Orki żyjące w wodach północno-zachodniego Pacyfiku znowu zaczęły nosić "kapelusze" z martwych łososi. Jak donoszą naukowcy, ten makabryczny trend wrócił po 37 latach.
Dziwne zachowanie orek po raz pierwszy zaobserwowano w 1987 roku. Trend ten rozpoczęła jedna z samic. Według ekspertów z organizacji pozarządowa ORCA, wkrótce już wszyscy członkowie stada zaczęli nosić "kapelusze" z martwych łososi. Jak się okazuje, makabryczna moda powróciła. W zeszłym miesiącu naukowcy i obserwatorzy wielorybów zauważyli orki pływające z martwymi rybami na głowach w wodach południowej części zatoki Puget Sound i u wybrzeży Point No Point w amerykańskim stanie Waszyngton. Eksperci nie wiedzą, czy i tym razem ten trend rozpowszechni się u całego stada.
Makabryczna moda powróciła
Naukowcy przypuszczają, że dziwne zachowanie zapoczątkowały te orki, które nosiły "kapelusze" z łososi prawie 40 lat temu.
"Przypuszczamy, że osobniki, które już kiedyś wykazywały to zachowanie, znowu zaczęły to robić" - powiedział w rozmowie z portalem New Scientist Andrew Foote, ekolog z Uniwersytetu w Oslo w Norwegii.
Noszenie kapeluszy z łososi to doskonały przykład tego, co naukowcy nazywają modą - zachowaniem zainicjowanym przez jedną lub dwie osoby i tymczasowo podchwyconym przez innych, zanim zostanie porzucone. W latach 80. trend ten u orek trwał tylko rok, skończył się latem 1988.
Zdaniem badaczy orek, takie zachowanie może być związane z wysoką dostępnością pożywienia. Jak pisze livescience.com, obecnie południowe wody zatoki Puget Sound obfitują w kety (Oncorhynchus keta), ryby z rodziny łososiowatych. Według ekspertów ssaki morskie chcą zachować ryby na później, więc trzymają je na głowie.
Orki żyjące w innych częściach Pacyfiku zachowywały się dość podobnie. - Widzieliśmy orki żywiące się ssakami. Niektóre osobniki pod płetwą trzymały duże kawałki jedzenia, jakby chciały je schować - powiedziała Deborah Giles, badaczka orek z University of Washington. - Łososie i inne ryby z rodziny łososiowatych są prawdopodobnie zbyt małe, aby bezpiecznie mogły zmieścić się pod płetwami piersiowymi, więc ssaki morskie transportują je na głowie - dodała.
Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: 986767385