Ciąża II trymestr. Czas na jogę i szkołę rodzenia

Joga idealną aktywnością dla ciężarnych

Drugi trymestr ciąży to czas, w którym śmiało możesz zacząć aktywność fizyczną. Mimo pewnych ograniczeń, wybór jest szeroki. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Podpowiadamy, na jaki sport warto zwrócić szczególną uwagę i czego absolutnie unikać.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Drugi trymestr, od 14 do 26 tygodnia, nazywany jest przez kobiety "miesiącem miodowym" ciąży. Na ogół ustają już wszelkie dolegliwości I trymestru, czyli nudności i wymioty, nadmierna senność, czy zmęczenie. To idealny czas na wprowadzenie systematycznych, niezbyt intensywnych ćwiczeń, wykonywanych kilka razy w tygodniu, najlepiej pod okiem doświadczonego trenera. Postaw więc na zajęcia dla kobiet w ciąży, które często organizowane są w klubach fitness, szkołę rodzenia i jogę dla ciężarnych.

Aktywna mama

- Zaczęłam ćwiczyć od początku drugiego trymestru, wcześniej bałam się, że stracę dziecko. Ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze jest przecież największe - mówi Beata Dąbrowska, aktywna mama dwójki dzieci: niespełna trzyletniej Joanny i dziewięciomiesięcznej Małgosi.

W czasie ciąży ćwiczyła niemal do porodu. Trzy dni po ostatnich zajęciach w klubie fitness urodziła pierwsze dziecko. W pierwszej ciąży ćwiczyła raz w tygodniu, w drugiej dwa razy w tygodniu.

- Zdecydowałam się na ćwiczenia w ciąży, bo od zawsze byłam aktywna. Chodziłam na siłownię lub aerobik. Jak zaszłam w ciążę, musiałam zrezygnować z dotychczasowej aktywności, więc zdecydowałam się na zajęcia dla kobiet w ciąży. Ważne było dla mnie, że ćwiczyłam pod okiem instruktora, i wiedziałam, że proponowane ćwiczenia są bezpieczne - mówi Dąbrowska.

Zajęcia dla kobiet w ciąży

Odbywają się 2-3 razy w tygodniu i trwają ok 60 minut. Prowadzi je wykwalifikowany rehabilitant lub fizjoterapeuta, który wie, jakie ćwiczenia ciężarna może wykonywać bez strat dla zdrowia swojego i dziecka. Zajęcia bardzo odbiegają od formy aerobiku. Nikt nikogo nie pogania, każda ciężarna ćwiczy w swoim tempie, a jeśli czuje dyskomfort przerywa wysiłek. Nie ma tu podziału na trymestry. Panie na każdym etapie ciąży ćwiczą wspólnie, co daje fantastyczne pole do wymiany doświadczeń. Do dyspozycji mają różnego rodzaju przyrządy, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń.

- Na zajęciach odkryłam piłkę, która rewelacyjnie odciążała mój kręgosłup. Używałam jej także podczas drugiej ciąży - opowiada Beata Dąbrowska.

- Im bliżej rozwiązania, tym było trudniej, ćwiczenia wykonywałam nieco wolniej, a po nich czułam się bardziej zmęczona, ale zawsze naładowana pozytywną energią, dlatego zachęcam wszystkie mamy do aktywnej ciąży - mówi Dąbrowska.

- I, co ważne, a może i najważniejsze dla wielu mam, ćwiczenia pozwoliły mi zaakceptować zmiany zachodzące w ciele - dodaje.

Ćwiczenia w grupie dają szansę na wymianę doświadczeń

Szkoła rodzenia

Jeśli nie macie czasu chodzić regularnie na ćwiczenia do klubu fitness, to koniecznie zapiszcie się chociaż do szkoły rodzenia. Tam również pod okiem specjalistów - najczęściej fizjoterapeutów -będziecie mogły wzmocnić odpowiednie partie mięśniowe. Są szkoły rodzenia finansowane przez miasto - bezpłatne - lub współfinansowane przez szpital, w którym zdecydujecie się rodzić. Są też zupełnie prywatne szkoły rodzenia, organizowane przez położne.

- W naszej szkole rodzenia połowę czasu z 20 godzin zajęć stanowią ćwiczenia. Kobietki uczą się oddychać. Chodzi tu przede wszystkim o oddychanie w poszczególnych fazach porodu. Poznają ćwiczenia relaksacyjne na III trymestr ciąży oraz ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie obrębu miednicy małej - mówi Grażyna Szymańska, położna prowadząca Ursynowską Szkołę Narodzin.

W szkole rodzenia mogą ćwiczyć tylko te ciężarne, które przyniosą zaświadczenia od ginekologa o braku przeciwwskazań do aktywności fizycznej.

- Zauważyłam, że te panie, które nie mogą ćwiczyć bardzo tego żałują. W ogóle w ostatnich latach trafiają do mnie aktywne, wręcz nadaktywne ciężarne - mówi Szymańska.

Joga, pilates

Ginekolodzy polecają ciężarnym zajęcia jogi i pilatesu

W ostatnich latach na popularności zyskały joga i pilates dla kobiet w ciąży. Lekarze chwalą tę formę aktywności.

- Te zajęcia istotnie zwiększają siłę mięśni, jednocześnie uspokajają i relaksują. Mogą wręcz wpływać na poprawę przepływów łożyskowo – macicznych, przyczyniając się do poprawy dobrostanu płodu. Joga dodatkowo uczy skupienia na środku ciężkości ciała, co także przygotowuje do porodu - mówi specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, kierownik Ambulatorium I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Inne aktywności

Nie musisz od razu biec do klubu fitness, żeby aktywnie spędzić te dziewięć miesięcy. Postaw na powszechnie dostępną formę aktywności, czyli spacery. Jedną z odmian może być coraz bardziej popularny Nordic Walking.

