10. Półmaraton Warszawski -co zobaczą biegacze?

Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 roku
Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 roku
youtube.com/powazny
Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 rokuyoutube.com/powazny

W Barcelonie trasa maratonu wiedzie tuż pod La Sagrada Familia, w Paryżu zawodnicy przebiegają u stóp wieży Eiffela, w Berlinie start i meta usytuowane są tuż przy Bramie Brandenburskiej. A co maratończykom ma do zaoferowania Warszawa?

Do startu 10. Półmaratonu Warszawskiego pozostało niewiele czasu. Biegacze, którzy 29 marca pojawią się w Warszawie, będą rywalizować na trasie całkowicie innej od tej, do jakiej przyzwyczaił nas organizator na przestrzeni ostatnich lat. Zmiany były spowodowane pożarem mostu Łazienkowskiego, a co za tym idzie, brakiem możliwości zamknięcia dla ruchu mostu Poniatowskiego, z którego w ostatnich latach odbywał się start półmaratonu i którym zawodnicy zmierzali do mety.

Inna trasa, inne atrakcje

Start tegorocznego półmaratonu odbędzie się z ulicy Królewskiej. Po prawej stronie zawodnicy będą mogli oglądać Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Ogród Saski. Z lewej strony natomiast będą mijać najpierw Narodową Galerię Sztuki Zachęta. Po kilkuset metrach trasa przecina ulicę Marszałkowską. Po lewej stronie w oddali będzie widać pierwszy wieżowiec, jaki powstał w Warszawie, czyli budynek PAST-y, znany głównie z zaciętych walk, które toczyły się o niego w trakcie Powstania Warszawskiego.

1-pil-zach-past.jpg

Po kolejnych kilkuset metrach biegu trasa skręci z ulicy Grzybowskiej w Aleję Jana Pawła II. Półmaratończyków czeka około sześciokilometrowa wędrówka na południe Warszawy. Pierwszym punktem tej części trasy będzie przebiegnięcie przez Rondo ONZ. Niedługo potem z lewej strony wyłonią się Pałac Kultury i Nauki, Centrum Handlowe Złote Tarasy oraz budynek Dworca Centralnego. To będzie moment, kiedy zawodnicy będą przebiegać przez ścisłe centrum Warszawy. Tuż przed minięciem trzeciego kilometra trasy, znów z lewej strony, pojawi się gmach Ministerstwa Obrony Narodowej.

2-onz-pkin-mon.jpg

Znacznik 3. kilometra będzie ustawiony w miejscu, w którym z prawej strony pojawi się Pole Mokotowskie. Piąty kilometr biegu i zarazem pierwszy punkt odżywczy będzie zlokalizowany na Alei Niepodległości. 1000 metrów później po prawej stronie pojawi się siedziba Polskiego Radia. Zaraz po minięciu szóstego kilometra trasa przecina ulicę Woronicza, przy której mieści się gmach Telewizji Polskiej - budynki powinny być widoczne w oddali po prawej stronie. Po kolejnych kilkuset metrach wędrówka na południe zakończy się. Trasa dwukrotnie skręci w lewo i wyprowadzi zawodników na ulicę Puławską, która gościła już maratończyków podczas wrześniowego Maratonu Warszawskiego.

3.jpg

W tym momencie biegacze będą mieli za sobą siedem kilometrów półmaratonu, a więc przed nimi pozostaną jeszcze dwie trzecie trasy. Ta do 11 kilometra będzie prowadzić ich na północ. Póki co jesteśmy jednak przed ósmym kilometrem i po lewej stronie możemy podziwiać gmach Komendy Głównej Policji. W tym samym momencie z prawej strony pojawiają się parki Królikarnia i Arkadia. Im bliżej końca ulicy Puławskiej, tym wyraźniej na horyzoncie będzie widać kompleks handlowy Plac Unii, mieszczący się przy Placu Unii Lubelskiej. Zawodnicy ominą go z lewej strony, biegnąc ulicą Waryńskiego, gdzie będzie zlokalizowany kolejny punkt odżywczy. Na 11. kilometrze z lewej strony znów pojawi się Pole Mokotowskie, a biegacze będą po raz kolejny zmieniać kierunek ruchu. Tym razem na wschodni. Czas na bieg Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa prosta, szeroka jak morze Trasa Łazienkowska"

Aleja Armii Ludowej. Ona prowadzi biegaczy w kierunku Wisły. Zanim jednak tam trafią, przebiegną pod Placem na Rozdrożu, a po ich prawej stronie pojawi się Park Łazienkowski. Warto dodać, że Plac na Rozdrożu i Łazienki gościły maratończyków podczas 33. Maratonu Warszawskiego w 2011 roku. Z prawej strony trasy zawodnicy będą mogli obejrzeć słynne boisko Agrykola, stadion Legii Warszawa i budynek Torwaru. Po przekroczeniu 13. kilometra nastąpi zmiana kierunku biegu. Czas na Wisłostradę i długą prostą na północ.

4.jpg

Zaraz po zbiegu z Trasy Łazienkowskiej w oddali po drugiej stronie Wisły biegacze będą mogli dojrzeć koronę Stadionu Narodowego. To tam, gdyby nie pożar mostu Łazienkowskiego, który pozostał za plecami, byłaby zlokalizowana meta biegu. W tym roku zawodnicy jednak nie odwiedzą drugiego brzegu Wisły.

Uczestnicy biegu szybko pojawią się przy kolejnym moście: Poniatowskiego. Przebiegną pod nim ulicą Wioślarską i tuż przed 15. kilometrem będą mogli skorzystać z kolejnego punktu odżywczego. Po napojeniu i najedzeniu zawodnicy znów znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Wybrzeże Kościuszkowskie, to kolejny fragment długiej prostej poprowadzonej Wisłostradą. Ten fragment dla biegaczy będzie bardzo atrakcyjny, a to dlatego, że trasa wiedzie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. Po 900 metrach biegacze pojawią się w okolicach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i jej ogrodów (spoglądamy w lewo).

5.jpg

Na horyzoncie widać kolejny most: Śląsko-Dąbrowski. Tuż za nim po lewej stronie pojawi się Zamek Królewski, a u jego podnóża Ogrody Zamkowe. Skarpa Warszawska, czyli charakterystyczne wzniesienie terenu, będzie towarzyszyć zawodnikom jeszcze przez około 1,5 kilometra. Na Skarpie widoczne będą zabudowania Starego i Nowego Miasta. Zawodnicy, zanim pojawią w pobliżu Mostu Gdańskiego, do którego pozostanie już niewiele metrów, zobaczą również Multimedialny Park Fontann (niestety nieczynny o tej porze roku) i leżącą nieopodal Górę Gnojną.

6.jpg

Po minięciu Parku Traugutta i zbliżeniu się do Mostu Gdańskiego, nastąpi najtrudniejszy element zawodów. Kilka podbiegów, które mogą okazać się kluczowe dla wyniku na mecie. Najpierw ulica Wenedów. To już 18. kilometr biegu. Później ulica Zakroczymska - ciągle pod górkę. W poprzednich latach trasa również wiodła tą ulicą, lecz zawodnicy wówczas biegli w drugą stronę. W końcu, po około 700 metrach od początku podbiegu, pojawi się ulica Konwiktorska, która także niejednokrotnie gościła maratończyków i półmaratończyków.

Zanim biegacze skręcą w Konwiktorską, przez ułamek sekundy po lewej stronie będą mogli zobaczyć siedzibę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Chwilę później po prawej stronie pojawi się stadion Polonii Warszawa. Niedługo później zawodnicy skręcą na południe, zbliżając się w bliskie okolice linii mety. Do końca biegu zostanie około dwóch kilometrów. A uczestnicy półmaratonu będą na ulicy Bonifraterskiej. Tu będzie można zobaczyć Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej, gmach Sądu Najwyższego, Ogród Krasińskich oraz Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego.

7.jpg

Ulica Miodowa. 1,5 kilometra do mety. Biegacze znajdą się niemalże w samym sercu Warszawy. A skoro tak, to po prawej stronie warto wypatrywać budynku Ministerstwa Zdrowia. W coraz gęstszym otoczeniu kamienic, a także przy dopingu kibiców oraz turystów, zawodnicy pojawią się na Krakowskim Przedmieściu. Warto spojrzeć w lewą stronę, gdyż tam będzie można zobaczyć ponownie Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta, które to w całości leżą na przepięknym Placu Zamkowym.

To już ostatnie kilkaset metrów. Zawodnicy będą podążać Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego. Nie sposób go przegapić. Na przeciwko niego znajduje się remontowany obecnie Hotel Europejski. I tam też biegacze wykonają przedostatni skręt na trasie zawodów. Kilkadziesiąt metrów dalej, tuż przy Placu Piłsudskiego, gdzie mieścić się będzie miasteczko biegowe, zawodnicy skręcą ostatni raz - w ulicę Moliera.

8.jpg

To tam, w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Wielkiego i Opery Narodowej zlokalizowana będzie meta 10. Półmaratonu Warszawskiego. To tam, po pokonaniu 21 kilometrów i 97 metrów i po biegowym zwiedzeniu Stolicy, półmaratończycy otrzymają pamiątkowe medale i zakończą swój udział w największym półmaratonie w Polsce.

Mapa 10. Półmaratonu Warszawskiego
Mapa 10. Półmaratonu WarszawskiegoMapa 10. Półmaratonu Warszawskiegowww.polmaratonwarszawski.com

Autor: Marcin Kargol / Źródło: polmaratonwarszawski.com

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Kargol / polmaratonawarszawski.com

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7