Co mi wolno, a czego nie? To dwa podstawowe pytania, jakie zadają sobie kobiety na początku ciąży, zwłaszcza, kiedy jest ona pierwszą. Jeśli jesteś aktywna, to pewnie zastanawiasz się, czy nadal możesz ćwiczyć. I tak i nie - brzmi odpowiedź.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Kobiety, gdy dowiadują się o ciąży, stają przed dylematem: kontynuować dotychczasową aktywność fizyczną, czy odpuścić na te dziewięć miesięcy i wrócić do ćwiczeń dopiero po porodzie? Temat jest złożony i w dużej mierze zindywidualizowany.
- Wyjdźmy od tego, że fakt zajścia w ciążę nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do kontynuowania aktywności fizycznej - mówi dr n.med. Barbara Suchońska, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, kierownik Ambulatorium I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jednak w zależności od poziomu wytrenowania i rodzaju uprawianej aktywności powinnyśmy dokonać pewnych zmian.
Ciąża a sport rekreacyjny
- Kobietom aktywnym, uprawiającym przed zajściem w ciążę jakieś dyscypliny sportu zaleca się kontynuowanie form aktywności, do których są przyzwyczajone, jednak w znacznie mniejszym zakresie - mówi dr Suchońska.
Oznacza to mniej intensywny i krótszy trening.
Ciąża a sport wyczynowy
Kobiety, które wyczynowo uprawiają sport, a zachodzą w ciążę, jeszcze przez pewien czas pozostają aktywne zawodowo. Często osiągają wtedy bardzo dobre wyniki. W tym okresie wymagają jednak opieki położnika i trenera, którzy zadecydują jak długo i w jakiej formie mogą kontynuować dotychczasowe zajęcia.
Ciąża a sporty ekstremalne
- W przypadku sportów ekstremalnych i urazowych aktywność ta bezwzględnie musi być zawieszona na czas ciąży - mówi ginekolog.
Dodaje, że w pierwszym trymestrze ciąży, między 1 a 13 tygodniem, nie zaleca się ani zwiększania intensywności ćwiczeń, ani utrzymania jej na poziomie sprzed ciąży, ani też rozpoczynania nowych form aktywności.
Ciąża a tolerancja wysiłku
Podstawowy powód, dla którego nieznacznie obniżamy intensywność ćwiczeń, jest taki, że w pierwszym trymestrze ciąży fizjologicznie występuje zmniejszenie tolerancji wysiłku. Dotyczy to także kobiet aktywnych fizycznie.
Często kobiety same ograniczają wysiłek fizyczny na początku ciąży ze względu na dolegliwości związane z tym stanem, takie jak stałe uczucie zmęczenia, senność, nudności i wymioty.
- W pierwszej ciąży nie czułam się wyjątkowo zmęczona i byłam aktywna na takim samym poziomie, jak przed nią. Jednak teraz z drugim dzieckiem jedyne, na co mam ochotę, to spanie. Nie wyobrażam sobie, żebym w wolnym czasie mogła robić cokolwiek innego. Po porostu marzę o łóżku - mówi Kasia Wawro, mama dwuletniej Julki, aktualnie w pierwszym trymestrze drugiej ciąży.
Jakich dyscyplin unikać
Bieganie, podskoki, siłownia, jazda konna, tenis, jazda na rowerze, narty, jazda na rolkach i łyżwach jako sporty wymagające dobrej kondycji, a jednocześnie związane z ryzykiem upadku i urazu nie są zalecane w przypadku ciężarnych i to przez całe dziewięć miesięcy.
Kiedy nie ćwiczyć
- Przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej w ciąży jest wywiad położniczy obciążony stratami ciąż oraz patologie występujące w aktualnej ciąży - podkreśla dr Suchońska.
- Rozpoczynania aktywności fizycznej nie zaleca się kobietom z poronieniem zagrażającym, krwawieniami w ciąży, porodem przedwczesnym zagrażającym, ciążą mnogą, łożyskiem przodującym - wyjaśnia
Przeciwwskazania mogą dotyczyć aktywności fizycznej w ogóle lub pewnych jej form, np. pływanie uważane za doskonałą formę aktywności fizycznej dla ciężarnych nie jest zalecane w przypadku kobiet z nawracającymi zakażeniami dróg moczowo – płciowych.
Ponadto pewne choroby ogólnoustrojowe występujące przed ciążą stanowią przeciwwskazanie do aktywności fizycznej w ciąży, np. niektóre choroby układu krążenia, choroby tarczycy, schorzenia układu ruchu.
- W przypadku każdej ciężarnej decyzja o zawieszeniu aktywności fizycznej musi być podejmowana indywidualnie, po analizie zysków i strat przez lekarza prowadzącego ciążę. Nadużyciem byłoby twierdzić, że każda kobieta w ciąży powinna ćwiczyć, bo jedynie od tego zależy prawidłowy przebieg ciąży i porodu - podkreśla ginekolog.
Kiedy ćwiczyć
U zdrowych kobiet, w ciąży fizjologicznej aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana, twierdzi nasz ekspert. I dodaje, że ruch ma korzystny wpływ na przebieg ciąży, porodu i połogu. Ponadto wpływa na lepsze samopoczucie kobiety.
Aktywność fizyczna, nie tylko w ciąży, jest elementem zdrowego stylu życia, razem z odpowiednią dietą, zachowaniem równowagi między pracą a wypoczynkiem.
- Ruch nie może być celem samym w sobie, bo nie jest lekiem na całe zło i nie daje gwarancji pomyślnego przebiegu i zakończenia ciąży. W tym przypadku, jak w całym naszym życiu kierować się należy zdrowym rozsądkiem - zaznacza dr Suchońska.
- Aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, w korzystnych warunkach atmosferycznych, ma dobry wpływ na wydolność i dotlenienie organizmu, układ krążenia, układ mięśniowo-szkieletowy, czy trawienny. Dzięki usprawnieniu krążenia poprzez regularne ćwiczenia można niefarmakologicznie i skutecznie zmniejszać obrzęki kończyn, żylaki podudzi związane z niewydolnością żylną, czy drętwienia kończyn - tłumaczy.
O profitach płynących z właściwie dobranych do kondycji i stanu kobiety ćwiczeń rozmawiały w "Studio Active" położna Karina Kołacz i instruktorka fitness Agata Golenda.
Autor: Magdalena Raban/kka / Źródło: TVN Meteo Active