Atak zimy kosztował Kanadę ponad 100 mln dol.


Na ponad 106 mln dolarów kanadyjskich (około 295 mln zł) oszacowano koszty związane z usuwaniem skutków zimy w Kanadzie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni pogoda była wyjątkowo sroga dla mieszkańców tego kraju, temperatura spadała do -30 st. C, pojawiały się opady śniegu i marznącego deszczu.

Toronto i sąsiadujące z nim regiony (GTA) od dwóch tygodni borykają się z efektami zmiennej zimowej pogody - siarczystymi mrozami, opadami śniegu i marznącym deszczem.

W miastach brakuje soli do posypywania chodników i podjazdów. Jej dostawy natychmiast są wykupowane. Mieszkańcy posypują już nawet lód solą kuchenną, jednak mają nadzieję, że prognozy się sprawdzą - temperatura wzrośnie - i w weekend gruba warstwa lodu roztopi się sama.

Temperatura spadła do -50 st. C, a loty wstrzymano na kilka godzin

W ciągu ostatnich kilkunastu dni głównym tematem w telewizyjnych wiadomościach była pogoda i porady, co do tego, jak się ubierać i po jakim czasie zaczyna być niebezpiecznie, gdy odczuwalna temperatura sięga -40 czy -50 st. C.

Dla największego kanadyjskiego lotniska, Pearson w Toronto, fatalne warunki pogodowe przypadły akurat na czas świątecznych podróży – co roku w ciągu trzech okołoświątecznych tygodni z Pearson Airport korzysta ponad 2 mln pasażerów. Gdy we wtorek (7. stycznia) temperatura spadła do -25 st. C, przez co temperatura odczuwalna wyniosła -40 st. C (w Kanadzie prognozy pogody podają obydwie wartości), władze lotniska musiały wstrzymać na osiem godzin przyjmowanie samolotów przylatujących z lotnisk północnoamerykańskich.

Ponad tydzień bez prądu

Mróz i śnieg to jednak nie wszystko, z czym od dwóch tygodni boryka się Kanada. Tuż przed świętami, w sobotnią noc z 21 na 22 grudnia, przez południowe i wschodnie tereny Kanady przeszły silne opady marznącego deszczu. Lód oblepiał drzewa i linie przesyłowe, w tym kable doprowadzające prąd do domów.

W nocy ponad 300 tys. domów, budynków i firm zostało odciętych od elektryczności, a dwa torontońskie szpitale musiały przejść na zasilanie z generatorów. W sumie ponad milion osób w dwu i półmilionowym Toronto zostało pozbawionych prądu w okresie świątecznych przygotowań.

Do szczęśliwców prąd powrócił po stosunkowo krótkim czasie - do 24 godzin. Niektórzy byli jednak bez prądu przez około tydzień, podczas którego temperatury gwałtownie spadały. Brak elektryczności oznaczał brak ogrzewania, bo gazowe piece nie włączają się bez prądu.

Schronieniem stały się "warming centers"

Nie kursowały tramwaje, problemy miało też metro. Pomocy w Toronto udzielały ekipy remontowe z innych miast w Ontario, z sąsiadującej od zachodu prowincji Manitoba, a także z amerykańskiego stanu Michigan. Miasto otworzyło kilkanaście "warming centers", miejsc, w których można było się ogrzać i otrzymać ciepłe napoje.

Straty liczone w milionach

Autorzy raportu przygotowanego dla rady miasta Toronto oszacowali koszty napraw, usuwania zwalonych drzew i spodziewane utracone dochody miasta po marznącym deszczu na ok. 106 mln dolarów kanadyjskich (około 300 mln zł).

Jednocześnie trwa debata nad tym, czy zwiększone wypłaty odszkodowań związane ze zniszczeniami dachów i samochodów oraz stratami poniesionymi przez firmy i sklepy nie wpłyną na podniesienie stawek ubezpieczeń. Firmy ubezpieczeniowe nie oszacowały jeszcze ogólnej wysokości wypłat.

Surowa kanadyjska pogoda

Kanadyjska pogoda w zimie potrafi być bardzo ciężka – w regionie Canadian Prairies, w środkowej części kraju, temperatura wynosząca -30 st. C nie jest niczym niezwykłym.

W południowym Ontario zimom towarzyszą niskie temperatury i duże opady śniegu, podczas gdy np. typowe lato w Toronto jest upalne i bardzo wilgotne. W takich warunkach nie należy się dziwić, że dyskusje o pogodzie to coś więcej niż anglosaski zwyczaj rozmawiania o neutralnych tematach. W Kanadzie informacje o pogodzie to często po prostu kwestia ważna nie tylko dla zaplanowania dnia, ale przy dużych odległościach to wręcz kwestia przeżycia.

Jak wynika z niedawnego sondażu internetowego przeprowadzonego przez firmę Ipsos w 27 krajach, 47 proc. Kanadyjczyków (8 pkt proc. więcej niż średnia) na smartfony najczęściej ściąga właśnie aplikację informującą o pogodzie.

Autor: kt//tka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem, który spaść ma w czasie burz. Alarmy obowiązują na północy i południu kraju.

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli czwartek 17.07. Noc będzie pochmurna, miejscami będzie się błyskać. Dzień przyniesie deszcz i lokalne burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 22 stopnie.

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr