Bezlitosny smog. Kto jest szczególnie narażony na skutki smogu?

Philips

Poważne skutki oddychania smogiem dotykają każdego z nas - nie ma wyjątków. I choć od paru już lat cały kraj próbuje poprawić jakość powietrza, którym oddychamy, to nadal - zwłaszcza jesienią i zimą, gdy trwa sezon grzewczy - nasze organizmy są narażone na niesamowite ilości pyłów i zanieczyszczeń, ekspresowo wywołując przy tym kolejne problemy zdrowotne. Kto szczególnie powinien uważać, gdy za oknem pojawia się smog, który dostaje się również do naszych domów?

Od niemowląt po stulatków - w środkowej i południowej Polsce niemal każdy z nas oddycha mieszaniną szkodliwych substancji, które w wysokim stężeniu utrzymują się nawet przez pięć miesięcy. Sytuacja jest nieco lepsza na wybrzeżu, gdzie bliskość morza i częste, silne wiatry oczyszczają powietrze, ale i tam nie ma co spodziewać się krystalicznie czystego powietrza. Od kilku lat rządzący, media i wiele angażujących się w problem firm dba, by - oprócz likwidacji źródeł smogu - szeroko informować mieszkańców o przekroczonych normach stężeń rakotwórczych związków w powietrzu, nakłaniając przy okazji do pozostania w domu tych najbardziej wrażliwych. Kim jednak są osoby bardziej podatne na zanieczyszczenie powietrza? Kto powinien uważać, gdy gęsta zawiesina nad miastem pobija kolejne rekordy?

Smog szkodzi naszym drogom oddechowymShutterstock

Pacjenci z chorobami układu oddechowego

To może największa grupa, która powinna podjąć szczególne środki ostrożności podczas dużego zanieczyszczenia powietrza. Astmatycy czy osoby chore na mukowiscydozę powinny w ogóle zrezygnować z wychodzenia z domu, gdy badanie jakości powietrza pokazuje, że normy są choćby lekko przekroczone. Inaczej szybko mogą pojawić się duszności, a przede wszystkim kolejne stany zapalne, które w przypadku tych przewlekłych chorób, mogą przynieść katastrofalne - nawet śmiertelne - skutki!

O jakość powietrza w swoim otoczeniu powinni zadbać również ludzie, którzy mają problem z sezonowymi, jesienno-zimowymi chorobami - grypą, zapaleniem oskrzeli, gardła czy płuc. Wszystkie te choroby, w przypadku długotrwałego pogarszania swojego stanu poprzez zanieczyszczone powietrze, mogą przynieść niebezpieczne konsekwencje w postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli, a także niewydolności oddechowej. Dlatego ważne jest, by każdy chory - choćby na grypę czy przeziębienie - dodatkowo przebywał wyłącznie w pomieszczeniach, w których jest specjalny oczyszczacz powietrza. Takie jak te produkowane przez markę Philips, są nie tylko skuteczne, a efekt ich działania jest rewelacyjny, ale przede wszystkim opierają swoją technologię oczyszczania o naturalny system filtracji z wykorzystaniem filtra HEPA, co sprawia, że oczyszczanie jest przede wszystkim bezpieczne. W ten sposób chorzy mają większe szanse na zahamowanie rozwoju infekcji, ale również uniknięcie przykrych, trudnych do wyleczenia powikłań.

Najmłodsi - im smog wyrządzi największe szkody

Smog szkodzi wszystkim - nie da się ukryć. Kolejne badania naukowców i lekarzy pokazują, że zanieczyszczone powietrze wywołuje nie tylko choroby układu oddechowego - te są tylko statystycznie najczęstszym skutkiem oddychania powietrzem pełnym pyłu i szkodliwych gazów, najszybciej również się uaktywniają. Okazuje się bowiem, że smog może prowadzić do wielu innych, trudnych do wyleczenia albo nawet niewyleczalnych zmian chorobowych w organizmie, takich jak choroby wieńcowe, miażdżyca, zawały serca czy udary mózgu. I nie ma tu większego znaczenia nasz wiek, choć nie da się ukryć, że najbardziej podatne na negatywne skutki smogu są najmłodsi z nas.

Organizm dzieci w pierwszych latach ich życia dopiero się kształtuje, ciągle rośnie, słowem - jest jak gąbka, która chłonie wszystko, co dookoła, nie umiejąc jeszcze bronić się przed tym, co złe. Dorastające w długotrwale zanieczyszczonym powietrzu dzieci nie tylko rodzą się mniejsze i słabsze, ale także później dojrzewają, osiągają gorsze wyniki w badaniach fizycznych, mogą również mieć częstsze problemy z pamięcią i koncentracją - a wszystko właśnie przez negatywne skutki ciągłego oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Jak wyjaśnia dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, pediatra i pulmonolog: Dzieci charakteryzuje większa wentylacja minutowa, czyli większa liczba oddechów na minutę w porównaniu do dorosłych. Tym samym w ciągu minuty aspirują więcej substancji toksycznych do dróg oddechowych. Dzieci mają jeszcze nie w pełni wykształcony układ odpornościowy, który jest podatny na toksyczny wpływ zanieczyszczeń. Rozwój płuc trwa u dzieci do 6-8 roku życia. Każde narażenie na toksyczne związki w tym okresie skutkuje upośledzonym rozwojem, który wpływa na funkcję układu oddechowego w późniejszym wieku (do dorosłości).

Smog szkodzi także dzieciomShutterstock

W dniach, kiedy normy pyłu w powietrzu są przekroczone, zrezygnujmy ze spacerów. Dobrym pomysłem jest również kupienie dziecku odpowiednio dobranej maski przeciwsmogowej - dzięki temu będzie bezpieczne również podczas drogi do i ze szkoły. Właśnie po to, by chronić jak dzieci, coraz więcej żłobków, przedszkoli i szkół umieszcza w klasach oczyszczacze powietrza, które eliminują z otoczenia najmłodszych szkodliwe związki. Dzięki temu i rodzice, i nauczyciele zyskują pewność, że zapewniają swoim podopiecznym najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju - tak fizycznego, jak i psychicznego.

Lepiej zrezygnuj z biegania po parku

Szczególnie uważać na smog powinni również sportowcy - zwłaszcza, jeśli ich aktywność wiąże się z długotrwałym przebywaniem i wysiłkiem na zewnątrz. Dobre zdrowie, które wynika z regularnych ćwiczeń, może szybko się skończyć przez niefrasobliwe podejście do ćwiczeń plenerowych podczas zimowych miesięcy. Jeśli lubicie biegać, ćwiczyć na zewnętrznych siłowniach czy po prostu uprawiać szybki chód, marsz z kijkami albo jeździć na rowerze - lepiej zrezygnujcie z tych aktywności, gdy za oknem smog. Niemal każdą z tych aktywności można uprawiać na siłowni czy w domowym zaciszu, a dzięki temu ochronicie swój organizm przed zgubnymi skutkami wdychania smogu.

Uprawiając sport, nasz organizm pracuje na pełnych obrotach - polepsza się krążenie, rośnie tętno, słowem - męczymy się, zmuszając nasze ciało do polepszania swojej wydajności i korzystania z pełni swoich możliwości. W chwili, gdy męczymy organizm ćwiczeniami na zewnątrz, gdzie normy smogowe są kilkukrotnie przekroczone, wprowadzamy do wnętrza swojego ciała jeszcze więcej pyłów i szkodliwych gazów, kilkukrotnie bardziej trując samych siebie. Lekarze sami ostrzegają przed aktywnością fizyczną w plenerze w zasmożonych miejscach - w takich dniach szczególnie łatwo o zasłabnięcia i omdlenia, z powodu których w zimowych miesiącach do szpitali trafia coraz więcej pacjentów.

Chorujesz na serce? Pozostanie w domu to nie wszystko

Największe śmiertelne żniwo smog zbiera wśród osób, które mają problemy z układem krążenia. Osłabione na różny sposób serce i naczynia krwionośne, w sytuacji mocnego zanieczyszczenia z powietrza, ma jeszcze trudniejsze warunki do spełniania swojego podstawowego zadania, jakim jest transport tlenu i dwutlenku węgla do komórek. Przy kilkusetkrotnym przekroczeniu norm stężenia pyłów łatwo o niedotlenienie, które może powodować chwilowe osłabnięcia, ale w przypadku zaawansowanych chorób krążenia – nawet zapaść! Szczególnie narażeni na negatywne skutki smogu są również osoby z miażdżycą. Pacjenci, którzy mają problemy z układem krążenia, zwłaszcza te, które mają również nadwagę, powinny zostawać w domu, gdy normy - nawet nieznacznie - zostały przekroczone. Powinny również pamiętać, że w dużych miastach, które od lat zmagają się z problemem smogu, powietrze w nawet długo niewietrzonym mieszkaniu wcale nie jest lepsze niż to na zewnątrz. Wnikliwe badania wykazały, że zwykłe powietrze w domu jest tylko o dziesięć procent czystsze niż to za oknem! By uchronić się przed zgubnymi skutkami smogu, który wdziera się do środka przez każdą mikroszczelinę w naszych oknach, ścianach i drzwiach, warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Najlepsze, takie jak marki Philips, w kilkanaście minut usuwają zanieczyszczenie powietrza, stwarzając bezpieczne warunki do życia każdego z nas.

PhilipsPhilips

Zastosowana w oczyszczaczach Philips technologia polega na filtracji powietrza z wykorzystaniem filtra HEPA i jest to jeden z najczęstszych i najskuteczniejszych sposobów, w jaki oczyszczacze usuwają alergeny z powietrza. Filtracja HEPA to najlepszy standard filtrowania powietrza - HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) i oznacza, że filtr zatrzymuje ​​99,97 procent wszystkich cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większych. Struktura prawdziwego filtra HEPA jest wystarczająco drobna, aby uchwycić wszystkie powszechne alergeny - takie jak kurz, roztocza, pleśń, sierść i wszelkie pyłki - dzięki czemu naprawdę pomoże złagodzić objawy alergii. Jeśli nie mamy pewności przy zakupie, warto zapytać producenta. Stawiajmy na naturalne usuwanie alergenów - bez jonów, ozonu, szkodliwych środków chemicznych. Dobre oczyszczacze stosują systemy kilku filtrów łącząc:

filtry wstępne usuwające największe zanieczyszczenia - sierść, fragmenty naskórka, pyłki;

filtry węglowe wiążące związki lotne (w tym dym tytoniowy czy zapachy);

filtry HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia. Dzięki potrójnemu systemowi filtracji pozwalają na eliminację do 99,97 procent alergenów i zanieczyszczeń.

Philips

Dzięki temu skutecznemu urządzeniu wszyscy członkowie rodziny, a w szczególności dzieci będą mogły spokojnie odetnąć czystszym i zdrowszym powietrzem w domowym zaciszu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Philips

Autor: Philips

Pozostałe wiadomości

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Alert RCB w związku ze złą jakością powietrza został wysłany w środę do odbiorców sieci komórkowych przebywających na terenie powiatu nowotarskiego. Eksperci zaapelowali o ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu i zrezygnowanie z wietrzenia pomieszczeń.

Alert RCB w powiecie w górach. "Unikaj aktywności na zewnątrz"

Alert RCB w powiecie w górach. "Unikaj aktywności na zewnątrz"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Podczas najbliższych nocy na naszym niebie będziemy mogli zaobserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak przekazał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", obiekt będzie równie jasny jak Wenus. Kiedy szukać ISS na niebie?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Śnieżyce nawiedziły południowe regiony Stanów Zjednoczonych. Jak podaje stacja CNN, z powodu trudnych warunków pogodowych prawdopodobnie zginęło co najmniej dziewięć osób. Obfite opady śniegu, mróz i marznący deszcz spowodowały, że odwołano ponad 2300 lotów.

Atak śnieżyc. Są pierwsze ofiary śmiertelne mrozów

Atak śnieżyc. Są pierwsze ofiary śmiertelne mrozów

Źródło:
CNN, PAP

Do 28 wzrósł bilans ofiar dewastującej fali pożarów, jakie trawią Kalifornię od ponad dwóch tygodni - poinformowały władze stanowe. Do wtorkowego wieczoru żywioł objął powierzchnię ponad 15 140 hektarów. Z powodu pojawienia się nowych skupisk ognia ewakuowano mieszkańców okolic miasta San Diego.

Nowe ewakuacje w Kalifornii. "Strażacy robią stałe postępy"

Nowe ewakuacje w Kalifornii. "Strażacy robią stałe postępy"

Źródło:
PAP, CNN, Cal Fire

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Pogoda dziś, czyli w środę 22.01, zapowiada się pochmurno. W niektórych częściach kraju przez cały dzień mogą występować mgły. Lokalnie możliwe są zanikające opady deszczu ze śniegiem.

Pogoda na dziś - środa, 22.01. Pochmurno, chłodno, mglisto. Miejscami także deszcz ze śniegiem

Pogoda na dziś - środa, 22.01. Pochmurno, chłodno, mglisto. Miejscami także deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po kilku dniach, które pozwoliły strażakom na poczynienie postępów w gaszeniu ogromnych pożarów w Los Angeles, powraca silny wiatr. Trudne warunki pogodowe, w tym brak deszczu, rodzą duże zagrożenie. Mieszkańców poproszono o gotowość w razie konieczności ewakuacji.

Niepokojące prognozy. "Wszyscy muszą być w najwyższej gotowości"

Niepokojące prognozy. "Wszyscy muszą być w najwyższej gotowości"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W tym tygodniu nie zabraknie opadów, ale będzie to słaby deszcz i deszcz ze śniegiem. Ostatni weekend stycznia przyniesie natomiast wręcz wiosenną temperaturę.

Zapomnimy o tym, jaką mamy porę roku. Będzie aż 10 stopni

Zapomnimy o tym, jaką mamy porę roku. Będzie aż 10 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Samogłów z japońskiego akwarium zyskał przyjaciół... z kartonu. Zwierzę źle znosiło tymczasowe zamknięcie ośrodka dla zwiedzających i związaną z tym samotność. Opiekunowie ryby rozwiązali problem w nietypowy sposób, przyklejając do szyby kartonowe podobizny ludzi. Jak przekazali, samogłów szybko odzyskał dobry nastrój i zaczął wesoło machać płetwami.

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Źródło:
BBC, Animal Diversity Web

Burze śnieżne doprowadziły do chaosu na drogach w Pensylwanii. Na jednej z autostrad doszło do karambolu, w którym poszkodowana została co najmniej jedna osoba.

Karambol podczas śnieżycy

Karambol podczas śnieżycy

Źródło:
CNN, The Weather Channel

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie jedna czwarta znanych nam gatunków zwierząt słodkowodnych jest zagrożona wyginięciem. Analiza przeprowadzona przez międzynarodowy zespół badaczy ujawniła, że chociaż ludzkie działania mają ogromny wpływ na populacje ryb, ważek czy krabów, wciąż stosunkowo niewiele o nich wiemy. Utrata tych zwierząt może mieć nieodwracalne konsekwencje dla całych ekosystemów.

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Źródło:
Natural History Museum

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli u wybrzeży Wietnamu nowy gatunek skorupiaka. Nazwano go Bathynomus vaderi, na cześć Dartha Vadera z filmu "Gwiezdne wojny". Osobniki te osiągają długość 32,5 centymetra i ważą ponad kilogram.

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Źródło:
CNN, zookeys.pensoft.net

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

Na stadionie PGE Narodowym trwa wystawa Ikon Motoryzacji. Można na niej zobaczyć między innymi bolid Michaela Schumachera Benetton B194. Poza tym jest też kultowy Opel Vectra z filmu "Poranek kojota".

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Źródło:
tvnmeteo.pl