Ciąża I trymestr. Czas wyboru: ćwiczyć czy nie?

Aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana, twierdzą lekrze ginekolodzy

Co mi wolno, a czego nie? To dwa podstawowe pytania, jakie zadają sobie kobiety na początku ciąży, zwłaszcza, kiedy jest ona pierwszą. Jeśli jesteś aktywna, to pewnie zastanawiasz się, czy nadal możesz ćwiczyć. I tak i nie - brzmi odpowiedź.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Kobiety, gdy dowiadują się o ciąży, stają przed dylematem: kontynuować dotychczasową aktywność fizyczną, czy odpuścić na te dziewięć miesięcy i wrócić do ćwiczeń dopiero po porodzie? Temat jest złożony i w dużej mierze zindywidualizowany.

- Wyjdźmy od tego, że fakt zajścia w ciążę nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do kontynuowania aktywności fizycznej - mówi dr n.med. Barbara Suchońska, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, kierownik Ambulatorium I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jednak w zależności od poziomu wytrenowania i rodzaju uprawianej aktywności powinnyśmy dokonać pewnych zmian.

Ciąża a sport rekreacyjny

- Kobietom aktywnym, uprawiającym przed zajściem w ciążę jakieś dyscypliny sportu zaleca się kontynuowanie form aktywności, do których są przyzwyczajone, jednak w znacznie mniejszym zakresie - mówi dr Suchońska.

Oznacza to mniej intensywny i krótszy trening.

Ciąża a sport wyczynowy

Kobiety, które wyczynowo uprawiają sport, a zachodzą w ciążę, jeszcze przez pewien czas pozostają aktywne zawodowo. Często osiągają wtedy bardzo dobre wyniki. W tym okresie wymagają jednak opieki położnika i trenera, którzy zadecydują jak długo i w jakiej formie mogą kontynuować dotychczasowe zajęcia.

Ciąża a sporty ekstremalne

- W przypadku sportów ekstremalnych i urazowych aktywność ta bezwzględnie musi być zawieszona na czas ciąży - mówi ginekolog.

Dodaje, że w pierwszym trymestrze ciąży, między 1 a 13 tygodniem, nie zaleca się ani zwiększania intensywności ćwiczeń, ani utrzymania jej na poziomie sprzed ciąży, ani też rozpoczynania nowych form aktywności.

Ciąża a tolerancja wysiłku

Podstawowy powód, dla którego nieznacznie obniżamy intensywność ćwiczeń, jest taki, że w pierwszym trymestrze ciąży fizjologicznie występuje zmniejszenie tolerancji wysiłku. Dotyczy to także kobiet aktywnych fizycznie.

Często kobiety same ograniczają wysiłek fizyczny na początku ciąży ze względu na dolegliwości związane z tym stanem, takie jak stałe uczucie zmęczenia, senność, nudności i wymioty.

- W pierwszej ciąży nie czułam się wyjątkowo zmęczona i byłam aktywna na takim samym poziomie, jak przed nią. Jednak teraz z drugim dzieckiem jedyne, na co mam ochotę, to spanie. Nie wyobrażam sobie, żebym w wolnym czasie mogła robić cokolwiek innego. Po porostu marzę o łóżku - mówi Kasia Wawro, mama dwuletniej Julki, aktualnie w pierwszym trymestrze drugiej ciąży.

Jakich dyscyplin unikać

Bieganie, podskoki, siłownia, jazda konna, tenis, jazda na rowerze, narty, jazda na rolkach i łyżwach jako sporty wymagające dobrej kondycji, a jednocześnie związane z ryzykiem upadku i urazu nie są zalecane w przypadku ciężarnych i to przez całe dziewięć miesięcy.

Kiedy nie ćwiczyć

- Przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej w ciąży jest wywiad położniczy obciążony stratami ciąż oraz patologie występujące w aktualnej ciąży - podkreśla dr Suchońska.

- Rozpoczynania aktywności fizycznej nie zaleca się kobietom z poronieniem zagrażającym, krwawieniami w ciąży, porodem przedwczesnym zagrażającym, ciążą mnogą, łożyskiem przodującym - wyjaśnia

Przeciwwskazania mogą dotyczyć aktywności fizycznej w ogóle lub pewnych jej form, np. pływanie uważane za doskonałą formę aktywności fizycznej dla ciężarnych nie jest zalecane w przypadku kobiet z nawracającymi zakażeniami dróg moczowo – płciowych.

Ponadto pewne choroby ogólnoustrojowe występujące przed ciążą stanowią przeciwwskazanie do aktywności fizycznej w ciąży, np. niektóre choroby układu krążenia, choroby tarczycy, schorzenia układu ruchu.

