Wiosna powoli wkracza do Arktyki. Temperatura w dzień to już tylko -8 st. C. Ocieplenie czują zwierzęta, dla których to oznaka tłustych miesięcy. O arktycznym wiosennym przebudzeniu w relacji Liliany Keslinki-Nawrot z Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund.
"Wczorajszy wieczór był pogodny i prawie bezchmurny, jednak w nocy pogoda uległa zmianie i dzisiejszy poranek przywitał nas dużym zachmurzeniem i opadem śniegu. Temperatura wynosi -8°C, ciśnienie 1016 hPa" - piszą nasi polarnicy.
Początek obfitych miesięcy
Jak relacjonują, dla zwierząt, które żyją na Spitsbergenie cały rok, właśnie zaczyna się okres obfitości. Co prawda sezon wegetacyjny roślin jeszcze się nie rozpoczął, ale spod topniejącego śniegu i lodu wychodzi powoli tundra, dzięki czemu roślinożerne renifery oraz pardwy łatwiej zdobywają pokarm.
"Z każdym dniem, mimo ujemnych temperatur, odsłaniają się coraz większe połacie arktycznej tundry, zwłaszcza w pobliżu wystających skał, które silnie nagrzewają się od promieni Słonecznych i powodują wytapianie się śniegu" - pisze Keslinka-Nawrot.
Mewy bardziej aktywne
Koniec zimy to czas, gdy do Arktyki wracają alczyki. To z kolei cieszy mewy blade. "W czasie arktycznego lata to właśnie alczyki są ich głównym pokarmem, mewy chwytają je w locie bądź wyciągają je z gniazd bez większych trudności" - tłumaczy Keslinka-Nawrot.
Lisy blisko zmiany koloru
Alczyki są też łakomym kąskiem dla lisów żyjących w pobliżu polskiej stacji polarnej. "Już teraz penetrują one obszar kolonii w poszukiwaniu zdobyczy. Wiosną, lisy polarne wciąż noszą białe futro, przez co są lepiej widoczne na terenie kolonii. Latem, kiedy zmieniają futro na szaro-brązowe, na tle skał i tundry są ciężko zauważalne. Wówczas mają większe szanse na podejście swojej ofiary i wartościowy posiłek dla siebie i swojego potomstwa" - opowiada polarniczka.
Jak pisze Keslinka-Nawrot, ekipa polskiej stacji każdego dnia zauważa, że życie w Arktyce odradza się. "Wciąż czekamy na edredony, kaczki, których puch jest wysoko ceniony ze względu na właściwości izolacyjne, gęsi oraz nadciągające aż z Antarktydy rybitwy popielate, które co roku zakładają kolonię kilkaset metrów od Stacji" - dodaje.
Autor: mm/rs / Źródło: Kontakt Meteo