Czerwone wino od dawna ma niezłą prasę wśród lekarzy. Uznaje się, że oprócz odrobiny przyjemności zapewnia również ochronę przed nadmiernym wzrostem cholesterolu, chorobami serca czy demencją. Teraz okazało się, że może być też bronią przeciwko utracie słuchu.
Za prozdrowotne właściwości czerwonego wina odpowiada wysokie stężenie resweratrolu - organicznego związku chemicznego, obecnego w dużej ilości w czerwonych winogronach, a zwłaszcza ich skórkach.
To właśnie on zapewnia m.in. ochronę przed rakiem i chorobami serca. Teraz naukowcy stwierdzili, że przeciwdziała utracie słuchu.
Dobroczynny resweratrol
W badaniu przeprowadzonym w Henry Ford Hospital w Detroit na grupie zdrowych szczurów przez dłuższy czas wystawionych na głośny hałas zauważono, że mniej narażone na utratę słuchu były te, którym wcześniej podawano resweratrol.
- Nasze badanie skupia się na wpływie resweratrolu na organizm w procesie reakcji na uszkodzenia - który wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym starzeniem się, chorobą Alzheimera, rakiem, a także utratą słuchu - powiedział kierujący badaniami dr Michael Seidman.
- Resweratrol jest bardzo silnym związkiem chemicznym, który prawdopodobnie chroni organizm przed procesem zapalnym związanym ze starzeniem, funkcjami mózgu i utratą słuchu - wyjaśnił.
Ogłuszające dźwięki nie szkodziły
Ubytki słuchu dotykają połowę osób, które przekroczyły 60. rok życia, ale wielu ludzi problemy w tej kwestii zaczynają się już w wieku 40-50 lat. Przyczyną jest zwykle obumieranie małych włosowatych komórek w uchu wewnętrznym, spowodowane starzeniem się organizmu.
Opublikowane w czasopiśmie "Otolaryngology-Head and Neck Surgery" wyniki oświadczeń prowadzonych na szczurach w Henry Ford Hospital pokazały, że resweratrol zmniejszył utratę słuchu nawet u zwierząt narażonych na potencjalnie ogłuszające dźwięki.
- Pokazaliśmy, że podając zwierzętom resweratrol, możemy zredukować ubytek słuchu i funkcji poznawczych - podsumował dr Seidman.
Autor: js/rs / Źródło: dailymail.co.uk