- W przypadku każdej ciężarnej decyzja o zawieszeniu aktywności fizycznej musi być podejmowana indywidualnie, po analizie zysków i strat przez lekarza prowadzącego ciążę. Nadużyciem byłoby twierdzić, że każda kobieta w ciąży powinna ćwiczyć, bo jedynie od tego zależy prawidłowy przebieg ciąży i porodu - podkreśla ginekolog.

Kiedy ćwiczyć

U zdrowych kobiet, w ciąży fizjologicznej aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana, twierdzi nasz ekspert. I dodaje, że ruch ma korzystny wpływ na przebieg ciąży, porodu i połogu. Ponadto wpływa na lepsze samopoczucie kobiety.

Aktywność fizyczna, nie tylko w ciąży, jest elementem zdrowego stylu życia, razem z odpowiednią dietą, zachowaniem równowagi między pracą a wypoczynkiem.

- Ruch nie może być celem samym w sobie, bo nie jest lekiem na całe zło i nie daje gwarancji pomyślnego przebiegu i zakończenia ciąży. W tym przypadku, jak w całym naszym życiu kierować się należy zdrowym rozsądkiem - zaznacza dr Suchońska.

- Aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, w korzystnych warunkach atmosferycznych, ma dobry wpływ na wydolność i dotlenienie organizmu, układ krążenia, układ mięśniowo-szkieletowy, czy trawienny. Dzięki usprawnieniu krążenia poprzez regularne ćwiczenia można niefarmakologicznie i skutecznie zmniejszać obrzęki kończyn, żylaki podudzi związane z niewydolnością żylną, czy drętwienia kończyn - tłumaczy.

O profitach płynących z właściwie dobranych do kondycji i stanu kobiety ćwiczeń rozmawiały w "Studio Active" położna Karina Kołacz i instruktorka fitness Agata Golenda.

Aktywnoś fizyczna i ciąża
Aktywnoś fizyczna i ciążaTVN Meteo Active

Autor: Magdalena Raban/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Do Polski zmierza porcja bardzo ciepłego powietrza znad Afryki. Środa będzie preludium do krótkiego lipca w kwietniu, bo jak wynika z prognoz - w czwartek zrobi się naprawdę gorąco. Tego dnia odczuwalna temperatura może osiągnąć nawet 30 stopni Celsjusza. Dotrze do nas też porcja pyłu saharyjskiego.

Anomalia wyniesie 15 stopni, będzie jak w lipcu. Spadnie pył znad Sahary

Anomalia wyniesie 15 stopni, będzie jak w lipcu. Spadnie pył znad Sahary

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest duże ryzyko, że w piątek doświadczymy miejscami gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Za sprawą niżu znad Morza Śródziemnego i frontu chłodnego w wielu miejscach kraju pojawią się burze.

Ostrzegamy! Tego dnia mogą utworzyć się groźne burze

Ostrzegamy! Tego dnia mogą utworzyć się groźne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Pogoda na Wielkanoc 2025. W święta będzie ciepło, miejscami termometry pokażą 24 stopnie Celsjusza. Poza tym w Wielkanoc miejscami spodziewane są opady deszczu, a także burze.

Pogoda na Wielkanoc. Święta miejscami mogą być burzowe

Pogoda na Wielkanoc. Święta miejscami mogą być burzowe

Źródło:
tvnmeteo.pl

W środę w wielu regionach będziemy mogli liczyć na pogodną aurę. Lokalnie jednak chmur na niebie pojawi się więcej i spadnie z nich słaby deszcz. W części kraju wystąpi niewielkie ryzyko burz. Sprawdź, gdzie można się ich spodziewać.

Burze w środę. Gdzie mogą się pojawić

Burze w środę. Gdzie mogą się pojawić

Źródło:
tvnmeteo.pl

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W środę 16.04 w części kraju pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Zrobi się gorąco, termometry pokażą maksymalnie 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 16.03. Temperatura poszybuje. Czeka nas eksplozja ciepła

Pogoda na dziś - środa 16.03. Temperatura poszybuje. Czeka nas eksplozja ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Niezwykle efektowna zorza polarna może pojawić się na polskim niebie. Według prognoz w najbliższych godzinach do Ziemi dotrze podwójny strumień słonecznej plazmy, co zwiastuje dobre warunki zorzowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy do burzy magnetycznej dojdzie najbliższej nocy, czy też tej kolejnej.

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

Źródło:
space.com, Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w poniedziałek stan Kalifornia - poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wstrząsy były odczuwalne między innymi w Los Angeles.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, CNN, foxla.com, fox5atlanta.com, The Guardian, PAP

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP