo w czasie porodu.
Zmniejsz intensywność
Jeśli do tej pory sporo się ruszałaś, wyhamuj. W przeciwnym razie narażasz swoje dziecko na niebezpieczeństwo.
- W III trymestrze następuje rozluźnienie połączeń stawowych, zwiększa się ryzyko urazów związanych z ćwiczeniami z obciążeniem. Intensywny wysiłek fizyczny powoduje dystrybucję krwi głównie do aktywnych grup mięśni, nie zaś do łożyska, co może prowadzić do skrajnie niekorzystnych efektów położniczych - ostrzega dr n.med. Barbara Suchońska, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, kierownik Ambulatorium I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Bez gwarancji
Jeżeli więc zdecydujemy się na ćwiczenia, trzeba bardzo uważać.
- W ciąży i podczas porodu nie ma gwarancji na nic. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie przebiegać ciąża ani poród, dlatego tak ważny jest nadzór nad jednym i drugim. Potencjalnie kobiety aktywne fizycznie powinny lepiej znosić ciążę, łatwiej i szybko urodzić. Natomiast aktywność ciężarnych nie ma związku z mogącymi występować powikłaniami porodu - podsumowuje dr Suchońska.
Instruktorka fitness Agata Golenda dodaje:
- Poród jest porównywalny do przebiegnięcia maratonu. Nieaktywnej przez cały okres kobiecie będzie po prostu trudniej urodzić niż tej, która zarówno przed ciążą, jak i podczas niej, podejmowała wysiłek fizyczny.
Autor: Magdalena Raban/kka / Źródło: TVN Meteo Active