W stanie Asam, położonym w północno-wschodnich Indiach, ruszyła mobilna aplikacja HaatiApp. Ma ona ostrzegać ludzi przed stadami dzikich słoni - poinformowała w niedzielę stacja BBC. Indyjskie media podały, że w ciągu ostatnich czterech lat w wyniku ataków tych zwierząt zginęło ponad 1700 osób
Aplikacja HaatiApp ("haathee" oznacza w języku hindi słonia) ma ostrzegać mieszkańców o zbliżających się stadach dzikich słoni. Zawiera także formularz umożliwiający ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o odszkodowanie od lokalnych władz w przypadku obrażeń ciała lub śmierci na skutek ataku zwierząt.
Słonie są coraz agresywniejsze
Zdaniem działaczy na rzecz ochrony środowiska słonie w stanie Asam stają się coraz agresywniejsze, ponieważ ich siedliska się kurczą, a tradycyjne szlaki są naruszane przez ludzi i ich inwestycje. Jak podał dziennik "Hindustan Times", według oficjalnych danych od 2020 roku do pierwszego kwartału 2024 roku w Indiach słonie zabiły 1701 osób. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w stanach: Orisa, Dźharkhand, Bengal Zachodni, Asam, Ćhattisgarh i Tamilnadu. Organizacja Aaranyak, która stworzyła aplikację, zajmuje się bioróżnorodnością w północno-wschodnich Indiach. Jest ona także wydawcą podręcznika dotyczącego budowy ogrodzeń zasilanych energią słoneczną, które mogą pomóc odstraszać słonie. Według organizacji pozarządowej WWF na wolności pozostało mniej niż 50 tysięcy słoni indyjskich (Elephas maximus). Szacuje się, że każdego roku pół miliona rodzin w Indiach odczuwa skutki niszczenia ich upraw przez te zwierzęta. Czasami rolnicy zabijają je, aby chronić swoje rodziny i plantacje. Słonie indyjskie w porównaniu ze słoniami afrykańskimi (Loxodonta africana) są mniejsze i mają ciemnoszarą lub brązową skórę z różowymi plamami na pysku, uszach i trąbie. Występują w 13 krajach w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz w południowych Chinach, z czego około 80 procent populacji zamieszkuje Bangladesz, Bhutan, Indie, Nepal i Sri Lankę. Liczba azjatyckich słoni zmniejszyła się mniej więcej o połowę w ciągu ostatnich trzech pokoleń słoni - podała WWF. Słonie są wymienione jako gatunki zagrożone na czerwonej liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock