W północnych Indiach coraz bardziej odczuwalne stają się przerwy w dostawie prądu. Jego brak skutkuje masowymi udarami i odwodnieniami wśród przegrzanej ludności, która nie ma jak się ochłodzić.
Ludzie szukają ochłody w miejscowych basenach, ponieważ nawet w cieniu nie odczuwa się chłodu. Temperatura dochodzi do 45 st. C. Jednak ta odczuwalna jest wyższa, ponieważ cyrkulacja powietrza w gęstej zabudowie jest ograniczona. Mieszkańcy prowincji Uttar Pradesh borykają się z problemami, jakie powodują przerwy w dostawach prądu.
Nie ma prądu i wody
Prowincja Uttar Pradesh, leżąca w północnej części Indii coraz częściej wyłącza prąd. To powoduje ogromne problemy dla mieszkańców - przestają działać wiatraki i klimatyzacja. Nie można także schłodzić napojów, grzejących się w lodówkach. Dużym problemem są także kurczące się zapasy wody. Wiele osób próbuje się nawodnić pijąc soki z owoców, jednak nie wszystkich stać na ich kupno. Podczas przerw w dostawie prądu przestają także działać małe publiczne fontanny z pitną wodą.
Ludzie się buntują
Na stacji kolejowej miasta Lucknow, w północnej części Uttar Pradesh wiele osób, czekających na pociąg skarży się na panujące warunki. - To taka duża stacja, i nie ma na niej żadnych działających wentylatorów, ani wody. Najbardziej w upale męczą się przez to dzieci - powiedziała jedna z miejscowych kobiet.
Ciężkie warunki spotykają się z coraz większym sprzeciwem mieszkańców. Dochodzi do ataków na zakłady energetyczne i publicznych demonstracji małych grup, niezgadzających się na dotkliwe dla ubogich ograniczenia. By uniknąć , policja wysłała więcej patroli, które mają utrzymać porządek w okolicy.
Może się ochłodzić
Vikram Singh, dyrektor Departamentu Meteorologicznego poinformował, że w najbliższych dniach temperatura może odrobinę spaść. - Obecna temperatura wynosi 45 st. C., ale za dwa, trzy dni może opaść do 42 st. C. Choć zmiana będzie ledwo odczuwalna, będzie odrobinę lepiej - powiedział Singh.
Tak wysokie temperatury i coraz większy deficyt wody mogą odbić się także na rolnictwie. Wielu rolników może w tym roku stracić część upraw, które nie zdołają przetrwać wysokich temperatur.
Autor: mb/rs / Źródło: abc News, Reuters TV