Te dwa obrazy pogody na świecie dzieli 55 lat. Pierwszy z nich powstał w 1965 roku dzięki satelicie TIROS 9. Zobacz, jak na przestrzeni lat zmieniła się jakość zdjęć satelitarnych.
Obecnie sieć satelitów NOAA (Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej), krążących wokół Ziemi, przechwytuje dziennie około 20 terabajtów danych środowiskowych. Zbierają obrazy naszej planety, które następnie łączone są cyfrowo i tworzą niesamowite widoki.
Pogodowa mapa świata
Przyrząd VIIRS satelity NOAA-20 skanuje całą Ziemię dwa razy dziennie w 750-metrowej rozdzielczości. Wiele kanałów widzialnych i podczerwonych pozwala mu na wykrywanie aerozoli atmosferycznych, takich jak pył, dym i mgła związana z zanieczyszczeniami przemysłowymi i pożarami. Satelita okrąża Ziemię 14 razy dziennie i rejestruje pełny dzienny obraz naszej planety w ciągu dnia raz na 24 godziny.
Amerykański satelita meteorologiczny i technologiczny TIROS-9 jako został umieszczony na orbicie okołobiegunowej 22 stycznia 1965 r. Satelita wyposażony był w dwa systemy kamer oraz radiometry, które mierzyły promieniowanie z Ziemi. 55 lat temu wykonał 450 zdjęć, które - po połączeniu - stworzyły pierwszy w historii pogodowy obraz świata.
Zobacz różnicę w jakości obrazów.
Autor: anw/ja / Źródło: https://www.nesdis.noaa.gov/
Źródło zdjęcia głównego: NASA