Atak zimy w kilku krajach Europy


Niebezpieczna pogoda panuje w Europie. W ostatnich dniach w Hiszpanii i Portugalii występowały spore utrudnienia na drogach. Aura dała się też we znaki mieszkańcom Francji. W Austrii śniegu napadało tak dużo, że jeden ze szpitali został odcięty od świata.

W Hiszpanii i Portugalii ponad 80 dróg zostało zablokowanych w czwartek po intensywnych opadach śniegu i marznącego deszczu. W niektórych regionach temperatura spadła poniżej zera.

Jednym z najbardziej dotkniętych atakiem zimy regionów Półwyspu Iberyjskiego była Galicja w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie z powodu opadów śniegu i marznącego deszczu nieprzejezdnych było ponad 30 tras szybkiego ruchu. Z powodu wysokich na ponad osiem metrów fal w czwartek w Galicji zamknięto tymczasowo wszystkie porty morskie.

Podobną decyzję podjęły też władze Portugalii, które zamknęły siedmiu portów wschodniego wybrzeża. Wysokość fal dochodzących do sześciu metrów miała do czwartkowego wieczora wzrosnąć do 14 metrów. Intensywne opady śniegu doprowadziły do zasypania ponad 20 dróg w portugalskich dystryktach Viseu, Guarda oraz Castelo Branco. Największe utrudnienia w ruchu występowały w masywie górskim Serra da Estrela przy wschodniej granicy z Hiszpanią, gdzie w czwartek temperatura spadła poniżej zera.

Zarówno portugalska, jak i hiszpańska obrona cywilna potwierdziła kilkaset zgłoszeń dotyczących głównie podtopień oraz połamanych drzew zalegających na drogach. W północnej i środkowej części Hiszpanii na ulice miast wyjechały pługi śnieżne. W czwartek wieczorem rząd premiera Hiszpanii Pedra Sancheza poinformował, że w całym kraju nieprzejezdnych jest prawie 50 dróg szybkiego ruchu oraz autostrad. Potwierdzono, że w związku z atakiem zimy na drogi wyjechało prawie 800 pługów śnieżnych i pojazdów rozsypujących sól.

Poza Galicją poważne problemy na drogach występowały też w Kantabrii i regionie Nawarry, na północy, a także w okolicach Madrytu, Segowii i Avili, w środkowej części kraju.

Ofiara śmiertelna we Francji

Obfite opady śniegu spowodowały chaos komunikacyjny w południowej i południowo-wschodniej Francji. W piątek rano około 320 tys. gospodarstw domowych było pozbawionych prądu w departamentach Drome, Ardeche, Isere i Rodan. Zginął mężczyzna przywalony drzewem. - Jest dużo śniegu. Warunki w nocy były trudne i ciężko przewidzieć, kiedy naprawimy szkody - powiedział stacji BFMTV dyrektor ds. komunikacji w firmie energetycznej Enedis Robin Devogelaere. W czwartek wieczorem w departamencie Ardeche zostały uszkodzone dwie linie energetyczne. Pierwszy incydent miał miejsce w godzinach wieczornych w miejscowości Tournon-sur-Rhone. Z kolei w Saint-Julien-en-Saint-Alban kabel energetyczny spadł na dwadzieścia pięć domów. Mieszkańcy zostali ewakuowani przez strażaków i przewiezieni do ratusza, gdzie spędzili noc. - To wyjątkowa sytuacja, ponieważ opady śniegu są bardzo obfite i występują na małych obszarach, stąd też te poważne uszkodzenia linii energetycznych. Na linie energetyczne spadają drzewa i ciężkie gałęzie, które powodują zwarcia, a lepki śnieg okleja kable zasilające - przekazał Devogelaere. W czwartek wieczorem w miejscowości Roche zginął 63-letni kierowca, który z pomocą kilku innych osób próbował usunąć z drogi powalone drzewo. W tym czasie pod ciężarem śniegu spadło na nich drugie drzewo. W Bourgoin-Jallieu hospitalizowano 27-letniego rannego mężczyznę. W departamencie Isere ruch kolejowy został przerwany na trzech odcinkach w kierunku Grenoble i zostanie prawdopodobnie udrożniony najwcześniej w piątek po południu. W okolicy Grenoble panuje chaos na drogach. Kierowcy ciężarówek i samochodów osobowych tkwią w kilometrowych korkach. Według stacji telewizyjnej La Chaine meteo śnieg padał przez całą noc w regionie Owernia-Rodan-Alpy, ale mniej obficie. Synoptycy zapowiadają dalsze opady w ciągu dnia. Równina lyońska pokryta została warstwą śniegu o grubości 2–5 cm. Kilkanaście centymetrów białego puchu spadło również w Saint-Exupery w departamencie Żyronda (fr. Gironde) na południowym zachodzie i w departamencie Ain na środkowym wschodzie, natomiast do 20-30 cm w departamentach Isere, Loara, Rodan, Ardeche i Drome. W innych obszarach Francji, w tym w Paryżu, padają obfite deszcze.

