Burza z piorunami przerwała koncert w Nowym Jorku. Tak zapowiedział się huragan Henri


Koncert mający symbolizować powrót Nowego Jorku do normalności po pandemii COVID-19, odbywający się w sobotę wieczorem w Central Parku, został przerwany przez burzę z piorunami. Policjanci pomagali publiczności opuścić park w furgonetkach. Gwałtowna burza była zwiastunem nadciągającego do północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych huraganu Henri. Według dziennika "New York Times" stany Nowej Anglii nie doświadczyły takiego żywiołu od 30 lat. Gubernator Connecticut Ned Lamont ogłosił stan wyjątkowy, a w Massachusetts w stan gotowości została postawiona Gwardia Narodowa.

Henri jeszcze w sobotę był burzą tropikalną, ale od tego czasu na tyle przybrał na sile, aby klasyfikować go jako huragan pierwszej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona.

Zapowiedzią nadchodzącego żywiołu dla wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, w tym części stanu Nowy Jork, była sobotnia burza, która przerwała koncert "We Love NYC: The Homecoming Concert", odbywający się w nowojorskim Central Parku. Ku rozczarowaniu tysięcy ludzi impreza została przerwana po godzinie 19.30 w trakcie występu Barry’ego Manilowa. Śpiewał on właśnie swój przebój z roku z 1978 "Can't Smile Without You".

Koncert w Nowym Jorku nie został wznowiony

Reklamujący od miesięcy koncert burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio miał nadzieję, że wydarzenie będzie wznowione po krótkiej przerwie. - Chcemy, aby wszyscy na krótki czasu przenieśli się w jakieś bezpieczne miejsce z powodu grzmotów i błyskawic, a następnie przywrócimy koncert - tłumazył de Blasio.

Tak się nie stało. Tysiące nowojorczyków nie mogło wrócić do Central Parku, ulewa bowiem nie ustąpiła. "Policjanci pomagali ludziom wydostać się z parku w furgonetkach, w tym kobiecie na wózku inwalidzkim" - zauważył dziennik "New York Post".

Pośród wykonawców, którzy zdążyli wystąpić byli Nowojorscy Filharmonicy, Andrea Bocelli, Jennifer Hudson oraz Carlos Santana.

Program przewidywał jeszcze między innymi występy takich gwiazd jak Bruce Springsteen, Paul Simon, Patti Smith, Elvis Costello oraz kolumbijska gwiazda pop Maluma. Bilety na koncert rozdawane były bezpłatnie. Od widzów wymagano jednak przedstawienia zaświadczenia o pobraniu co najmniej jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

- Żywioły nas nie oszczędzają. Z Deltą (wariant koronawirusa - red.) nasila się znowu pandemia, a teraz jeszcze dołączył się Henri - powiedziała Jessica z Queens, dodając, że zmokła "niemiłosiernie".

Pierwszy huragan od 30 lat

Henri, który zagroził Nowemu Jorkowi, zmierza też w kierunku innych stanów. Jak przypomniał w piątek "New York Times" stany Nowej Anglii (tak określa się łącznie Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut) nie doświadczyły huraganu od 30 lat. "Wiatr o sile huraganu w północno-wschodnich stanach (...) to coś niezwykłego. Po raz ostatni huragan trafił do Nowej Anglii 30 lat temu" - twierdzi "NYT".

Według Narodowego Centrum Huraganów (NHC) Henri ma uderzyć w stany Nowy Jork, Connecticut i Massachusetts w niedzielę o godzinie 20 czasu lokalnego (2 w nocy czasu polskiego). Następnie będzie przemieszczał się na północ i północny wschód.

O godz. 2 w nocy z soboty na niedzielę czasu lokalnego (około 8 rano w niedzielę polskiego czasu) znajdował się w odległości 215 kilometrów na południowy wschód od Montauk na Long Island w stanie Nowy Jork - podało NHC. Wiatr osiągał prędkość 120 kilometrów na godzinę.

NHC ostrzegło przed "zagrażającym życiu dużymi i niebezpiecznymi falami". Przewidywane są ulewne opady deszczu.

W sobotę ostrzeżeniem przed huraganem lub burzą tropikalną objęto obszar zamieszkiwany przez 42 miliony ludzi.

Mieszkańcom zagrożonych obszarów władze zaleciły zaopatrzenie się w żywność i inne zapasy, napełnienie zbiorników paliwa, zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się na wolnym powietrzu, w tym łodzi, oraz usunięcie pojazdów z obszarów zagrożonych powodzią.

Stan wyjątkowy, mobilizacja Gwardii Narodowej

W piątek wieczorem gubernator Connecticut Ned Lamont ogłosił stan wyjątkowy. Uzasadniał to koniecznością zapewnienia stanowi pomocy federalnej, gdyby zaszła potrzeba likwidacji skutków huraganu. Jak dodał, mieszkańcy Massachusetts mogą spodziewać się wzdłuż wybrzeża fali sztormowej wysokości od metra do półtora metra. Utrata zasilania może dotknąć podczas weekendu do 300 tysięcy domów.

