Zorza polarna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. W obserwacjach pomagała pogoda. Zdjęcie, na którym widać kolorowe światła na niebie, dostaliśmy na Kontakt24.
Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską w nocy z piątku na sobotę. Obserwacjom sprzyjała pogoda, bowiem na noc prognozowane było małe i umiarkowane zachmurzenie, większe jedynie w regionach zachodnich i północnych. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcie tego zjawiska wykonane w Nowogrodzie (województwo podlaskie).
Żagiel słoneczny nad Polską
Tej nocy można było również zobaczyć przelot żagla słonecznego ACS3 nad Polską.
"Żagiel słoneczny ACS3 (Advanced Composite Solar Sail System) to innowacyjny projekt rozwijany przez NASA, który wykorzystuje ciśnienie promieniowania słonecznego jako napęd, bez potrzeby użycia tradycyjnego paliwa chemicznego. Stanowi on część badań nad alternatywnymi metodami napędu w przestrzeni kosmicznej, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki poruszamy się po Układzie Słonecznym" - napisał Karol Wójcicki. Dodał, że satelita trafił na orbitę w kwietniu tego roku, ale dopiero niedawno rozłożył ogromny żagiel. Jego powierzchnia wynosi 80 metrów kwadratowych.
Przelot satelity miał nastąpić o godzinie 21.11-21.25. "Przelot przez całe niebo zajmie mu prawie 15 minut! Dla porównania, ISS potrzebuje 'tylko' około 7-8 minut" - dodał popularyzator astronomii.
Zorza polarna - czym jest i jak powstaje?
Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Naukowa nazwa zorzy polarnej to aurora borealis (w obrębie bieguna północnego) i aurora australis (w okolicach bieguna południowego) - pochodzi od imienia rzymskiej bogini świtu Aurory.
Zorza powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę). Planeta jest chroniona przed "atakiem", dzięki polu magnetycznemu. Przekierowuje ono cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze.
Źródło: "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Karol/ Kontakt24