Kolejny dzień zimy w Austrii

W Austrii zima nie daje za wygraną. Utrudnienia w kraju występują od środy.

Tego dnia od godziny 9.30 dojazd do szpitala w miejscowości Stolzalpe w kraju związkowym Styria był niemożliwy. Poza tym w placówce nie było prądu.

W czwartek sytuacja pogodowa poprawiła się, ale w piątek może się ponownie pogorszyć. Meteorolodzy wydali ostrzeżenia przed silnymi porywami wiatru. Wśród nich są także alerty drugiego stopnia. Groźnie może być we wszystkich regionach z wyjątkiem Dolnej Austrii.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Austrii na piątek (meteoalarmmeteoalarm.eu

Śnieżna północ Włoch

W czwartek śnieg pojawił się również w Saluzzo na północy Włoch. Opady znacznie utrudniły poruszanie się po drogach.

Najsilniej sypało w prowincji Cuneo. W piątek o świcie w miejscowości Feisoglio zarejestrowano opady rzędu 40 centymetrów, w Priero spadło 25 cm, a w Boves - 7 cm. Obfite opady śniegu odnotowano również w dolinach Cuneese i Monregalese. Mieszkańcom niektórych regionów odcięto dostawy prądu.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne we Włoszech (meteoalarmmeteoalarm.eu

Autor: kw,dd/map / Źródło: PAP, francetvinfo.fr, derstandard.at

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni obfitować będą w zmiany. W niedzielę nad Polską przechodzić będą fronty atmosferyczne, przynoszące burze i opady. Miejscami termometry pokażą do 30 stopni. Kolejny tydzień przyniesie nam większy spokój w pogodzie i niższe wartości na termometrach - przynajmniej na początku.

Gorąco nie ustanie, pojawią się gwałtowne zjawiska

Gorąco nie ustanie, pojawią się gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gwałtownymi zjawiskami. Na północnym zachodzie Polski, w tym nad morzem, prognozowane są głównie intensywne opady deszczu, a częściowo w centrum i na południu wiatr podczas burz ma rozpędzać się nawet do 80 kilometrów na godzinę. Synoptycy IMGW ostrzegają również przed upałami.

Pogoda nad morzem mocno się pogorszy. Są ostrzeżenia IMGW

Pogoda nad morzem mocno się pogorszy. Są ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 130 zniszczonych budynków i ewakuacja tysięcy ludzi - tak wygląda sytuacja w dwóch hrabstwach na północy Kalifornii, gdzie trwa walka z jednym z największych pożarów w historii tego stanu. Ogłoszono stan wyjątkowy. Trudna sytuacja jest też w sąsiednim Oregonie, gdzie spłonęły gospodarstwa i wiele zwierząt - informują lokalne media.

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Dorosły czarny niedźwiedź z młodym w mieście Winsted w amerykańskim stanie Connecticut zatrzasnął się w samochodzie. Zwierzęta zniszczyły tapicerkę, uruchomiły radio i trąbiły klaksonem. Na zewnątrz auta znajdował się jeszcze jeden zaniepokojony młody osobnik.

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Źródło:
PAP

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Zwiększa się powierzchnia plamy ropy powstałej po czwartkowym zatonięciu tankowca w Zatoce Manilskiej u wybrzeży Filipin. Wstępne oględziny wskazują, że wyciek mógł być stosunkowo niewielki. Jeśli paliwa nie uda się zabezpieczyć przed wyciekiem, region czeka katastrofa ekologiczna.

Plama ropy powiększa się z dnia na dzień. Trzykrotny przyrost

Plama ropy powiększa się z dnia na dzień. Trzykrotny przyrost

Źródło:
Al Jazeera, Rappler

Pogoda na dziś. Sobota 27.07 w niewielkiej części kraju przyniesie opady deszczu i burze. Najlepszej aury można spodziewać się na wschodzie Polski. Będzie spory rozrzut temperatury. Termometry wskażą od 22 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 27.07. Miejscami może zagrzmieć, do 31 stopni na termometrach

Pogoda na dziś - sobota 27.07. Miejscami może zagrzmieć, do 31 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Setki dzikich zwierząt przekazał rząd Namibii na rzecz krajowego programu pomocy osobom głodującym w związku z suszą. Sytuacja jest tak zła, że ponad 85 tysiącom osób grozi śmierć z głodu - wynika z analizy Światowego Programu Żywnościowego.

Głodują z powodu suszy. Rząd wysyła paczki z mięsem zwierząt

Głodują z powodu suszy. Rząd wysyła paczki z mięsem zwierząt

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 nawiedziło Teksas. Do zdarzenia doszło w piątek rano czasu lokalnego. Aktywność zarejestrowano bardzo płytko pod ziemią, przez co była odczuwalna na dość dużym obszarze.

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Źródło:
USGS, KCBD

42-letni turysta z Belgii trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, których doznał w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. Mężczyzna miał stracić klapki, chodząc po gorących wydmach.

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W trakcie ogromnego pożaru Park w Kalifornii powstało bardzo rzadkie i niebezpieczne zjawisko - ogniste tornado. Można zobaczyć je na nagraniu.

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Rowerzysta w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie natknął się na leśnej drodze na samicę niedźwiedzia grizli z młodymi. Zwierzę prawdopodobnie wystraszyło się i dlatego zaatakowało mężczyznę. Ten obronił się, uderzając niedźwiedzicę w pysk.

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Źródło:
PAP, cbc.ca, vicnews.com

Dwójka astronautów pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku - poinformowała w czwartek NASA. W sobotę minie 50 dni, odkąd załoga Starlinera przebywa w przestrzeni kosmicznej.

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Źródło:
PAP, NASA

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Miliardy ludzi zmagają się z epidemią ekstremalnych upałów. Jeśli jest jedna rzecz, która łączy nasz podzielony świat, to fakt, że jest coraz bardziej gorąco - komentował w czwartek ostatnie rekordy temperatury na świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że "upały, choć niewidoczne, są bardziej zabójcze niż inne skutki zmiany klimatu" i wezwał kraje do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia skutków tych zmian i ochrony ludności.

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

Źródło:
PAP, Reuters, un.org, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Parku Narodowym Jasper w Kanadzie. Ewakuowano z niego około 25 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej Mike Ellis, przedstawiciel prowincji Alberta.

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire, BBC

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian

Oceany stają się zbyt głośne dla zwierząt. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały, że dźwięki emitowane przez źródła antropogeniczne mogą zagłuszać naturalne odgłosy oceanu. Utrudnia to życie m.in. ostrygom, które mają problemy z kierowaniem się w optymalne miejsca do żerowania.

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Źródło:
University of Adelaide, EEA

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfotografować planetę, która nie była wcześniej obserwowana z Ziemi. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba ich oczom ukazała się niezwykła egzoplaneta, sklasyfikowana jako super-Jowisz.

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Źródło:
PAP, mpia, National Geographic