Z uwagi na wysoki stan wody w Bałtyku obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ponadto władze Urzędu Morskiego w Gdyni ogłosiły alarm przeciwpowodziowy dla wszystkich obwodów ochrony wybrzeża oprócz Elbląga.
Decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego podjęła we wtorkowe popołudnie Anna Stelmaszczyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Alarm dotyczy wszystkich obwodów ochrony wybrzeża poza Elblągiem.
Jak informuje Urząd Miasta w Gdańsku, służby miejskie cały czas monitorują sytuację. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku spodziewane są wahania poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, a okresami - szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej - powyżej stanów alarmowych. Jak poinformowano, do tej chwili nie stwierdzono żadnych podtopień.
Alarmy hydrologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy drugiego stopnia na terenie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (563 centymetry) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną na Żuławach oraz na Zalewie Wiślanym przewidywane są wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Również na Wybrzeżu Wschodnim spodziewane są wahania poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, okresami szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej, powyżej stanów alarmowych.
Obowiązują też ostrzeżenia przed silnym sztormem na terenie Bałtyku Zachodniego (woj. zachodniopomorskie). Powieje tam południowo-zachodni do zachodniego wiatr o sile od 7 do 8 w skali Beauforta, w porywach do 9. Na obszarze Bałtyku Południowo-Wschodniego (woj. pomorskie) obowiązują ostrzeżenia przed sztormem. Wiatr południowo-zachodni powieje z siłą od 6 do 7 w skali Beauforta, później wzrastający na 7 do 8, w porywach 9.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?
Zgodnie z definicją Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Autor: anw/aw / Źródło: PAP, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock