10. Półmaraton Warszawski -co zobaczą biegacze?

Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 roku
Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 roku
youtube.com/powazny
Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 rokuyoutube.com/powazny

W Barcelonie trasa maratonu wiedzie tuż pod La Sagrada Familia, w Paryżu zawodnicy przebiegają u stóp wieży Eiffela, w Berlinie start i meta usytuowane są tuż przy Bramie Brandenburskiej. A co maratończykom ma do zaoferowania Warszawa?

Do startu 10. Półmaratonu Warszawskiego pozostało niewiele czasu. Biegacze, którzy 29 marca pojawią się w Warszawie, będą rywalizować na trasie całkowicie innej od tej, do jakiej przyzwyczaił nas organizator na przestrzeni ostatnich lat. Zmiany były spowodowane pożarem mostu Łazienkowskiego, a co za tym idzie, brakiem możliwości zamknięcia dla ruchu mostu Poniatowskiego, z którego w ostatnich latach odbywał się start półmaratonu i którym zawodnicy zmierzali do mety.

Inna trasa, inne atrakcje

Start tegorocznego półmaratonu odbędzie się z ulicy Królewskiej. Po prawej stronie zawodnicy będą mogli oglądać Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Ogród Saski. Z lewej strony natomiast będą mijać najpierw Narodową Galerię Sztuki Zachęta. Po kilkuset metrach trasa przecina ulicę Marszałkowską. Po lewej stronie w oddali będzie widać pierwszy wieżowiec, jaki powstał w Warszawie, czyli budynek PAST-y, znany głównie z zaciętych walk, które toczyły się o niego w trakcie Powstania Warszawskiego.

1-pil-zach-past.jpg

Po kolejnych kilkuset metrach biegu trasa skręci z ulicy Grzybowskiej w Aleję Jana Pawła II. Półmaratończyków czeka około sześciokilometrowa wędrówka na południe Warszawy. Pierwszym punktem tej części trasy będzie przebiegnięcie przez Rondo ONZ. Niedługo potem z lewej strony wyłonią się Pałac Kultury i Nauki, Centrum Handlowe Złote Tarasy oraz budynek Dworca Centralnego. To będzie moment, kiedy zawodnicy będą przebiegać przez ścisłe centrum Warszawy. Tuż przed minięciem trzeciego kilometra trasy, znów z lewej strony, pojawi się gmach Ministerstwa Obrony Narodowej.

2-onz-pkin-mon.jpg

Znacznik 3. kilometra będzie ustawiony w miejscu, w którym z prawej strony pojawi się Pole Mokotowskie. Piąty kilometr biegu i zarazem pierwszy punkt odżywczy będzie zlokalizowany na Alei Niepodległości. 1000 metrów później po prawej stronie pojawi się siedziba Polskiego Radia. Zaraz po minięciu szóstego kilometra trasa przecina ulicę Woronicza, przy której mieści się gmach Telewizji Polskiej - budynki powinny być widoczne w oddali po prawej stronie. Po kolejnych kilkuset metrach wędrówka na południe zakończy się. Trasa dwukrotnie skręci w lewo i wyprowadzi zawodników na ulicę Puławską, która gościła już maratończyków podczas wrześniowego Maratonu Warszawskiego.

3.jpg

W tym momencie biegacze będą mieli za sobą siedem kilometrów półmaratonu, a więc przed nimi pozostaną jeszcze dwie trzecie trasy. Ta do 11 kilometra będzie prowadzić ich na północ. Póki co jesteśmy jednak przed ósmym kilometrem i po lewej stronie możemy podziwiać gmach Komendy Głównej Policji. W tym samym momencie z prawej strony pojawiają się parki Królikarnia i Arkadia. Im bliżej końca ulicy Puławskiej, tym wyraźniej na horyzoncie będzie widać kompleks handlowy Plac Unii, mieszczący się przy Placu Unii Lubelskiej. Zawodnicy ominą go z lewej strony, biegnąc ulicą Waryńskiego, gdzie będzie zlokalizowany kolejny punkt odżywczy. Na 11. kilometrze z lewej strony znów pojawi się Pole Mokotowskie, a biegacze będą po raz kolejny zmieniać kierunek ruchu. Tym razem na wschodni. Czas na bieg Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa prosta, szeroka jak morze Trasa Łazienkowska"

Aleja Armii Ludowej. Ona prowadzi biegaczy w kierunku Wisły. Zanim jednak tam trafią, przebiegną pod Placem na Rozdrożu, a po ich prawej stronie pojawi się Park Łazienkowski. Warto dodać, że Plac na Rozdrożu i Łazienki gościły maratończyków podczas 33. Maratonu Warszawskiego w 2011 roku. Z prawej strony trasy zawodnicy będą mogli obejrzeć słynne boisko Agrykola, stadion Legii Warszawa i budynek Torwaru. Po przekroczeniu 13. kilometra nastąpi zmiana kierunku biegu. Czas na Wisłostradę i długą prostą na północ.

4.jpg

Zaraz po zbiegu z Trasy Łazienkowskiej w oddali po drugiej stronie Wisły biegacze będą mogli dojrzeć koronę Stadionu Narodowego. To tam, gdyby nie pożar mostu Łazienkowskiego, który pozostał za plecami, byłaby zlokalizowana meta biegu. W tym roku zawodnicy jednak nie odwiedzą drugiego brzegu Wisły.

Uczestnicy biegu szybko pojawią się przy kolejnym moście: Poniatowskiego. Przebiegną pod nim ulicą Wioślarską i tuż przed 15. kilometrem będą mogli skorzystać z kolejnego punktu odżywczego. Po napojeniu i najedzeniu zawodnicy znów znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Wybrzeże Kościuszkowskie, to kolejny fragment długiej prostej poprowadzonej Wisłostradą. Ten fragment dla biegaczy będzie bardzo atrakcyjny, a to dlatego, że trasa wiedzie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. Po 900 metrach biegacze pojawią się w okolicach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i jej ogrodów (spoglądamy w lewo).

5.jpg

Na horyzoncie widać kolejny most: Śląsko-Dąbrowski. Tuż za nim po lewej stronie pojawi się Zamek Królewski, a u jego podnóża Ogrody Zamkowe. Skarpa Warszawska, czyli charakterystyczne wzniesienie terenu, będzie towarzyszyć zawodnikom jeszcze przez około 1,5 kilometra. Na Skarpie widoczne będą zabudowania Starego i Nowego Miasta. Zawodnicy, zanim pojawią w pobliżu Mostu Gdańskiego, do którego pozostanie już niewiele metrów, zobaczą również Multimedialny Park Fontann (niestety nieczynny o tej porze roku) i leżącą nieopodal Górę Gnojną.

6.jpg

Po minięciu Parku Traugutta i zbliżeniu się do Mostu Gdańskiego, nastąpi najtrudniejszy element zawodów. Kilka podbiegów, które mogą okazać się kluczowe dla wyniku na mecie. Najpierw ulica Wenedów. To już 18. kilometr biegu. Później ulica Zakroczymska - ciągle pod górkę. W poprzednich latach trasa również wiodła tą ulicą, lecz zawodnicy wówczas biegli w drugą stronę. W końcu, po około 700 metrach od początku podbiegu, pojawi się ulica Konwiktorska, która także niejednokrotnie gościła maratończyków i półmaratończyków.

Zanim biegacze skręcą w Konwiktorską, przez ułamek sekundy po lewej stronie będą mogli zobaczyć siedzibę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Chwilę później po prawej stronie pojawi się stadion Polonii Warszawa. Niedługo później zawodnicy skręcą na południe, zbliżając się w bliskie okolice linii mety. Do końca biegu zostanie około dwóch kilometrów. A uczestnicy półmaratonu będą na ulicy Bonifraterskiej. Tu będzie można zobaczyć Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej, gmach Sądu Najwyższego, Ogród Krasińskich oraz Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego.

7.jpg

Ulica Miodowa. 1,5 kilometra do mety. Biegacze znajdą się niemalże w samym sercu Warszawy. A skoro tak, to po prawej stronie warto wypatrywać budynku Ministerstwa Zdrowia. W coraz gęstszym otoczeniu kamienic, a także przy dopingu kibiców oraz turystów, zawodnicy pojawią się na Krakowskim Przedmieściu. Warto spojrzeć w lewą stronę, gdyż tam będzie można zobaczyć ponownie Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta, które to w całości leżą na przepięknym Placu Zamkowym.

To już ostatnie kilkaset metrów. Zawodnicy będą podążać Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego. Nie sposób go przegapić. Na przeciwko niego znajduje się remontowany obecnie Hotel Europejski. I tam też biegacze wykonają przedostatni skręt na trasie zawodów. Kilkadziesiąt metrów dalej, tuż przy Placu Piłsudskiego, gdzie mieścić się będzie miasteczko biegowe, zawodnicy skręcą ostatni raz - w ulicę Moliera.

8.jpg

To tam, w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Wielkiego i Opery Narodowej zlokalizowana będzie meta 10. Półmaratonu Warszawskiego. To tam, po pokonaniu 21 kilometrów i 97 metrów i po biegowym zwiedzeniu Stolicy, półmaratończycy otrzymają pamiątkowe medale i zakończą swój udział w największym półmaratonie w Polsce.

Mapa 10. Półmaratonu Warszawskiego
Mapa 10. Półmaratonu WarszawskiegoMapa 10. Półmaratonu Warszawskiegowww.polmaratonwarszawski.com

Autor: Marcin Kargol / Źródło: polmaratonwarszawski.com

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Kargol / polmaratonawarszawski.com

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam szereg pogodowych zagrożeń. W czwartek nad Polskę nasunie się strefa frontów atmosferycznych, niosąca ze sobą ogromne ilości wilgoci. W części kraju wystąpią burze i intensywne, ulewne opady deszczu.

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń na kolejne dni. Największe zagrożenie stanowić będą burze - lokalnie mogą obowiązywać alarmy najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. W prognozach najwyższy stopień alarmów

IMGW ostrzega. W prognozach najwyższy stopień alarmów

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 24.04. Noc zapowiada się jeszcze spokojnie, z dość niewielkimi opadami deszczu oraz lokalnymi mgłami i zamgleniami. Taką pogodę przyniesie również czwartkowy poranek, jednak w drugiej części dnia nad południową Polską spodziewane są burze z ulewnymi opadami deszczu.

Pogoda na jutro - czwartek 24.04. Parasole przydadzą się w nocy i w dzień

Pogoda na jutro - czwartek 24.04. Parasole przydadzą się w nocy i w dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

Źródło:
phys.org, PAP

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP

Burzowy front, który w weekend nawiedził część Oklahomy i Teksasu, przyniósł ze sobą niszczycielskie tornada, ulewne deszcze i gradobicie. Na skutek żywiołu zginęły trzy osoby.

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, CNN

Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Źródło:
PAP

Chińscy naukowcy przeanalizowali genom różnych odmian roślin, by określić ich wspólnego przodka. Kwiat, od którego wywodzą się dzisiejsze róże, wyglądał zupełnie inaczej niż rośliny dostępne w kwiaciarniach.

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Źródło:
Science X Network