Informacje
 • Przełom w walce z rakiem.
  Glony niszczą komórki nowotworowe

  15-11-2015 11:30 "Najnowsza metoda ma wielki potencjał"

  Zdj.: Okrzemki pod mikroskopem, film: nie tylko glony mogą zwalczać nowotwór

  Zdj.: commons.wikimedia.org, film: TVN Meteo Active

  Jak glony zabijają komórki rakowe? Tłumaczą to naukowcy, którzy przekształcili glony na transporter leków zabijających guzy nowotworowe. Eksperci podkreślają, że ta metoda ma wielki potencjał leczniczy.

  Ostatnio specjaliści ogłosili, że są w stanie używać pewnego rodzaju "śrubokrętu", aby w bezinwazyjny sposób wprowadzić lek do wnętrza mózgu. Teraz nowe badania opublikowane w "Nature Communications" ujawniają, jak naukowcy za pomocą glonów walczą z rakiem.

  Rola transporterów

  W leczeniu nowotworów używa się nanocząstek. Często wykorzystują grafen (płaską strukturę złożoną z atomów węgla, połączonych w sześciokąty). Więzi on lek przeciw rakowi wewnątrz struktury węgla i co ważniejsze, potrafi transportować go w krwiobiegu, aż w końcu dotrze do guza.

  Glony zamiast węgla

  Nowe badania wykorzystują metodę nanocząstek i lekko ją modyfikują. Zamiast używać cząstek węglowych, badacze wykorzystali krzem, a dokładniej okrzemki czyli jednokomórkowe glony. Te niewielkie organizmy mają szkielety na bazie krzemionki, są odporne na erozję i ulegają biodegradacji. Eksperci głównie skupili się na gatunku morskiej okrzemki: Thalassiosira pseudonana. Została ona zmieniona tak, aby mieć lepszą osłonę i skutecznie wiązać się z przeciwciałami komórek nowotworowych.

  W badaniach wykorzystano komórki rakowe nerwiaka - rzadkiego nowotworu, częstego wśród dzieci, który atakuje głównie nadnercza. Specjalnie utworzone przeciwciała same docierały do nowotworu.

  Myszy doświadczalne

  Nanostruktury na bazie glonów były testowane na myszach. Okazało się, że nowa metoda jest bardzo skuteczna. Już mała dawka zabiła około 90 procent komórek rakowych. Dlatego nowe krzemowe transportery leków przeciwko nowotworowi wydają się być istotną technologią przy zwalczaniu raka.

  - Mimo że jest to dopiero początek, najnowsza metoda posiada wielki potencjał w leczeniu guzów nowotworowych, wliczając obecnie nieuleczalne guzy mózgu - powiedział w oświadczeniu główny autor badań, profesor Nico Voelcker, naukowiec z University of South Australia.

  Unowocześniony sposób

  Używanie krzemu zamiast grafenu nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak dotychczas wymagało to stosowania toksycznych środków chemicznych m.in. kwasu fluorowodorowego. Ponadto cały proces był bardzo kosztowny.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • RAK
  Tu cos nie tak byl swietny z indiy ale nie dopusciyli go mandrzeis swiata tez dziwne bo znajomej matka miala zaatakowana wontrobe i kunne czesci raka przezutowego i wyszla zyie juz tyle lat kasa pomogla i znaiomosc
  ~cen /2015-11-15 21:59
 • Lekarstwo jest
  Jedzcie to co w pestkach owoców śliwkach, morelach wit B17 leczy raka skutecznie w sposób naturalny.
  ~wyleczona /2015-11-15 21:57
 • Ile to już było przełomów?!
  Ile to już było przełomów i właściwie nic z tego nie wynika dla milionów konających na raka! Przecież wiadomo co jest tego przyczyną. Te "przełomowe" odkrycia niby muszą przejść fikcyjne, wieloletnie badania a potem lądują w sejfach koncernów farmaceutycznych. Niestety one nie dopuszczą żeby dziesiątki skutecznych leków na raka zostały wprowadzone do sprzedaży.
  vagabond /2015-11-15 21:03
 • to nie zaden przelom
  przelom zostal juz dawno odkryty . Na walke z rakiem i to jest udowodnione dziala zwykla soda i cytryna rak jest grzybem do zniszczenia go potrzeba jest szklana sody z cytryna naturalnie bez zadnej chemi pozdrawiam serdecznie
  ~lucas /2015-11-15 19:04
 • Sylwia
  masz na myśli cieciorkę Ashkara, albo tzw witaminę B17 - bajki
  ~ala /2015-11-15 18:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....