Gubernator Massachusetts Charlie Baker powiadomił tego samego dnia, że zmobilizował 1000 członków stanowej Gwardii Narodowej do pomocy w ewentualnej akcji ratowniczej i usuwaniu zniszczeń. Nie wezwał na razie do ewakuacji, ale zaapelował do kierowców, by odłożyli weekendową podróż na Cape Cod i jazdę w czasie największego nasilenia żywiołu przewidywanego w niedzielę i poniedziałek.

Prezydent Joe Biden zwołał w sobotnie popołudnie telekonferencję z gubernatorami tych stanów, jak też Massachusetts, Maine i New Jersey.

Autor: ps//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami na zachodzie i przed gołoledzią na południowym wschodzie kraju. Szczególnie niebezpiecznie może być na Podkarpaciu, gdzie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia.

Ostrzeżenia drugiego stopnia. Trudna sytuacja w kilku regionach

Ostrzeżenia drugiego stopnia. Trudna sytuacja w kilku regionach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed opadami marznącymi i gołoledzią. SMS-owy alert otrzymali mieszkańcy kilku powiatów województwa podkarpackiego.

"Możliwe utrudnienia komunikacyjne". Alert RCB

"Możliwe utrudnienia komunikacyjne". Alert RCB

Źródło:
RCB

Naukowcy z szwedzkiego Uniwersytetu w Upssali zidentyfikowali w Bałtyku nowy, drapieżny gatunek śledzia. Jak twierdzą, ta "unikalna populacja" rybożernych śledzi ewoluowała prawdopodobnie setki, a nawet tysiące lat.

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Źródło:
PAP

W małopolskiej Przysietnicy pojawiła się biała tęcza. Zdjęcie nietypowego zjawiska, które powstaje w czasie mgły, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Sobota 28.12 zapowiada się pochmurno i mglisto, a termometry wskażą od 2 do 6 stopni Celsjusza. Biomet przeważnie będzie niekorzystny.

Marznące mgły, mżawka i śnieg ziarnisty. Pogoda na sobotę

Marznące mgły, mżawka i śnieg ziarnisty. Pogoda na sobotę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na sylwestra, noc sylwestrową i Nowy Rok. Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę i opady. Powieje silniejszy wiatr, miejscami jego porywy mogą osiągać prędkość nawet 80 kilometrów na godzinę. Zimy w prognozach w najbliższym czasie nie widać.

Powieje silniejszy wiatr. Najnowsza prognoza na sylwestra i Nowy Rok

Powieje silniejszy wiatr. Najnowsza prognoza na sylwestra i Nowy Rok

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pewnej rodzinie mieszkającej na Florydzie zaginął pies. Zwierzę szczęśliwie odnalazło się po dziewięciu dniach i to w Wigilię. Właściciele czworonoga powiedzieli, że ich świąteczne marzenie się spełniło.

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Źródło:
kktv.com

Ulewy związane z burzą Elena nawiedziły część Grecji. Po obfitych opadach przeciekł dach stadionu lokalnej drużyny koszykarskiej Olympiakos w Pireusie. Woda zalała boisko, telebim i siłownię.

Intensywny deszcz zalał stadion

Intensywny deszcz zalał stadion

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, EMY, GreekReporter, ekathimerini.com

Sonda Parker jest bezpieczna i funkcjonuje bez zarzutów - poinformowała w piątek NASA. Wcześniej bezzałogowy statek kosmiczny znalazł się w odległości ponad sześciu milionów kilometrów od Słońca - bliżej, niż jakiekolwiek inne urządzenie wykonane przez człowieka. Parker musiała sprostać niezwykle wysokiej temperaturze sięgającej 982 stopni Celsjusza.

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Źródło:
The Guardian, PAP, BBC

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach mieszkańcy Teksasu mierzyli się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Przez południowy stan USA przeszedł front niosący burze oraz wichury. Towarzyszyła mu również trąba wodna, która pojawiła się nad jeziorem Houston.

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Źródło:
FOX Weather, CNN, NWS

Dziewięć osób nadal pozostaje zaginionych po zawaleniu się mostu na rzece Tocantins w Brazylii. Od kilku dni na miejscu trwa akcja poszukiwawcza. W wyniku katastrofy do wody wpadły między innymi cysterny z pestycydami oraz kwasem siarkowym. Pomimo obaw lokalne służby twierdzą, że wyciek niezwykle szkodliwych środków nie spowodował katastrofy ekologicznej.

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Źródło:
CNN, Reuters

Mieszkańcy południowych stanów USA zmagają się ze skutkami niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. W czwartek nad Teksasem, Luizjaną oraz częścią Missisipi i Arkansas przeszła fala silnego wiatru, deszczu i gradu. W położonym niedaleko Houston mieście El Campo wystąpiło tornado.

Tornado, grad, opóźnione loty

Tornado, grad, opóźnione loty

Źródło:
CNN, NWS, ABC News, U.S. News

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody w zaspach, domy pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody w zaspach, domy pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP