TVN Meteo | Ciekawostki

Świerk pospolity - jak wygląda? Odmiany i uprawa świerka

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
Lasy Państwowe, Związek Szkółkarzy Polskich
Jemioła to półpasożyt
Jemioła to półpasożytpixabay.com/Shutterstock
wideo 2/3
pixabay.com/ShutterstockJemioła to półpasożyt

Świerk pospolity naturalnie osiąga wysokość nawet 50 metrów. Ma ostre igły i jest dla wielu osób symbolem świąt Bożego Narodzenia. Podpowiadamy, jakie odmiany świerka będą ciekawą, całoroczną ozdobą ogrodu.

● Świerki pospolite dożywają nawet 300 lat. ● Kiedy pali się drewno świerkowe, można usłyszeć charakterystyczne trzaski - jest to spowodowane dużą ilością pęcherzy żywicznych. ● Świerk pospolity jest rośliną wiatropylną.

Świerki pospolite - co to za drzewa?

Świerk pospolity nazywany jest również świerkiem zwyczajnym. Rośnie naturalnie w Europie Północnej i części Azji, a także na obszarach alpejsko-bałkańskich oraz hercyńsko-sudecko-karpackich.

Jak wygląda świerk? Gatunek ten dorasta nawet do 50 metrów wysokości. Ma czerwonobrązową, gładką korę i zielone igły. Świerkowe szyszki są jasnobrązowe i osiągają długość do 10-18 centymetrów. Świerk pospolity może żyć nawet 300 lat.

Jak wyhodować świerk z szyszki? Wystarczy zebrać szyszki świerka (między listopadem a lutym) i przechowywać je w ciepłym pomieszczeniu. Tam po pewnym czasie się otworzą i będzie można zebrać z nich nasiona. Takie nasiona na wiosnę należy po prostu wysiać na głębokości około dwóch centymetrów.

ZOBACZ >> Drzewa iglaste - jodła, świerk i sosna. Co rośnie w polskich lasach? 

Świerk pospolity - ciekawe odmiany

Świerk wężowy (świerk pospolity virgata) Charakteryzuje się bardzo ciekawym wyglądem. Ma luźny pokrój (również koronę), a gałęzie tej odmiany dość swobodnie zwisają. Świerk wężowy nie lubi suchego i zanieczyszczonego powietrza.

Świerk Acrocona To ciekawa odmiana świerka - o nieregularnym pokroju. Rośnie dość wolno, a cechą charakterystyczną są duże różowe, czerwone szyszki na końcach pędów. Za sprawą szyszek może być interesującą ozdobą ogrodu.

Świerk pusch Jest to karłowa odmiana świerka Acrocona. Rośnie bardzo powoli i wygląda jak okrągły krzew. Swoją popularność zawdzięcza różowym szyszkom, które pojawiają się na końcówkach pędów na wiosnę. Pusch będzie ciekawą ozdobą rabaty lub skalniaka.

Świerk Inversa Jedna z ciekawszych odmian świerka. Jeżeli przywiąże się główny, najsilniejszy pęd do palika, to świerk rośnie w górę, a jego gałązki zwisają na boki. Tworzy dzięki temu płaczącą formę. Niektórzy widzą w tych świerkach nawet ludzi lub bajkowe postacie.

Świerk Cupressina Ta odmiana świerka to wysoki, wąski stożek, który dość szybko rośnie. Ma sztywne i gęsto ułożone pędy. Co ciekawe, nie ma na niej szyszek. 

Świerk nidiformis To mały, karłowy świerk, który dorasta najczęściej do zaledwie 40 centymetrów wysokości. Gałązki tego świerka wyrastają promieniście ze środka. Nie ma też na nim szyszek. W ogrodzie przypominają zielone, puszyste poduszki.

Sadzonki świerka

Sadzonki świerka w doniczce można kupić w sklepach internetowych, supermarketach, ale przede wszystkim w szkółkach i sklepach ogrodniczych. Wiele osób decyduje się na taki zakup w okresie przedświątecznym. Świerk w doniczce jest bowiem częstym wyborem na choinkę bożonarodzeniową. A dodatkowo można go po Świętach zasadzić w ogrodzie, gdzie będzie całoroczną ozdobą.

Na czym postawić choinkę w doniczce? Jeżeli chcesz trzymać świerk w doniczce w domu, to pamiętaj, żeby nie stawiać go w pobliżu kaloryfera czy kominka. Taką niewielką choinkę w doniczce możesz ustawić na stabilnym stoliku, odnowionej skrzynce lub na drewnianych sankach. Wszystko zależy od twoich preferencji.

Świerk pospolity - uprawa

Uprawiać świerk na plantacjach można na terenie całego kraju. Zaleca się, aby sadzić świerk pospolity w rozstawie 1,2 na 1,2 metra. Sadzenie odbywa się jesienią lub wczesną wiosną. Przycinanie świerków dobrze jest robić zanim zacznie się okres wegetacji tych roślin, czyli wczesną wiosną.

Ile rośnie świerk? Wszystko zależy od odmiany. Można powiedzieć, że świerki pospolite rocznie przyrastają o 3-30 centymetrów. 

Jak gęsto sadzić świerk na żywopłot? Jeżeli chcesz mieć gęsty świerkowy żywopłot, posadź drzewa co 30-50 centymetrów, najlepiej w dwóch rzędach.

Choroby świerków

Uprawiając świerki trzeba uważać na przesuszenie i przemarznięcie drzew. Zagrożeniem są również choroby grzybowe - między innymi brunatnienie igieł świerka, opieńkowa zgnilizna korzeni czy brunatna pleśń śniegowa. 

Autor:aw//mro

Źródło: Lasy Państwowe, Związek Szkółkarzy Polskich

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości