Bezlitosny smog. Kto jest szczególnie narażony na skutki smogu?

Philips

Poważne skutki oddychania smogiem dotykają każdego z nas - nie ma wyjątków. I choć od paru już lat cały kraj próbuje poprawić jakość powietrza, którym oddychamy, to nadal - zwłaszcza jesienią i zimą, gdy trwa sezon grzewczy - nasze organizmy są narażone na niesamowite ilości pyłów i zanieczyszczeń, ekspresowo wywołując przy tym kolejne problemy zdrowotne. Kto szczególnie powinien uważać, gdy za oknem pojawia się smog, który dostaje się również do naszych domów?

Od niemowląt po stulatków - w środkowej i południowej Polsce niemal każdy z nas oddycha mieszaniną szkodliwych substancji, które w wysokim stężeniu utrzymują się nawet przez pięć miesięcy. Sytuacja jest nieco lepsza na wybrzeżu, gdzie bliskość morza i częste, silne wiatry oczyszczają powietrze, ale i tam nie ma co spodziewać się krystalicznie czystego powietrza. Od kilku lat rządzący, media i wiele angażujących się w problem firm dba, by - oprócz likwidacji źródeł smogu - szeroko informować mieszkańców o przekroczonych normach stężeń rakotwórczych związków w powietrzu, nakłaniając przy okazji do pozostania w domu tych najbardziej wrażliwych. Kim jednak są osoby bardziej podatne na zanieczyszczenie powietrza? Kto powinien uważać, gdy gęsta zawiesina nad miastem pobija kolejne rekordy?

Smog szkodzi naszym drogom oddechowymShutterstock

Pacjenci z chorobami układu oddechowego

To może największa grupa, która powinna podjąć szczególne środki ostrożności podczas dużego zanieczyszczenia powietrza. Astmatycy czy osoby chore na mukowiscydozę powinny w ogóle zrezygnować z wychodzenia z domu, gdy badanie jakości powietrza pokazuje, że normy są choćby lekko przekroczone. Inaczej szybko mogą pojawić się duszności, a przede wszystkim kolejne stany zapalne, które w przypadku tych przewlekłych chorób, mogą przynieść katastrofalne - nawet śmiertelne - skutki!

O jakość powietrza w swoim otoczeniu powinni zadbać również ludzie, którzy mają problem z sezonowymi, jesienno-zimowymi chorobami - grypą, zapaleniem oskrzeli, gardła czy płuc. Wszystkie te choroby, w przypadku długotrwałego pogarszania swojego stanu poprzez zanieczyszczone powietrze, mogą przynieść niebezpieczne konsekwencje w postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli, a także niewydolności oddechowej. Dlatego ważne jest, by każdy chory - choćby na grypę czy przeziębienie - dodatkowo przebywał wyłącznie w pomieszczeniach, w których jest specjalny oczyszczacz powietrza. Takie jak te produkowane przez markę Philips, są nie tylko skuteczne, a efekt ich działania jest rewelacyjny, ale przede wszystkim opierają swoją technologię oczyszczania o naturalny system filtracji z wykorzystaniem filtra HEPA, co sprawia, że oczyszczanie jest przede wszystkim bezpieczne. W ten sposób chorzy mają większe szanse na zahamowanie rozwoju infekcji, ale również uniknięcie przykrych, trudnych do wyleczenia powikłań.

Najmłodsi - im smog wyrządzi największe szkody

Smog szkodzi wszystkim - nie da się ukryć. Kolejne badania naukowców i lekarzy pokazują, że zanieczyszczone powietrze wywołuje nie tylko choroby układu oddechowego - te są tylko statystycznie najczęstszym skutkiem oddychania powietrzem pełnym pyłu i szkodliwych gazów, najszybciej również się uaktywniają. Okazuje się bowiem, że smog może prowadzić do wielu innych, trudnych do wyleczenia albo nawet niewyleczalnych zmian chorobowych w organizmie, takich jak choroby wieńcowe, miażdżyca, zawały serca czy udary mózgu. I nie ma tu większego znaczenia nasz wiek, choć nie da się ukryć, że najbardziej podatne na negatywne skutki smogu są najmłodsi z nas.

Organizm dzieci w pierwszych latach ich życia dopiero się kształtuje, ciągle rośnie, słowem - jest jak gąbka, która chłonie wszystko, co dookoła, nie umiejąc jeszcze bronić się przed tym, co złe. Dorastające w długotrwale zanieczyszczonym powietrzu dzieci nie tylko rodzą się mniejsze i słabsze, ale także później dojrzewają, osiągają gorsze wyniki w badaniach fizycznych, mogą również mieć częstsze problemy z pamięcią i koncentracją - a wszystko właśnie przez negatywne skutki ciągłego oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Jak wyjaśnia dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, pediatra i pulmonolog: Dzieci charakteryzuje większa wentylacja minutowa, czyli większa liczba oddechów na minutę w porównaniu do dorosłych. Tym samym w ciągu minuty aspirują więcej substancji toksycznych do dróg oddechowych. Dzieci mają jeszcze nie w pełni wykształcony układ odpornościowy, który jest podatny na toksyczny wpływ zanieczyszczeń. Rozwój płuc trwa u dzieci do 6-8 roku życia. Każde narażenie na toksyczne związki w tym okresie skutkuje upośledzonym rozwojem, który wpływa na funkcję układu oddechowego w późniejszym wieku (do dorosłości).

Smog szkodzi także dzieciomShutterstock

W dniach, kiedy normy pyłu w powietrzu są przekroczone, zrezygnujmy ze spacerów. Dobrym pomysłem jest również kupienie dziecku odpowiednio dobranej maski przeciwsmogowej - dzięki temu będzie bezpieczne również podczas drogi do i ze szkoły. Właśnie po to, by chronić jak dzieci, coraz więcej żłobków, przedszkoli i szkół umieszcza w klasach oczyszczacze powietrza, które eliminują z otoczenia najmłodszych szkodliwe związki. Dzięki temu i rodzice, i nauczyciele zyskują pewność, że zapewniają swoim podopiecznym najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju - tak fizycznego, jak i psychicznego.

Lepiej zrezygnuj z biegania po parku

Szczególnie uważać na smog powinni również sportowcy - zwłaszcza, jeśli ich aktywność wiąże się z długotrwałym przebywaniem i wysiłkiem na zewnątrz. Dobre zdrowie, które wynika z regularnych ćwiczeń, może szybko się skończyć przez niefrasobliwe podejście do ćwiczeń plenerowych podczas zimowych miesięcy. Jeśli lubicie biegać, ćwiczyć na zewnętrznych siłowniach czy po prostu uprawiać szybki chód, marsz z kijkami albo jeździć na rowerze - lepiej zrezygnujcie z tych aktywności, gdy za oknem smog. Niemal każdą z tych aktywności można uprawiać na siłowni czy w domowym zaciszu, a dzięki temu ochronicie swój organizm przed zgubnymi skutkami wdychania smogu.

Uprawiając sport, nasz organizm pracuje na pełnych obrotach - polepsza się krążenie, rośnie tętno, słowem - męczymy się, zmuszając nasze ciało do polepszania swojej wydajności i korzystania z pełni swoich możliwości. W chwili, gdy męczymy organizm ćwiczeniami na zewnątrz, gdzie normy smogowe są kilkukrotnie przekroczone, wprowadzamy do wnętrza swojego ciała jeszcze więcej pyłów i szkodliwych gazów, kilkukrotnie bardziej trując samych siebie. Lekarze sami ostrzegają przed aktywnością fizyczną w plenerze w zasmożonych miejscach - w takich dniach szczególnie łatwo o zasłabnięcia i omdlenia, z powodu których w zimowych miesiącach do szpitali trafia coraz więcej pacjentów.

Chorujesz na serce? Pozostanie w domu to nie wszystko

Największe śmiertelne żniwo smog zbiera wśród osób, które mają problemy z układem krążenia. Osłabione na różny sposób serce i naczynia krwionośne, w sytuacji mocnego zanieczyszczenia z powietrza, ma jeszcze trudniejsze warunki do spełniania swojego podstawowego zadania, jakim jest transport tlenu i dwutlenku węgla do komórek. Przy kilkusetkrotnym przekroczeniu norm stężenia pyłów łatwo o niedotlenienie, które może powodować chwilowe osłabnięcia, ale w przypadku zaawansowanych chorób krążenia – nawet zapaść! Szczególnie narażeni na negatywne skutki smogu są również osoby z miażdżycą. Pacjenci, którzy mają problemy z układem krążenia, zwłaszcza te, które mają również nadwagę, powinny zostawać w domu, gdy normy - nawet nieznacznie - zostały przekroczone. Powinny również pamiętać, że w dużych miastach, które od lat zmagają się z problemem smogu, powietrze w nawet długo niewietrzonym mieszkaniu wcale nie jest lepsze niż to na zewnątrz. Wnikliwe badania wykazały, że zwykłe powietrze w domu jest tylko o dziesięć procent czystsze niż to za oknem! By uchronić się przed zgubnymi skutkami smogu, który wdziera się do środka przez każdą mikroszczelinę w naszych oknach, ścianach i drzwiach, warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Najlepsze, takie jak marki Philips, w kilkanaście minut usuwają zanieczyszczenie powietrza, stwarzając bezpieczne warunki do życia każdego z nas.

PhilipsPhilips

Zastosowana w oczyszczaczach Philips technologia polega na filtracji powietrza z wykorzystaniem filtra HEPA i jest to jeden z najczęstszych i najskuteczniejszych sposobów, w jaki oczyszczacze usuwają alergeny z powietrza. Filtracja HEPA to najlepszy standard filtrowania powietrza - HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) i oznacza, że filtr zatrzymuje ​​99,97 procent wszystkich cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większych. Struktura prawdziwego filtra HEPA jest wystarczająco drobna, aby uchwycić wszystkie powszechne alergeny - takie jak kurz, roztocza, pleśń, sierść i wszelkie pyłki - dzięki czemu naprawdę pomoże złagodzić objawy alergii. Jeśli nie mamy pewności przy zakupie, warto zapytać producenta. Stawiajmy na naturalne usuwanie alergenów - bez jonów, ozonu, szkodliwych środków chemicznych. Dobre oczyszczacze stosują systemy kilku filtrów łącząc:

filtry wstępne usuwające największe zanieczyszczenia - sierść, fragmenty naskórka, pyłki;

filtry węglowe wiążące związki lotne (w tym dym tytoniowy czy zapachy);

filtry HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia. Dzięki potrójnemu systemowi filtracji pozwalają na eliminację do 99,97 procent alergenów i zanieczyszczeń.

Philips

Dzięki temu skutecznemu urządzeniu wszyscy członkowie rodziny, a w szczególności dzieci będą mogły spokojnie odetnąć czystszym i zdrowszym powietrzem w domowym zaciszu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Philips

Autor: Philips

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 27.04 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi i na północy, i na południu Polski

Gdzie jest burza? Grzmi i na północy, i na południu Polski

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Pogoda na dziś. W sobotę 27.04 zobaczymy na termometrach wartości, jakie dawno na nich nie gościły. Miejscami temperatura wzrośnie do 21 stopni Celsjusza. Dzień zapowiada się przeważnie pogodnie, chociaż miejscami mogą pojawić się chmury i opady deszczu.

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do Polski napływają dawno niewidziane ciepłe masy powietrza znad południowej Europy. Sprawią, że miejscami temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Napływa ciepłe powietrze znad południowej Europy

Napływa ciepłe powietrze znad południowej Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

Tornado przetoczyło się w piątek po południu przez miasto Lincoln położne w amerykańskim stanie Nebraska. Na nagraniu uchwyconym przez Justina Williamsona widać, jak do centrum handlowego Gateway Mall zbliża się ogromny wir. W mieście zawyły syreny alarmowe.

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez roztopami. Wzrost temperatury spowoduje odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia IMGW na południu kraju

Ostrzeżenia IMGW na południu kraju

Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com