Informacje
 • Pekin spowiła burza piaskowa

  28-03-2021 11:08 Pogorszyła się jakość powietrza

  Stolica Chin w niedzielę obudziła się ogarnięta gęstym pyłem o wysokim stężeniu szkodliwych zanieczyszczeń dla zdrowia. To efekt burzy piaskowej, spowodowanej wiatrem wiejącym znad północno-zachodniej części kraju i Mongolii.

  Widoczność w Pekinie została ograniczona. Pył przesłonił szczyty niektórych drapaczy chmur. Indeks jakości powietrza osiągnął w niedzielę rano maksymalny poziom 500. Na obszarze niektórych dzielnic cząsteczki pyłu PM10 przekraczały 2000 mikrogramów na metr sześcienny.

  Stężenie pyłu PM2,5, najdrobniejszych i bardziej groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń w powietrzu, przekraczało 300 µg/m3, przekraczając normę dla Chin wynoszącą 35.

  Sprzyjające warunki

  Ostatni raz w Pekinie i okolicach oraz Mongolii do burzy piaskowej doszło około dwa tygodnie temu. Eksperci nazywali ją największą od ponad dekady.

  Chińska Administracja Meteorologiczna wyjaśniła, że zjawiska te, mające swój początek w Mongolii, związane są z panującą tam stosunkowo wyższą temperaturą powietrza tej wiosny oraz mniejszą ilością deszczu. To z kolei przyczynia się do suszy, a z wiatrem tworzy korzystne warunki dla burz piaskowych. Powodem jest też bliskie położenie olbrzymiej pustyni Gobi oraz wylesienie i erozja gleb w północnych Chinach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....