- Także pływanie, zwłaszcza stylem klasycznym i na grzbiecie, to dobra dyscyplina sportowa w tym okresie - mówi dr Suchońska.

Pływanie idealnie odciąży zmęczony codziennym dźwiganiem kręgosłup

Czego nie wolno?

Nie każda forma aktywności jest dla ciężarnej właściwa.

- W ciąży nie można wykonywać ćwiczeń siłowych, zwłaszcza z użyciem tłoczni brzusznej, ćwiczeń wymagających dużego wysiłku, podczas których tętno przyspiesza powyżej 140/min., które znacznie podnoszą temperaturę wewnętrzną, ćwiczeń w pozycji leżącej na brzuchu, a w III trymestrze w pozycji leżącej na plecach, ani też nie można uprawiać sportów urazowych, włączając w to gry zespołowe i sporty walki. Wszystkie te sytuacje mogą nie tylko powodować dyskomfort u ćwiczącym, ale stanowić zagrożenie dla rozwijającej się i rosnącej ciąży - ostrzega ginekolog.

Jak ćwiczyć

Jak powinna ćwiczyć przyszła mama, aby nie zrobić sobie i dziecku krzywdy radzi trenerka personalna Edyta Litwiniuk.

Jak powinna ćwiczyć przyszła mama?
Jak powinna ćwiczyć przyszła mama?TVN Meteo Active

Ćwiczenia w parach

- Dobrą tendencją jest też to, że aktywnie pracują również panowie. Często jest przy tym dużo śmiechu, ale generalnie pomagają swoim partnerkom w wykonywaniu ćwiczeń. Ich obecność jest ważna, bo przecież coraz częściej zdarzają się porody rodzinne. A jeśli mężczyzna wie co ma robić, lepiej taki poród znosi i on i jego żona - dodaje Szymańska.

Porady ekspertów

W grupie ćwiczy od 10 do 12 par. Oprócz zajęć fizycznych, które stanowią drugą część spotkań, w pierwszej są zajęcia teoretyczne, czyli wykłady ekspertów z różnych dziedzin powiązanych z ciążą i narodzinami.

- U nas kobietki mają do dyspozycji pediatrę, ginekologa, psychologa, fizjoterapeutę od ćwiczeń i drugiego specjalistę od rozwoju dziecka - mówi Szymańska.

Mając 20-letnie doświadczenie, zauważa pewną zależność między aktywną mamą w ciąży a porodem:

- Kobiety, które ćwiczyły w czasie ciąży, lepiej przechodziły poród - opowiada.

Zależność odwrotna jest u kobiet, które wyczynowo zajmują się sportem. One potrafią rodzić bardzo długo, a często ich porody kończą się cesarskim cięciem. Dlaczego?

- U sportsmenek mięśnie krocza są mniej podatne na rozciąganie podczas porodu i trudniej im się rodzi - wyjaśnia Szymańska.

Autor: Magdalena Raban / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Do Polski zmierza porcja bardzo ciepłego powietrza znad Afryki. Środa będzie preludium do krótkiego lipca w kwietniu, bo jak wynika z prognoz - w czwartek zrobi się naprawdę gorąco. Tego dnia odczuwalna temperatura może osiągnąć nawet 30 stopni Celsjusza. Dotrze do nas też porcja pyłu saharyjskiego.

Anomalia wyniesie 15 stopni, będzie jak w lipcu. Spadnie pył znad Sahary

Anomalia wyniesie 15 stopni, będzie jak w lipcu. Spadnie pył znad Sahary

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. W święta będzie ciepło, miejscami termometry pokażą 24 stopnie Celsjusza. Poza tym w Wielkanoc miejscami spodziewane są opady deszczu, a także burze.

Pogoda na Wielkanoc. Święta miejscami mogą być burzowe

Pogoda na Wielkanoc. Święta miejscami mogą być burzowe

Źródło:
tvnmeteo.pl

W środę w wielu regionach będziemy mogli liczyć na pogodną aurę. Lokalnie jednak chmur na niebie pojawi się więcej i spadnie z nich słaby deszcz. W części kraju wystąpi niewielkie ryzyko burz. Sprawdź, gdzie można się ich spodziewać.

Burze w środę. Gdzie mogą się pojawić

Burze w środę. Gdzie mogą się pojawić

Źródło:
tvnmeteo.pl

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W środę części kraju zagrożeniem będą silne porywy wiatru. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga na silny wiatr. Są ostrzeżenia IMGW

Uwaga na silny wiatr. Są ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W środę 16.04 w części kraju pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Zrobi się gorąco, termometry pokażą maksymalnie 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 16.03. Temperatura poszybuje. Czeka nas eksplozja ciepła

Pogoda na dziś - środa 16.03. Temperatura poszybuje. Czeka nas eksplozja ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Niezwykle efektowna zorza polarna może pojawić się na polskim niebie. Według prognoz w najbliższych godzinach do Ziemi dotrze podwójny strumień słonecznej plazmy, co zwiastuje dobre warunki zorzowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy do burzy magnetycznej dojdzie najbliższej nocy, czy też tej kolejnej.

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

Źródło:
space.com, Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w poniedziałek stan Kalifornia - poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wstrząsy były odczuwalne między innymi w Los Angeles.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, CNN, foxla.com, fox5atlanta.com, The Guardian, PAP

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP