Ponad milion pająków i kilkadziesiąt osób pracowało nad stworzeniem tkaniny ze złocistego pajęczego jedwabiu. Praca nad nią zajęła kilka lat. Szal i pelerynę z tej lśniącej przędzy ozdobionej ręcznym haftem można będzie oglądać w londyńskim Victoria & Albert Museum.
Pozyskanie jedwabnej pajęczej przędzy jest bardzo czasochłonnym procesem wymagającym wiele pracy i cierpliwości. Do otrzymania jednej uncji, czyli ok. 28 g nici, potrzeba 23 tys. pająków. Dlatego takniny z takiej nici są wyjątkowo rzadkie i cenne.
Wiek bez złotej tkaniny
Według ekspertów z Victoria & Albert Museum taka przędza ostatni raz była pokazana podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1900 r. Nie dotrwała ona do naszych czasów.
Pierwsza wzmianka o takiej tkaninie pochodzi z 1709 roku. Francuz Francois-Xavier Bon de Saint Hilaire zrobił z niej rękawiczki i pończochy, a być może nawet cały strój dla Ludwika XIV. Później Raimondo de Termeyer z tej tkaniny zrobił pończochy dla innego słynnego francuskiego władcy - Napoleona. Szal otrzymała jego pierwsza żona nosiła na sobie złoty, jedwabny szal.
Co rano zbierali pająki
Dawną sztukę postanowili wskrzesić artysta Simon Peers i projektant Nicholas Godley. Potrzebowali na to kilku lat pracy na Madagaskarze.
Do wytworzenia czterometrowej tkaniny pajęczego jedwabiu o naturalnnej złocistej barwie wykorzystano 1,2 mln samic pająka z odmiany żyjącej na tamtejszych wyżynach.
Przez pięć lat 80 osób codziennie rano zbierało pająki. Owady umieszczano następnie w specjalnych "uprzężach". Odpowiedno przeszkolona osoba może zbierać nici produkowane przez 24 pająki na raz.
Inaczej niż w przypadku pozyskiwania jedwabiu z jedwabników morwowych, podczas którego larwa umiera w kokonie, pająkom nie dzieje się krzywda. Na koniec dnia są wypuszczane z powrotem na wolność.
Kilka lat tkania
Nici wytwarzane przez pająki tak naprawdę są żółte i dopiero w słońcu mienią się złocista barwą. Nawinięte na szpule trafiły na warsztat tkacki. Tkanie z niej materiału zajęło specjalnie przeszkolonym osobom ponad cztery lata.
Pelerynę i szal ze złotego pajęczego jedwabiu oraz relacje z powstawania tkaniny można będzie oglądać na wystawie w Victoria & Albert Museum od 25 stycznia do 5 czerwca.
Autor: js/rs / Źródło: PAP/EPA, Daily Telegraph