Ciąża II trymestr. Czas na jogę i szkołę rodzenia

Joga idealną aktywnością dla ciężarnych

Drugi trymestr ciąży to czas, w którym śmiało możesz zacząć aktywność fizyczną. Mimo pewnych ograniczeń, wybór jest szeroki. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Podpowiadamy, na jaki sport warto zwrócić szczególną uwagę i czego absolutnie unikać.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Drugi trymestr, od 14 do 26 tygodnia, nazywany jest przez kobiety "miesiącem miodowym" ciąży. Na ogół ustają już wszelkie dolegliwości I trymestru, czyli nudności i wymioty, nadmierna senność, czy zmęczenie. To idealny czas na wprowadzenie systematycznych, niezbyt intensywnych ćwiczeń, wykonywanych kilka razy w tygodniu, najlepiej pod okiem doświadczonego trenera. Postaw więc na zajęcia dla kobiet w ciąży, które często organizowane są w klubach fitness, szkołę rodzenia i jogę dla ciężarnych.

Aktywna mama

- Zaczęłam ćwiczyć od początku drugiego trymestru, wcześniej bałam się, że stracę dziecko. Ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze jest przecież największe - mówi Beata Dąbrowska, aktywna mama dwójki dzieci: niespełna trzyletniej Joanny i dziewięciomiesięcznej Małgosi.

W czasie ciąży ćwiczyła niemal do porodu. Trzy dni po ostatnich zajęciach w klubie fitness urodziła pierwsze dziecko. W pierwszej ciąży ćwiczyła raz w tygodniu, w drugiej dwa razy w tygodniu.

- Zdecydowałam się na ćwiczenia w ciąży, bo od zawsze byłam aktywna. Chodziłam na siłownię lub aerobik. Jak zaszłam w ciążę, musiałam zrezygnować z dotychczasowej aktywności, więc zdecydowałam się na zajęcia dla kobiet w ciąży. Ważne było dla mnie, że ćwiczyłam pod okiem instruktora, i wiedziałam, że proponowane ćwiczenia są bezpieczne - mówi Dąbrowska.

Zajęcia dla kobiet w ciąży

Odbywają się 2-3 razy w tygodniu i trwają ok 60 minut. Prowadzi je wykwalifikowany rehabilitant lub fizjoterapeuta, który wie, jakie ćwiczenia ciężarna może wykonywać bez strat dla zdrowia swojego i dziecka. Zajęcia bardzo odbiegają od formy aerobiku. Nikt nikogo nie pogania, każda ciężarna ćwiczy w swoim tempie, a jeśli czuje dyskomfort przerywa wysiłek. Nie ma tu podziału na trymestry. Panie na każdym etapie ciąży ćwiczą wspólnie, co daje fantastyczne pole do wymiany doświadczeń. Do dyspozycji mają różnego rodzaju przyrządy, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń.

- Na zajęciach odkryłam piłkę, która rewelacyjnie odciążała mój kręgosłup. Używałam jej także podczas drugiej ciąży - opowiada Beata Dąbrowska.

- Im bliżej rozwiązania, tym było trudniej, ćwiczenia wykonywałam nieco wolniej, a po nich czułam się bardziej zmęczona, ale zawsze naładowana pozytywną energią, dlatego zachęcam wszystkie mamy do aktywnej ciąży - mówi Dąbrowska.

- I, co ważne, a może i najważniejsze dla wielu mam, ćwiczenia pozwoliły mi zaakceptować zmiany zachodzące w ciele - dodaje.

Ćwiczenia w grupie dają szansę na wymianę doświadczeń

Szkoła rodzenia

Jeśli nie macie czasu chodzić regularnie na ćwiczenia do klubu fitness, to koniecznie zapiszcie się chociaż do szkoły rodzenia. Tam również pod okiem specjalistów - najczęściej fizjoterapeutów -będziecie mogły wzmocnić odpowiednie partie mięśniowe. Są szkoły rodzenia finansowane przez miasto - bezpłatne - lub współfinansowane przez szpital, w którym zdecydujecie się rodzić. Są też zupełnie prywatne szkoły rodzenia, organizowane przez położne.

- W naszej szkole rodzenia połowę czasu z 20 godzin zajęć stanowią ćwiczenia. Kobietki uczą się oddychać. Chodzi tu przede wszystkim o oddychanie w poszczególnych fazach porodu. Poznają ćwiczenia relaksacyjne na III trymestr ciąży oraz ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie obrębu miednicy małej - mówi Grażyna Szymańska, położna prowadząca Ursynowską Szkołę Narodzin.

