Informacje
 • Odstrzał dzików jako walka z ASF. "Pomysł jest barbarzyński i nieracjonalny"

  07-01-2019 15:25 Odstrzałowi dzików sprzeciwiają się też niektórzy myśliwi

  Odstrzał dzików będzie trwał przez trzy styczniowe weekendy

  Wojciech Pacewicz

  W najbliższy weekend ma rozpocząć się odstrzał dzików. Ekolodzy alarmują, że do końca stycznia może zginąć nawet 200 tysięcy zwierząt. Polski Związek Łowiecki i instytucje rządowe przekonują, że działanie ma na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

  Odstrzał zarekomendował Główny Inspektorat Weterynarii. Działania będą prowadzone przez trzy najbliższe weekendy: 12-13, 19-20 oraz 26-27 stycznia. Polski Związek Łowiecki zapewnia, że nie ma mowy o masowym zabijaniu zwierząt, jednak odstrzał jest konieczny.

  - Naszym celem jest obniżenie populacji dzika, a co za tym idzie, nierozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń - przekonuje Paulina Marzencka, rzeczniczka prasowa PZŁ. Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) może być zabójczy dla trzody chlewnej.

  "Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego informuje, że temat zwalczania wirusa ASF w populacji dzika traktowany był i jest priorytetowo w kontekście podejmowanych działań i środków zaradczych, nie tylko ze względów przyrodniczych, ale przede wszystkim poważnych konsekwencji gospodarczych i ekonomicznych mogących odcisnąć piętno na rynku hodowli trzody chlewnej w Polsce" - informuje w komunikacie prasowym z końca grudnia PZŁ.

  Populacja ograniczona do 31 tysięcy osobników

  Zasadniczym celem odstrzału jest ograniczenie populacji dzika do 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy. Takie zagęszczenie przekłada się na dążenie do zredukowana krajowej populacji do nieco ponad 31 tysięcy zwierząt. Tymczasem inwentaryzacja przeprowadzona w styczniu 2018 roku przez PZŁ i Lasy Państwowe oszacowała liczebność dzików w Polsce na około 229 tysięcy sztuk.

  Ministerstwo rolnictwa podkreśla, że "nawet przy gęstości poniżej 0,1 dzika na kilometr kwadratowy możliwa jest długotrwała obecność wirusa w środowisku, podtrzymywana między innymi przez dziki padłe na ASF". Dlatego też, żeby zapobiec ASF, trzeba zebrać martwe osobniki.

  Do końca listopada w ramach odstrzału sanitarnego nakazanego przez Główny Inspektorat Weterynarii zabito prawie 30 tysięcy dzików, w tym ponad 15 tysięcy loch. Łącznie od 1 kwietnia do końca listopada zabito w ramach polowań blisko 168 tysięcy dzików.

  W komunikacie z 4 stycznia Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że do 23 grudnia 2018 roku odnotowano 3317 zakażonych ASF osobników. Od 14 września nie zanotowano przypadków zachorowań u trzody chlewnej.

  Zobacz materiał "Faktów po południu":

  "Pomysł jest barbarzyński"

  Planowany odstrzał budzi wiele kontrowersji. Ekolodzy szacują, że do końca stycznia zginąć może nawet 200 tysięcy dzików, co może doprowadzić do wyginięcia populacji.

  - Sam pomysł wymordowania praktycznie całej populacji dzików w Polsce jest barbarzyński, ale jest też nieracjonalny - zaznaczyła Dorota Danowska ze stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Wrocławskiego Ruchu Antyłowieckiego.

  Minister rolnictwa, Krzysztof Ardanowski zapewnia, że styczniowe odstrzały nie zaszkodzą populacji. Zdaniem ministra, jest to "nieuprawniona obawa", ponieważ ilość dzików jest na tyle duża, że odtworzenie populacji może być szybkie.

  - Plany łowieckie ustalane są tak, żeby w żaden sposób nie zagrażały populacji zwierzyny łownej. Dotyczy to również dzików - potwierdza Marzencka.

  - To jest wojna - mówił na piątkowej konferencji prasowej Ardanowski. - Tylko zorganizowane na dużym terenie polowania zbiorcze są w stanie skutecznie doprowadzić do przeciwdziałania afrykańskiemu pomorowi świń - zapewniał.

  Myśliwi przeciwko rzezi

  Odstrzałowi sprzeciwia się wielu myśliwych. Na forach bojkotują pomysł i zapewniają, że nie wezmą udziału w zabijaniu dzików.

  "Drodzy Koledzy Myśliwi, w tej jakże przykrej dla nas chwili przypominam wszystkim o złożonym ślubowaniu myśliwskim, o tym że przyrzekaliśmy wykonywać polowania zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, jak również dbać o dobro przyrody ojczystej. To nie były słowa rzucone na wiatr, to są słowa, które powinny towarzyszyć nam w całej naszej łowieckiej działalności. Zwracam się zatem do Was, abyście odmówili wzięcia udziału w tych nieprzemyślanych, nieskutecznych i nikomu niepotrzebnych rzeziach" - napisał w liście do innych myśliwych Marek Porczak z Jarosławia, przytaczany przez RMF FM.

  Im więcej się strzela, tym dalej dziki zawędrują

  Najnowszy raport Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wskazuje, że aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się ASF należy nie dopuszczać do sytuacji zwiększenia ruchliwości dzików. Jak twierdzi Adam Bohdan, aktywista z fundacji "Dzika Polska", im więcej się strzela, tym dalej dziki - też te zarażone - zawędrują. - Wynika to z tego, że dziki niepokojone po prostu pokonują dłuższe odległości -tłumaczył.

  EFSA zaznacza również, że niedopuszczalne jest dokarmianie zwierząt. Znajdując łatwe pożywienie dziki gromadzą się w tych miejscach, przez co choroba szybko się rozprzestrzenia.

  Błędy człowieka

  W opinii Bohdana głównym czynnikiem rozprzestrzeniania się ASF jest człowiek. -  Rolnicy popełniają wiele błędów, nie są przestrzegane podstawowe reżimy przeciwdziałające ASF - podkreślił.

  Wytycznymi ma być program bioasekuracji. Wymaga on od rolników monitorowania i zwalczania gryzoni, zabezpieczenia budynku, w którym trzymane są świnie przed dostępem zwierząt domowych, zabezpieczenie gospodarstwa, w którym świnie są trzymane w systemie otwartym podwójnym ogrodzeniem o wysokości 1,5 metra, czy utrzymywanie świń w gospodarstwie w budynkach, w których nie są jednocześnie trzymane inne zwierzęta kopytne.

  Bioasekuracja dotyczy również samych myśliwych. Zakazuje się patroszenia zwierząt na terenie łowiska, ale w specjalnym punkcie przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików - na folii lub innym szczelnym materiale. Zanieczyszczone miejsca należy zdezynfekować. Dziki, u których przed dokonaniem odstrzału widać objawy ASF, powinny zostać oddane utylizacji. Należy zabezpieczyć również pojazdy, w których będą transportowane ciała dzików.

  Próbki do badań w kierunku ASF powinno się pobierać w otoczeniu tuszy, gdzie nie ma zanieczyszczenia. Wszelkie materiały należy później zdezynfekować lub poddać utylizacji.

  Ułatwić myśliwym walkę z ASF

  PZŁ przedstawił propozycje zmian legislacyjnych, które miałyby "ułatwić myśliwym walkę z ASF". Zawarł w nich między innymi wydłużenie okresu polowań do końca lutego, dopuszczenie polowań z pomocnikiem-psem, umożliwienie odstrzałów przy użyciu łuków myśliwskich czy dopuszczenie w całym kraju termo i noktowizji oraz sztucznego światła.

  Według organizacji "Niech Żyją" PZŁ zakłada również nęcenie zwierząt znajdujących się na terenach parków narodowych, pozwolenie na polowanie z dzieckiem przy zgodzie obojga rodziców, czy skrócenie stażu kandydata na myśliwego do sześciu miesięcy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ula
  Drzewa,ptaki,teraz dziki potem wilki.Serce mi pęka
  ~nu75z5 /2019-01-10 19:12
 • Przejrzyjcie na oczy !
  Witam jestem rolnikiem. Kiedy obejrzałem ten film to przecierałem oczy. Ta Pani, która nazywa strzelanie do dzików docelowo nosicieli ASF ( loch ciężarnych, warchlaków ) znęcaniem się nad nimi niech także nazwie odpowiednio zabijanie zdrowych świń u rolników. Bez względu na to czy jest ciężarną lochą, 1 dniowym prosiątkiem czy knurem rozpłodowym. Czy to jest etyczne ? Pozbawianie środków do życia rolników ? To już miało miejsce w naszym kraju w wielu miejscach i pytam się gdzie wtedy byli obrońcy praw zwierząt ??? A właśnie to czeka Polską hodowlę trzody chlewnej jeżeli nie poczynimy radykalnych kroków. W Czechach w ciągu kilku chwil po wykryciu 1 ogniska ogrodzono teren i wybito w pień wszystkie dziki. ( stłumiono epidemie i zażegnano problem ) w Niemczech mimo nie wykrycia żadnego z ognisk aby nie ryzykować wystąpieniu epidemii wystrzelano ponad 800 tys dzików. A w naszym kochanym kraju migdalimy się od kilku lat z ekologami którzy dzika widzieli na obrazku a świnie na półce w sklepie. Ludzie przejrzyjcie na oczy jeżeli nic nie zrobimy to będziecie jeść nie polskie wędliny nie polską kiełbasę lecz niemiecką, belgijską, hiszpańską, duńską itp. Gdyby problem został zwalczony w zalążku nie byłoby teraz masowych odstrzałów natomiast aktualnie jest to już nieuniknione w przeciwnym razie hodowlana trzody zaginie.
  PS. dzisiaj sprzedawałem świnie przy których pracowałem pół roku ! cena 3.8 zł /kg ( słonina w sklepie jest droższa) jest to cena nie poniżej opłacalności lecz poniżej mojej godności !
  ~Rolnik /2019-01-10 15:19
 • Sero?!
  Dlaczego nie wybijemy ludzi? Też roznoszą choroby, jest przeludnienie i na dodatek wpadają im do głowy tak durne pomysły...
  ~Meg /2019-01-09 01:09
 • Mam instynkt przetrwania i się go nie wstydzę!
  Dobra! Ja tam rzezi dzików nie chcę ale jeśli nie wybijamy dzików to tym bardziej nie wolno nam wybijać zdrowych świń bo gdzieś niedaleko znaleziono padłego dzika. Co zdrowa świnia jest temu winna? I nie mordujemy loch prośnych świni domowej tak jak to odbywało się do tej pory. A, i nie sprowadzamy mięsa z Białorusi bo i takie przypadki były. Powiedzmy sobie otwarcie to czego nikt nie mówi oprócz rozgoryczonych rolników, jak przyjeżdżają służby weterynaryjne w asyście policji i na oczach rolnika wyrzynają mu w pień jego zdrowe zwierzęta ale nie do konsumpcji tylko do utylizacji gdy tymczasem przychodzą TIR-y mięsa z Belgii czy Białorusi. Nikt rolnika nie słucha, że zwierzęta są zdrowe. Rolnik na swoim podwórku nie ma nic do powiedzenia. Powiedzcie tym wkurzonym na rolników ludziom z miasta jak wygląda prawda bo ci rolnicy walczą o swoje zwierzęta i byt swój i swoich rodzin.
  ~Miki /2019-01-08 23:06
 • kolejna polska tragedia
  najpierw Syszko teraz adrianowski
  ~gruby /2019-01-08 20:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...