Najnowsze

Burzowy początek tygodnia. Prognoza ostrzeżeń dla połowy kraju

Najnowsze

Potencjalne miejsce wystąpienia burz w poniedziałek (Ventusky.com)Ventusky.com
wideo 2/21

Początek tygodnia zapowiada się burzowo w zachodnich regionach Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wydanie ostrzeżeń dla pięciu województw.

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych znad Skandynawii i Północnego Atlantyku. Związany z tym niżem front atmosferyczny przemieści się znad zachodniej części Polski nad wschodnią.

W poniedziałek jedynie na zachodzie i Pomorzu nie spodziewamy się opadów. Poza tym przelotnie popada deszcz do 10-30 litrów na metr kwadratowy. Możliwe są również burze z gradem. Powieje północno-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr. Okresami będzie dość silny, a w burzach silny. Może osiągać prędkość do 90 kilometrów na godzinę.

Z zachodu popłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Potencjalne miejsce wystąpienia burz w poniedziałek (Ventusky.com)Ventusky.com

Prognoza ostrzeżeń

Przed niebezpiecznymi zjawiskami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognozuje wydanie ostrzeżeń dla pięciu województw.

W województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim IMGW prognozuje wystąpienie burz. Miejscami mogą im towarzyszyć opady deszczu do 20 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru osiągające prędkość do 65 kilometrów na godzinę. Lokalnie przewidywany jest grad.

Według prognozy w województwie lubelskim pojawią się burze z deszczem do 20 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do 65 kilometrów na godzinę. Podobna sytuacja zapanuje w województwie podkarpackim. Tam burzom towarzyszyć będą opady od 10 do 15 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do około 20 l/mkw. Wiatr rozpędzi się do 60 kilometrów na godzinę.

Prognoza ostrzeżeń IMGW na poniedziałekIMGW

Autor: aw / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości