Bilans śnieżnej nocy. Drogowcy ostrzegają: nawierzchnie mogą być śliskie

[object Object]
Pogoda spowodowała utrudnienia w komunikacji miejskiej w Łodzitvn24
wideo 2/7

Opady śniegu i silne podmuchy wiatru, trudne warunki jazdy, wiele kolizji i wypadków, pługopiaskarki na drogach. Od piątkowego popołudnia i w ciągu nocy znaczna część Polski doświadczyła pogodowych niedogodności. Część z nich utrzymuje się w sobotę.

Jak informują drogowcy, w regionach, gdzie wystąpiły lub będą występowały opady śniegu, nawet jeśli trasy są przejezdne, poruszanie się po nich może być utrudniona. Nawierzchnie mogą być pokryte błotem pośniegowym i rozjeżdżonym śniegiem, miejscami może też występować gołoledź - ostrzegają służby. Do kierowców apelujemy o ostrożność.

Sprawdź aktualne alerty i prognozy ostrzeżeń IMGW.

"W gotowości całą dobę"

W nocy na ważnych drogach w Łódzkiem doszło do kilku wypadków i kolizji. Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał. W sobotę rano zablokowana była m.in. droga krajowa nr. 1 w stronę Katowic, utrudnienia występowały także na trasie ekspresowej S8 w stronę Warszawy. Ciężko się jeździło po samej Łodzi. ‪Jak poinformował Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu, przed godz. 3 w nocy ponownie rozpoczęło się posypywanie i odśnieżanie dróg w mieście. Zlecono również prace na chodnikach i drogach rowerowych. - Ponad 100 pługosolarek jest w gotowości całą dobę. W razie potrzeby zlecane będą kolejne wyjazdy – zapewnił.

"Prognozy nie są pocieszające"

Jak informował w sobotę rano dyżurny kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Piotr Wnuk, od ok. godz. 2-3 w nocy nie było już utrudnień w ruchu na trasach województwa świętokrzyskiego. - Wszystkie są przejezdne, a ich nawierzchnie w większości są czarne i mokre. Ze względu na nadal padający śnieg, miejscami może na jezdniach występować błoto pośniegowe – ostrzegł.

Także dyżurna Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Ewa Porębiak podkreśliła, że na jezdniach leży zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe, miejscami są one białe i śliskie.

- Prognozy pogody nie są pocieszające: śnieg ma padać mniej intensywnie, ale mróz będzie dawał się we znaki w ciągu dnia - stwierdził dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Józef Białogoński.

Za ślisko dla ciężarówek

Od piątku na drogach województwa śląskiego panują zimowe warunki jazdy - spadł śnieg, temperatura spadła poniżej zera, nawierzchnia wielu dróg jest śliska.

Dziewięć samochodów zderzyło się w sobotę rano na drodze krajowej nr 86 w Sosnowcu. Serię stłuczek zapoczątkował kierowca, który stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w barierki oddzielające jezdnie. Kolejne nadjeżdżające auta nie nadążały z hamowaniem na śliskiej nawierzchni, wpadając na siebie. Nikt nie został poszkodowany.

Z powodu śliskiej nawierzchni na niektórych trasach ciężarówki miały problemy, by podjechać pod górę. Tak było na przykład w Rzeniszowie k. Myszkowa na drodze krajowej nr 1, gdzie odcinek trasy w kierunku Częstochowy był zablokowany przez trzy godziny.

Z każdą godziną lepiej

Po intensywnych opadach śniegu wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w województwie lubelskim były w sobotę przed południem przejezdne, ale w wielu miejscach śliskie. Jezdnie dróg krajowych były w większości czarne i mokre, warstwa śniegu pokrywała jeszcze drogi wojewódzkie. Służby drogowe informowały, że sytuacja z każdą godziną się poprawia. Najtrudniejsza sytuacja była w piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę. Także i województwie lubelskim, tak jak na Śląsku, w wielu miejscach przejazd blokowały ciężarówki, które na śliskiej nawierzchni nie radziły sobie z wjazdem na wzniesienia.

Bieszczady: zaspy nawet półtorametrowe

Na Podkarpaciu w sobotę rano blisko 80 pługopiaskarek pracowało na drogach krajowych i wojewódzkich. Wszystkie drogi były już przejezdne – zapewnił dyżurny Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Arkadiusz Krawiec. - Nawierzchnie dróg są czarne mokre, śliskie, miejscami białe. W rejonie Lubaczowa lokalnie na drogach występują koleiny – powiedział.

W Bieszczadach w dolinach jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. - Natomiast w górnych partiach nadal obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego – przypomniał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jan Koza.

Zagrożenie lawinowe dotyczy głównie północnych stoków. Występuje m.in. w masywach Połoniny Caryńskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu. Ratownik podkreślił, że wybierający się góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. - Warto też zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację Ratunek – radził Koza.

Zagrożenie lawinowe także w Tatrach

Do godziny 20.00 w sobotę obowiązuje ogłoszone w polskich Tatrach zagrożenie lawinowe trzeciego stopnia. Przewiduje się podobny alert także na niedzielę.

Takie stopień zagrożenia oznacza, że "pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin". "Warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości" - ostrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Autor: rzw / Źródło: TVN Meteo, PAP

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Wtorek 23.07 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Nie zabraknie też regionów, w których dopisze pogodna aura. Termometry pokażą maksymalnie od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 23.07. Lokalnie zagrzmi i popada, do 27 stopni

Pogoda na dziś - wtorek, 23.07. Lokalnie zagrzmi i popada, do 27 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni Celsjusza.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl