Białystok, Podlasie - Białystok, Syberia. Rowerem w 40-stopniowym mrozie

Wprawa do Jakucji
Wprawa do Jakucji
Wprawa do Jakucji

- Na odmrożenia trzymałem krem w bucie. Przed zimnem chronił nas lokalny specyfik - tłuszcz niedźwiedzia - tak w rozmowie z tvnmeteo.pl wspomina rowerową podróż na Syberię podróżnik z Białegostoku, Krzysztof Suchowierski. Pojechał tam jednośladem już dwa razy. Raz z podlaskiego do syberyjskiego Białegostoku. Drugi raz do Jakucji.

Krzysztof Suchowierski to zapalony rowerzysta. 28-letni podróżnik z Podlasia już dwa razy przejechał rowerem trasę mierzącą tysiące kilometrów z Białegostoku na Syberię. Z podróży przywiózł zdjęcia i filmy oraz wór doświadczeń. Opowiada o nich tvnmeteo.pl.

Białystok - Białystok

W pierwszą podróż wybrał się przed rokiem. Wyruszył z Białegostoku na Podlasiu, by dotrzeć do Białegostoku w obwodzie tomskim. Jechał od rana do wieczora z przerwami na obiad i drzemkę. Zatrzymywał się w "kafeszkach", czyli przydrożnych barach. Spotykani Rosjanie częstowali go herbatą i bułkami, a czasami też ogórkami, serem, mlekiem, pomidorami, kiełbasą, jabłkami.

Żeby dotrzeć na Syberię, podróżnik musiał rowerem pokonać Ural. - Ucieszyłem się, kiedy zobaczyłem pomnik graniczny w Pierwouralsku: Europa - Azja. Niby droga wyglądała tak samo, ale w świadomości pozostawał fakt, że jestem na innym kontynencie. I dostałem się tam o własnych siłach - dodaje Suchowierski.

Syberyjski Białystok to tak naprawdę niewielka wioska licząca kilkuset mieszkańców. Znajduje się w tajdzie, gdzie większość domów wykonana jest z drzewa.

- W każdym domostwie musi być ruska bania, gdzie mieszkańcy zażywają co niedzielę kąpieli. W centrum wsi znajduje się kościół katolicki. Jednak msze odbywają się od święta, gdyż ksiądz dojeżdża z Tomska w Boże Narodzenie czy Wielkanoc - opowiada podróżnik.

Ślady Polaków

Wioska jest polska nie tylko z nazwy. Sto lat temu Syberia jawiła się niektórym jako "ziemia obiecana". Przed II wojną światową mówiono, że "za Uralem chleb rośnie na drzewach". Niektórym polskim chłopom udało się wyjechać i założyć wielkie gospodarstwa. Potem w rosyjskim Białymstoku w wyniku sowieckich represji wymordowano 150 Polaków.

W syberyjskim Białymstoku Suchowierski poznał ludzi, którzy mają polskie pochodzenie. Większość z nich nie zna już jednak języka polskiego. - Tylko jedna kobieta mówiła po polsku. Nazywa się Maria - opowiada.

Wyprawa Białystok-Białystok
Wyprawa Białystok-Białystok

Z Rosjanami do Jakucji

W tym roku Suchowierski ruszył na Syberię w środku zimy. 1 lutego udał się w drogę do Jakucji. Tym razem jechał już jednak ze wsparciem, w wyprawie uczestniczyli dwaj Rosjanie.

Termin wyjazdu nie był przypadkowy. Podróżnicy zdecydowali się na morderczą zimę, bo tylko wtedy istnieje szlak wiodący z południa na północ przez całą republikę Saha. Po tzw. zimnikach, czyli drogach w prowadzących zamarzniętymi rzekami, można się przedostać na północ. Latem byłoby to niemożliwe.

Na dziesiątkach kilometrów tej trasy nie ma nic. Podróżnicy musieli zabierać ze sobą namioty i specjalne śpiwory na 50 stopniowe mrozy.

Ostatnim punktem wyprawy była miejscowość Czerskij w Jakucji. Wyprawa skończyła się 28 kwietnia.

Tłuszcz niedźwiedzia na odmrożenia

Wyprawa na Syberię, zwłaszcza rowerowa, nie należy do najłatwiejszych. Suchowierskiemu zdarzały się chwile zwątpienia i zmęczenia.

- Na odmrożenia trzymałem krem w bucie, gdzie było ciepło. Mieliśmy też lokalny specyfik - tłuszcz niedźwiedzia - który skutecznie chronił przed odmrożeniami - wspomina Suchowierski.

- Kiedy jedziesz w 40 stopniowym mrozie, zatrzymanie w miejscu mogłoby się skończyć źle. Trzeba było jechać do miejsca docelowego, gdzie można spokojnie i bezpiecznie wypocząć - relacjonuje podróżnik.

- Podczas drugiej podróży do Jakucji miałem objawy wyczerpania. Brak apetytu, nogi jak z waty, drżenie ciała. Wraz z towarzyszami musieliśmy się zatrzymać w bezpiecznym miejscu i porządnie wypocząć - dodał Suchowierski.

Obie trasy były prawdziwym testem dla organizmu i psychiki. Suchowierski już jednak planuje kolejne wyprawy do "krainy lodu". Dlaczego tam? - Syberia urzeka przestrzenią i dzikością - konkluduje podróżnik.

Autor: Paula Wakuluk/ŁUD / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed upałami. Szczególne gorąco spodziewane jest w południowej Polsce, gdzie termometry mają pokazać ponad 30 stopni. Jak długo pozostanie z nami skwar?

Coraz więcej województw objętych ostrzeżeniami. Uwaga na upały

Coraz więcej województw objętych ostrzeżeniami. Uwaga na upały

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień trawi chorwacką Dalmację. We wtorek strażacy walczyli z płomieniami w trzech miejscach, lokalnie wspierani przez siły wojskowe. Akcję gaśniczą utrudniał silny, porywisty wiatr wiejący ze zmiennych kierunków. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ogień, wybuchy i deszcz popiołów w pobliżu chorwackich kurortów

Ogień, wybuchy i deszcz popiołów w pobliżu chorwackich kurortów

Źródło:
PAP, index.hr, HVZ

Tornado porwało w powietrze przyczepę w stanie Tennessee. Trąba przeszła w poniedziałek nad miastem Murfreesboro. To pierwsze lipcowe tornado zarejestrowane w tym regionie od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters, NWS Nashville

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych osuwisk, które we wtorek zeszły w południowo-zachodnich Indiach po "niespotykanych" ulewach. W dystrykcie Wayanad nadal trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Prawie 100 osób uznaje się za zaginione.

Ulewa zabiła 150 osób. Los setki pozostaje nieznany

Ulewa zabiła 150 osób. Los setki pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. Jak podały media, w ciągu ostatniego tygodnia do szpitali trafiło ponad 12 tysięcy osób z podejrzeniem udaru cieplnego. 23 pacjentów zmarło. Gorąco ma nadal utrzymywać się w kraju.

23 osoby zmarły w tydzień na skutek gorąca

23 osoby zmarły w tydzień na skutek gorąca

Źródło:
PAP, NHK

W najbliższych dniach słoneczna pogoda będzie przeplatać się z opadami deszczu, a nawet burzami. Burze mogą pojawić się w czwartek i piątek. Będzie bardzo ciepło. Termometry wskażą od 23 do 30 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana w pogodzie

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, środa 31.07. Ostatni dzień lipca będzie ciepły i słoneczny. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - środa 31.07. Na termometrach nawet 30 stopni

Pogoda na dziś - środa 31.07. Na termometrach nawet 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł we wtorek w popularnym czarnogórskim kurorcie w gminie Bar. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania przedstawiające unoszący się nad wzgórzem dym.

Dym nad popularnym czarnogórskim kurortem. "Słychać syreny służb ratunkowych"

Dym nad popularnym czarnogórskim kurortem. "Słychać syreny służb ratunkowych"

Źródło:
Kontakt 24

Pożary szaleją w Macedonii Północnej od ponad dwóch tygodni. - Na skutek żywiołu we wsi Kokošinjac zginęła jedna osoba - poinformował we wtorek dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego Stojancze Angelow. To pierwsza ofiara śmiertelna pożarów w tym roku.

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP, Reuters

Pomimo protestów organizacji ochrony praw zwierząt, władze włoskiej prowincji Trydent uśmierciły niedźwiedzicę, która w połowie lipca raniła jednego z turystów. Samica osierociła trzy młode, które zdaniem ekologów "mają teraz niewielkie szanse na przetrwanie".

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Źródło:
Reuters, ANSA, ABC News, OIPA

Fala upałów objęła niemal całą Francję, w tym i Paryż, gdzie trwają igrzyska olimpijskie. We wtorek alarmy przed wysoką temperaturą wydano dla ponad połowy departamentów, bo dla aż 56.

Francja w szponach upału. Alarmy w ponad połowie departamentów

Francja w szponach upału. Alarmy w ponad połowie departamentów

Źródło:
ENEX, PAP

Piękne wykoszone trawniki stały się standardem dobrego utrzymania posesji. Tymczasem może to negatywnie wpływać na środowisko naturalne - mówi botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla, cierpią na tym nie tylko rośliny.

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Źródło:
PAP

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today

Na plażach kurortu Ayamonte w południowej Hiszpanii zakwitły zielone algi. Choć rośliny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lokalni mieszkańcy obawiają się, że odstraszą one turystów. Miejscowe władze ogłosiły wdrożenie "planu szokowego" aby pozbyć się alg.

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

Źródło:
ENEX, Diario de Huelva, tvn24.pl

Kaszalot zderzył się ze statkiem w Cieśninie Gibraltarskiej. Waleń był wcześniej obserwowany przez naukowców w tym samym miejscu - nadali mu oni imię Julio. Badacze apelują do żeglarzy o ostrożność i obserwowanie morskiej fauny podczas rejsów.

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Źródło:
BBC, CIRCE

Ogień szaleje na greckiej wyspie Eubea. Od poniedziałku trwa walka z żywiołem, a mieszkańcy kilku miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji. Według strażaków to jeden z najniebezpieczniejszych pożarów tego lata w Grecji.

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Źródło:
Reuters, eKathimerini

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se

Fala upałów po raz kolejny nawiedziła Włochy. 42 stopnie - taka odczuwalna temperatura prognozowana jest dla Rzymu w poniedziałek. To będzie najgorętszy dotąd dzień w tym roku. W stan gotowości postawiono służby medyczne i opiekę socjalną. Wszystko przez antycyklon afrykański Charon, który przynosi wysoką temperaturę.

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, ilmeteo.it, meteo.it, roma.corriere.it

W ciągu minionej doby wichury nawyrządzały szkód także w krajach bałtyckich. Na Litwie ponad 150 tysięcy odbiorców nie miało w poniedziałek prądu, a niektóre loty zostały odwołane. W Wilnie przewrócone przez wiatr drzewo spadło na przechodnia, zabijając go. Niebezpiecznie było także na Łotwie.

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Źródło:
LRT, LSM, tvnmeteo.pl

W Kalifornii trwa walka z pożarem Park, który strawił obszar porównywalny z metropolią Los Angeles. Płomienie wdarły się do jednej z miejscowości, niszcząc domy i pojazdy. Ogień powoduje także pogorszenie jakości powietrza na dużym obszarze.

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Źródło:
PAP, NPR

Kolejny tankowiec zatonął w Zatoce Manilskiej na Filipinach. Jednostka MTKR Jason Bradley poszła na dno w sobotę. Na morzu trwa akcja zabezpieczania wraku, tym trudniejsza, że zaledwie kilka kilometrów dalej straż przybrzeżna stara się zażegnać skutki zatonięcia innego tankowca.

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Źródło:
Manila Bulletin, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Lodowcowa powódź" nawiedziła południową Islandię. Na skutek żywiołu zalana została obwodnica łącząca miejscowości Vík í Mýrdal z Kirkjubaejarklaustur. Uszkodzony został też fragment mostu - poinformował w oświadczeniu islandzki urząd meteorologiczny.

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

Źródło:
Reuters, nyr.ruv.is

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP