Globalne ocieplenie wpływa także na krainę wiecznego lodu. Zdaniem naukowców, Arktyka wkracza w nową fazę: bardziej zieloną i cieplejszą.
Międzynarodowy zespół naukowców, który zajmuje się obserwacją zmian zachodzących na Biegunie Północnym uważa, że klimat Arktyki dynamicznie się zmienia. Podnosić mają się temperatury powietrza i wody, co przełoży się na topnienie morskiej kry i grubych warstw lodu. Ocieplenie klimatu wpłynie także na skład chemiczny arktycznych wód.
Coraz mniej lodu, coraz więcej zieleni
We wrześniu 2011 roku, powierzchnia lodu morskiego Arktyki była najniższa od ponad 30 lat. W wyniku większej absorpcji dwutlenku węgla wzrósł stopień zakwaszenia wody morskiej. Bujnie rozwija się także roślinność arktycznej tundry.
Walenie skorzystają, niedźwiedzie stracą
Naukowcy przewidują, że gwałtowne zmiany zajdą w świecie arktycznej flory i fauny, powodując kurczenie się środowisk naturalnych niedźwiedzi polarnych i morsów. Na ich życie wpłynie także jednoczesne powiększanie się strefy żerowania wielkich waleni.
Arctic Report Card
Wnioski zawarte w opublikowanym raporcie nie są dla Arktyki optymistyczne. Zdaniem opracowujących go naukowców z 14 krajów, postępujące ocieplenie może drastycznie wpłynąć na ten rejon Ziemi. Zadaniem dokumentu o nazwie Arctic Report Card jest m.in. wpłynięcie na decyzje dotyczące zarządzania i ochrony wartościowych zasobów naturalnych Arktyki.
Autor: ls//aq / Źródło: NOAA