W szkole rodzenia mogą ćwiczyć tylko te ciężarne, które przyniosą zaświadczenia od ginekologa o braku przeciwwskazań do aktywności fizycznej.

- Zauważyłam, że te panie, które nie mogą ćwiczyć bardzo tego żałują. W ogóle w ostatnich latach trafiają do mnie aktywne, wręcz nadaktywne ciężarne - mówi Szymańska.

Joga, pilates

Ginekolodzy polecają ciężarnym zajęcia jogi i pilatesu

W ostatnich latach na popularności zyskały joga i pilates dla kobiet w ciąży. Lekarze chwalą tę formę aktywności.

- Te zajęcia istotnie zwiększają siłę mięśni, jednocześnie uspokajają i relaksują. Mogą wręcz wpływać na poprawę przepływów łożyskowo – macicznych, przyczyniając się do poprawy dobrostanu płodu. Joga dodatkowo uczy skupienia na środku ciężkości ciała, co także przygotowuje do porodu - mówi specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, kierownik Ambulatorium I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Inne aktywności

Nie musisz od razu biec do klubu fitness, żeby aktywnie spędzić te dziewięć miesięcy. Postaw na powszechnie dostępną formę aktywności, czyli spacery. Jedną z odmian może być coraz bardziej popularny Nordic Walking.

- Także pływanie, zwłaszcza stylem klasycznym i na grzbiecie, to dobra dyscyplina sportowa w tym okresie - mówi dr Suchońska.

Pływanie idealnie odciąży zmęczony codziennym dźwiganiem kręgosłup

Czego nie wolno?

Nie każda forma aktywności jest dla ciężarnej właściwa.

- W ciąży nie można wykonywać ćwiczeń siłowych, zwłaszcza z użyciem tłoczni brzusznej, ćwiczeń wymagających dużego wysiłku, podczas których tętno przyspiesza powyżej 140/min., które znacznie podnoszą temperaturę wewnętrzną, ćwiczeń w pozycji leżącej na brzuchu, a w III trymestrze w pozycji leżącej na plecach, ani też nie można uprawiać sportów urazowych, włączając w to gry zespołowe i sporty walki. Wszystkie te sytuacje mogą nie tylko powodować dyskomfort u ćwiczącym, ale stanowić zagrożenie dla rozwijającej się i rosnącej ciąży - ostrzega ginekolog.

Jak ćwiczyć

Jak powinna ćwiczyć przyszła mama, aby nie zrobić sobie i dziecku krzywdy radzi trenerka personalna Edyta Litwiniuk.

Jak powinna ćwiczyć przyszła mama?
Jak powinna ćwiczyć przyszła mama?TVN Meteo Active

Ćwiczenia w parach

- Dobrą tendencją jest też to, że aktywnie pracują również panowie. Często jest przy tym dużo śmiechu, ale generalnie pomagają swoim partnerkom w wykonywaniu ćwiczeń. Ich obecność jest ważna, bo przecież coraz częściej zdarzają się porody rodzinne. A jeśli mężczyzna wie co ma robić, lepiej taki poród znosi i on i jego żona - dodaje Szymańska.

Porady ekspertów

W grupie ćwiczy od 10 do 12 par. Oprócz zajęć fizycznych, które stanowią drugą część spotkań, w pierwszej są zajęcia teoretyczne, czyli wykłady ekspertów z różnych dziedzin powiązanych z ciążą i narodzinami.

- U nas kobietki mają do dyspozycji pediatrę, ginekologa, psychologa, fizjoterapeutę od ćwiczeń i drugiego specjalistę od rozwoju dziecka - mówi Szymańska.

Mając 20-letnie doświadczenie, zauważa pewną zależność między aktywną mamą w ciąży a porodem:

- Kobiety, które ćwiczyły w czasie ciąży, lepiej przechodziły poród - opowiada.

Zależność odwrotna jest u kobiet, które wyczynowo zajmują się sportem. One potrafią rodzić bardzo długo, a często ich porody kończą się cesarskim cięciem. Dlaczego?

- U sportsmenek mięśnie krocza są mniej podatne na rozciąganie podczas porodu i trudniej im się rodzi - wyjaśnia Szymańska.

Autor: Magdalena Raban / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Pogoda na 26-30.05. Nadchodzące dni upłyną nam pod znakiem zachmurzenia, nawet całkowitego. Miejscami popada, a poza tym chwilami będzie nasilał się wiatr.

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W niedzielę 25.05 wystąpi zmienne zachmurzenie. Miejscami pojawią się opady deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 16 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela 25.05. Będzie się chmurzyć, od 16 do 20 stopni

Pogoda na dziś - niedziela 25.05. Będzie się chmurzyć, od 16 do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl