"Bieganie stało się częścią naszej kultury".Wrażenia po 10. PZU Półmaratonie Warszawskim

10. Półmaraton Warszawski - przed startem
10. Półmaraton Warszawski - przed startem
TVN Meteo
10. Półmaraton Warszawski - przed startemTVN Meteo

Ależ to była niedziela! Ależ to były emocje! Ależ to był tłum! Kilkanaście tysięcy biegaczy pojawiło się na ulicach Warszawy, tworząc rzecz niesamowitą - największy półmaraton w dziejach naszego kraju! Takie wydarzenie na polskiej ziemi nigdy nie miało miejsca! Opowiadają o tym Marcin Kargol z tvnmeteo.pl oraz Marek Tronina, dyrektor 10. PZU Półmaratonu Warszawskiego.

"Teraz to już naprawdę przesadzili" pomyślałem, kiedy w niedzielę, 29 marca, około 9 rano, zobaczyłem nieprzebrany tłum, jaki kotłował się na Placu Piłsudskiego. Zagęszczenie półmaratończyków na metr kwadratowy było większe niż kiedykolwiek do tej pory w Polsce. Za kilkadziesiąt minut miał wystartować 10. Półmaraton Warszawski, a już było pewne, że będziemy mieli do czynienia z największym półmaratonem w historii, jaki odbył się na polskiej ziemi. Do mety dobiegło blisko 13,000 zawodników.

Byłem częścią półmaratonu w Warszawie po raz piąty. Taki mój mały "zajęczy" jubileusz. "Zajęczy", bo związany z byciem pacemakerem. O tym, kim jest pacemaker mogliście niedawno przeczytać w tvnmeteo.pl. Po raz piąty stanąłem na starcie tego biegu, mając za sobą niesamowicie wielką grupę biegaczy. Morze zawodników, którzy chcieli pobiec półmaraton szybciej niż w 2 godziny. I chcieli tego dokonać właśnie podczas 10. PZU Półmaratonu Warszawskiego. Biegu, który niewiele brakowało, a nie odbyłby się w ogóle...

Na kłopoty... Tronina

Początkiem problemów organizatorów był pożar Mostu Łazienkowskiego. Doszło do niego 14 lutego. Został ugaszony po 12 godzinach. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne. Uszkodzenia mostu okazały się na tyle poważne, że zdecydowano się na wymianę jego konstrukcji.

W związku z tym trasa półmaratonu, która pierwotnie wyłączała z ruchu Most Poniatowskiego, gdyż na nim umieszony był start, a także droga prowadząca do mety (na błonia Stadionu Narodowego), musiała zostać zmieniona. - To było wielkie wyzwanie. Gdyby trafiło na mniej doświadczonego organizatora, który ma mniejsze możliwości i mniejsze zaplecze, to by się nie udało - powiedział mi Marek Tronina, dyrektor Fundacji Maraton Warszawski. Dodał, że walka o to, żeby bieg mógł się normalnie odbyć i żeby wyglądał tak, jak wyglądał, była niezwykle ciężka. Zdradził też, że wszyscy do końca drżeli o to, czy wszystko się powiedzie. - Na cztery dni przed imprezą nie mieliśmy jeszcze zgody na to, aby móc cokolwiek postawić na Placu Piłsudskiego - podkreśla Tronina.

21 kilometrów siły, mocy i radości

"Aaaaale was dużo!" powiedziałem na kilka chwil przed startem do biegaczy, którzy ustawili się za moimi plecami. Niejednokrotnie prowadziłem sporą liczbę zawodników do mety, lecz takiego tłumu jeszcze nie widziałem. 10. PZU Półmaraton Warszawski rozpoczął się punktualnie o godzinie 10. Kilka minut później grupa, którą prowadziłem wspólnie z trzema innymi pacemakerami, przekroczyła linię startu.

Pisałem kiedyś na swoim blogu, że bycie "zającem" jest niesamowitą sprawą: "Nie mam w nogach tylko swojego losu, ale też los setki i więcej innych biegaczy, którzy muszą na kolejne 2 godziny zaufać totalnie obcemu facetowi, który co chwila krzyczy i muszą uwierzyć, że dzięki temu szajbusowi nabiegają wymarzony wynik".

Jako pacemaker staram się robić wszystko, żeby biegnący ze mną ludzie, nie myśleli o tym, że do mety jest taaaak daleko i że muszą biec taaaak szybko i że są taaaaaak zmęczeni. Moim znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim, nie przymierzając, darcie się. Krzyczę. Dużo krzyczę i wymagam, aby moja grupa krzyczała również (oczywiście im sił w nogach i płucach mniej, tym te krzyki są cichsze).

Zajęcza satysfakcja

Do dziś pamiętam co czułem, kiedy po raz pierwszy, bodajże w 2012 roku, wbiegliśmy do tunelu Wisłostrady. Kilkaset osób za mną, kilkaset przede mną. Krzyczę, ile sił w płucach: "Uwaga, grupa! Czy jest siła?". A grupa odkrzykuje. "Czy jest moc?" - pytam dalej. Oni odpowiadają, a echo szykuje się do rozniesienia ścian tunelu. "Czy jest radość?" - wydzieram się, a setki gardeł dookoła mnie odpowiadają, że to wszystko jest. Nie dało się tego nie usłyszeć i nie poczuć. A najlepszym dowodem na to była gęsia skórka, która pojawiła się na moim ciele.

Tegoroczny półmaraton mijał w podobnej atmosferze. Były krzyki, było mnóstwo śmiechu, była ogromna liczba kibiców, którzy dopingowali biegaczy. I było mnóstwo rekordów życiowych, które nas, pacemakerów, cieszą najbardziej.

Tych ostatnich kilkaset metrów, kiedy wyganiamy biegaczy do przodu, aby urwali jak najwięcej sekund z wyniku, jest niezwykle emocjonujące. Niektórzy, zanim ruszą do mety, podbiegają i przybijają nam piątki, dziękując za wspólny bieg i za motywację. Innym towarzyszymy do samego końca i z najbliższej możliwej odległości oglądamy ich walkę o upragniony wynik. Przeważnie jest tak, że wszystko kończy się szczęśliwie i możemy później wspólnie cieszyć się dobrze wykonaną robotą - my, pacemakerzy, tym, że dobiegliśmy do mety z sekundową dokładnością, a zawodnicy tym, że nas wyprzedzili i ustanowili nowe rekordy życiowe.

Przełomowe 10 lat

Tegoroczny półmaraton odbywał się pod hasłem "Dekada, która zmieniła bieganie". Co się zmieniło przez ten czas? Doskonale to wyjaśnił Marek Tronina mówiąc, że największa zmiana zaszła w ludziach. - Mamy teraz do czynienia z generacją świadomych biegaczy. Świadomych swoich potrzeb i wymagań. Bieganie stało się częścią naszej kultury - powiedział Tronina. Dodał również, że szum medialny i marketingowy dookoła, to tylko efekt uboczny. - To, że jest więcej mediów i że nastały "lepsze czasy" dla biegaczy, to konsekwencje zmiany świadomości. Największą zmianą jest to, że ludzie zapragnęli ruszać się, biegać i uczestniczyć w takich imprezach.

Dyrektor biegu podkreślił również, że on i cały sztab ludzi działają przez cały rok na najwyższych obrotach po to, żeby takie imprezy jak półmaraton czy maraton organizowane przez Fundację Maraton Warszawski, były na jak najwyższym poziomie. - Ważne jest, żeby pewne rzeczy robić inaczej i żeby za każdym razem impreza była wyjątkowa. Jeżeli byśmy zrobili tak, że na każdego biegacza przypadałby jeden wolontariusz, to lepiej by już być nie mogło, prawda? Ale czy o to chodzi? - śmieje się Marek Tronina.

- Dajemy i miastu i całej Polsce olbrzymie korzyści i mam nadzieję, że takie imprezy jak nasza w końcu znajdą zrozumienie wśród tych, którzy nas rozumieć powinni. Wielu spycha takie inicjatywy na margines i udaje, że po prostu nie istnieją - opowiada Tronina o drugiej stronie medalu. - Mimo wszystko robimy co się da, aby zawodnikom za każdym razem chciało się do nas przyjeżdżać - kończy dyrektor.

Autor: Marcin Kargol / Źródło: marcinkargol.pl, tvnwarszawa.pl, youtube.com/powazny

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Miejscami może spaść nawet 50 litrów na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

W tych regionach będzie obficie padać aż do rana. IMGW ostrzega

W tych regionach będzie obficie padać aż do rana. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Pogoda na jutro, czyli na piątek 23.05. Noc przyniesie wielu regionom kraju opady deszczu, lokalnie spodziewane są zanikające burze. W dzień również popada. Termometry pokażą maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 23.05. Chłodny, w wielu regionach deszczowy dzień

Pogoda na jutro - piątek 23.05. Chłodny, w wielu regionach deszczowy dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze powoli zanikają, ale do Polski wkracza strefa ciągłych opadów deszczu. Na południu, w centrum i na wschodzie może spaść do 20 litrów na metr kwadratowy, a na Śląsku - do 30 l/mkw. Sprawdź, gdzie będzie padać.

Miejscami jeszcze grzmi. Strefa ciągłych opadów przemierzy w nocy kraj

Miejscami jeszcze grzmi. Strefa ciągłych opadów przemierzy w nocy kraj

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend pogoda w Polsce kształtowana będzie przez niż Magnus. Przyniesie on pochmurną aurę, a miejscami przelotne opady deszczu. - Od niedzieli kraj dostawać się ma pod wpływ zachodniej cyrkulacji - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Sprawdź, co to dla nas oznacza.

Wir niżowy Magnus przyniesie chmury i deszcz w weekend. Co będzie później?

Wir niżowy Magnus przyniesie chmury i deszcz w weekend. Co będzie później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Katastrofalne powodzie na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii pochłonęły co najmniej dwie ofiary śmiertelne i odcięły całe miejscowości od świata. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało uwięzionych w swoich domach bez prądu i dostępu do pomocy, a władze ostrzegają, że najgorsze może dopiero nadejść - prognozy zapowiadają kolejne intensywne opady.

"To katastrofa naturalna o ogromnej skali"

"To katastrofa naturalna o ogromnej skali"

Źródło:
Reuters

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl