Za nami biała noc, która tak naprawdę wcale nie była nocą, a przed nami kolejne. Podczas nich będziemy mieli okazję podziwiać zjawisko, które spada na nas z Kosmosu.
Miniona noc, jak tłumaczył Karol Wójcicki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik w sobotę na antenie TVN24, wcale nie była nocą.
- Astronomowie w tym momencie nocy nie uznają, dlatego że z astronomicznego punktu widzenia noc jest zjawiskiem, gdy Słońce chowa sie poniżej 18 stopni pod północny horyzont - mówił, dodając, że w większej części Polski w okolicach przesilenia letniego takie zjawisko nie występuje. - Słońce chowa się na tyle płytko, że cały czas rozświetla nam niebo, sprawia że gwiazdy widać słabiej, na niebie jest cały czas dosyć jasno.
I my mamy białe noce
Najlepiej ten efekt widać nad morzem. - Tutaj słońce jest tak płyciutko pod horyzontem, że całą noc północny horyzont jest rozświetlony, momentami wręcz pomarańczowy, jakby Słońce dopiero co zaszło, a na niebie naprawdę ledwo widać gwiazdy. Takie zjawisko nazywamy białymi nocami - opowiadał Wójcicki.
Choć powszechnie uważamy, że białych nocy można doświadczać tylko na dalekiej północy, to i w Polsce da się je obserwować w okolicach przesilenia letniego.
Przepiękne obłoki srebrzyste
Podczas polskich białych nocy co prawda nie da się przeczytać książki bez pomocy sztucznego światła, ale za to można obserwować przepiękne zjawisko, jakim są tzw. obłoki srebrzyste.
- To jest zjawisko chmur najwyższych znanych ludzkości, które powstają na wysokości ponad 80 km. Zasada ich powstawania jest dosyć niezwykła: to prawdopodobnie opadający do ziemskiej atmosfery pył kosmiczny, który ulega oblodzeniu i tworzy cienkie warstwy chmur. Ale najbardziej niezwykłe jest to, że te chmury w środku nocy świecą. To dlatego, że one odbijają promienie Słońca, które wpadają na drugą stronę planety. Wisząc tak wysoko nad Ziemią, działają jak potężne zwierciadło, które odbija Słońce w naszym kierunku. Dlatego w środku nocy można zobaczyć z Polski, nad północnym horyzontem, piękne świecące chmury, zjawisko iście niezwykłe - mówił.
Autor: map/rs / Źródło: tvn24