W wielu miejscach kraju wydano alerty przed groźną pogodą.
W sobotę i w nadchodzących dniach aura może być groźna. Prognozowane są burze, lokalnie z opadami gradu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia i prognozuje kolejne.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali żółte alerty przed burzami z gradem. Obowiązują w województwach:
- dolnośląskim;
- opolskim;
- śląskim;
- małopolskim;
- świętokrzyskim;
- podkarpackim;
- lubuskim (we wszystkich powiatach z wyłączeniem słubickiego, sulęcińskiego, międzyrzeckiego, strzelecko-drezdeneckiego, gorzowskiego i Gorzowa Wielkopolskiego);
- wielkopolskim (w powiatach słupeckim, gnieźnieńskim, wrzesińskim, nowotomyskim, poznańskim, Poznań, grodziskim, wolsztyńskim, kościańskim, śremskim, średzkim, jarocińskim, gostyńskim, leszczyńskim, Leszno, rawickim, krotoszyńskim, pleszewskim, kaliskim, Kalisz, ostrowskim, ostrzeszowskim, kępińskim);
- łódzkim (wszędzie, za wyjątkiem powiatów kutnowskiego, łowickiego, łęczyckiego, zgierskiego, poddębickiego);
- mazowieckim (we wszystkich powiatach z wyłączeniem północno-zachodnich);
- lubelskim.
Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 do 20 l/mkw., lokalnie do 30 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwe są opady gradu.
W woj. dolnośląskim i opolskim ostrzeżenia stracą ważność o godzinie 21 w sobotę.
W woj. wielkopolskim w powiatach słupeckim, gnieźnieńskim i wrzesińskim alarmy będą ważne do 20 w sobotę.
W pozostałych województwach będą ważne do godziny 22 w sobotę.
Prognoza zagrożeń na sobotę
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą wydać alerty pierwszego stopnia przed burzami także w województwie zachodniopomorskim. Miejscami może tam spaść od ośmiu do 20, a lokalnie nawet do 30 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr lokalnie osiągnie prędkość do 60-70 kilometrów na godzinę.
Prognoza zagrożeń na niedzielę
Aura może przynieść niebezpieczne zjawiska także w niedzielę. W woj. zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim przewidywane są burze, miejscami też z gradem.
Może spaść od 10 do 15 l/mkw., a prognozowana prędkość wiatru w porywach może wynieść do 70 km/h.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Jak wynika z definicji IMGW, ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Jak wynika z definicji prognozy zagrożeń, jest to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: kw,dd/rp,aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock