Amerykanie wyprzedzili Europejczyków? "Boska cząstka" na wyciągnięcie ręki

Tevatron, zderzacz hadronów Fermilabu

Wszyscy byliśmy przygotowani na to, że dowiemy się, czy Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów (LHC) udało się potwierdzić istnienie tzw. boskiej cząstki w środę. Tymczasem już w poniedziałek Amerykanie, którzy również pracują nad tym historycznym odkryciem, ogłosili, że są blisko.

W środę badacze z Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy podzielą się ze światem wynikami pomiarów zderzeń protonów, których dokonali w tym roku w akceleratorze LHC. Na pewno dowiemy się z nich, jaki jest aktualny stan wiedzy naukowców na temat bozonu Higgsa.

Fermilab na tropie bozonu

Na razie znamy wyniki badań przeprowadzonych przez Państwowe Laboratorium Przyśpieszania Cząstek Elementarnych im. Enrico Fermiego w Betavii nieopodal Chicago - amerykański odpowiednik CERN. W poniedziałek badacze z eksperymentów CDF i DZero, którzy posługiwali się Tevatronem - jednym z najpotężniejszych akceleratorów cząsteczek - przyznali, że mają bardzo przekonujące dowody na istnienie bozonu Higgsa, jednak nie mogą potwierdzić, że on faktycznie istnieje. Na tropie CERN-u Dane z Tevatronu potwierdzają to, co w grudniu ogłoszono w CERN. Jeśli bozon istnieje, musi mieć masę pomiędzy 115 i 135 GeV, albo aż 130 razy większą niż proton. Ważność sygnału w Tevatronie wynosiła 2,9 sigma. 3 sigma to znak, że istnieje 0,13 proc. szansa iż wynik został uzyskany losowo. Dla fizyków cząstek wysokiej energii to jednak zbyt duże ryzyko. Twardym dowodem na odkrycie będzie dopiero 5 sigma, kiedy istnieje tylko 0,000028 proc. szansa, że wynik został uzyskany przypadkiem.

Ostatnia niewiadoma

Cząstka Higgsa jest ostatnim elementem teorii zwanej Modelem Standardowym. Ów model to opis cząstek, z których zbudowany jest Wszechświat, a także sił, które tymi cząstkami rządzą. Bez bozonu Higgsa model pozostaje niekompletny - to bardzo ważny element układanki, którego wciąż brakuje. Bozon ma bowiem odpowiadać za to, że otaczająca nas materia posiada masę.

Autor: map,as/rs / Źródło: phys.org, bbc.co.uk

Pozostałe wiadomości