Odmiany jabłek - polskie, stare, zimowe, wczesne, do szarlotki i na sok

Źródło:
tvnmeteo.pl
Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytania. Materiał magazynu "Polska i świat"
Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytania. Materiał magazynu "Polska i świat"TVN24, Polska i Świat
wideo 2/5
Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytania. Materiał magazynu "Polska i świat"TVN24, Polska i Świat

Odmiany jabłek, które aktualnie cieszą się największą popularnością wśród konsumentów i sadowników, to m.in. gala, golden delicious, red jonaprince, ligol. Na świecie uprawia się około ośmiu tysięcy różnych odmian jabłek, w Polsce obecnie zarejestrowanych jest 71 odmian jabłoni. Sprawdź, czym charakteryzują się różne odmiany jabłek i które jabłka są najlepsze do szarlotki, na sok czy cydr.

● W Polsce zarejestrowanych jest 71 odmian jabłoni. ● Odmiany jabłek dzielą się na wczesne (letnie), jesienne i zimowe. ● Najlepsze do szarlotki i wypieków są jabłka o kwaśnym smaku, takie jak reneta, antonówka i papierówka. ● Do najbardziej znanych odmian jabłek należą m.in. jabłka szampion, gala, golden delicious, jonagored i ligol.

Odmiany jabłek różnią się między sobą nie tylko kolorem skórki, soczystością, smakiem, ale też zastosowaniem. Niektóre odmiany jabłek lepiej sprawdzają się do szarlotek, z innych można zrobić najlepszy sok jabłkowy, a z jeszcze innych - cydr.

Rodzaje jabłek dzielą się na jabłka zimowe, letnie, jesienne, a także na stare odmiany jabłoni i te zarejestrowane niedawno. W Polsce zarejestrowanych jest 71 odmian jabłek. Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych co roku wpisuje je do Krajowego Rejestru Odmian, w którym znajdziemy też informacje o odmianach wykreślonych z rejestru w danym roku.

Odmiany jabłek polskich

Najbardziej znane odmiany polskich jabłek to prawdopodobnie antonówki i reneta. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Polsce są ośrodki, w których tworzy się nowe odmiany jabłek. Największe z nich to Akademia Rolnicza w Poznaniu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Do odmian jabłek polskich zaliczają się m.in.: delicates, cortland wicki, ligol, kosztela, szampion reno, perła, wars, sawa, ligolina.

Popularne odmiany jabłek

Wśród  jabłoni rosnących w polskich sadach w tym roku największą popularnością wśród sadowników cieszą się następujące odmiany jabłek:

Gala - zimowa odmiana niewielkich jabłek o intensywnie czerwonej skórce. Gala to jabłko bardzo aromatyczne i soczyste, ma słodki smak. Ta odmiana jabłek najlepiej nadaje się do jedzenia na surowo. Gala to też dobre jabłko do suszenia. ​ Golden delicious - średniej wielkości jabłko zimowe o charakterystycznej żółtej lub żółtozielonej skórce. Golden delicious to odmiana jabłka, która nadaje się do wszelkiego rodzaju deserów i przetworów ze względu na swój słodki smak i kremowy miąższ. Muna - zainteresowanie wśród sadowników tą młodą odmianą zimowych jabłek wzrasta z roku na rok. Muna to duże jabłko o purpurowo-czerwonym zabarwieniu i delikatnym woskowym nalocie. Miąższ jest kremowy i soczysty. Muna należy do jabłek słodko-kwaśnych i nadaje się do jedzenia na surowo i do deserów. Ligol - najpopularniejszą odmianą jabłek ligol jest ligol red. Ligol to odmiana jabłek, która powstała po skrzyżowaniu jabłek golden delicious z odmianą linda. Jest to jabłko zimowe, doskonale sprawdza się zarówno w przetworach, jak i jedzone na surowo. Ma zielonkawą skórkę o silnie czerwonym rumieńcu. Ligol jest dużym jabłkiem, jest soczyste, kruche i ma słodko-kwaśny smak.  Innymi popularnymi odmianami jabłek chętnie kupowanymi przez Polaków są:

jabłko szampion - dużej lub średnie owoce o lekko chropowatej zielono-żółtej skórce o czerwonym rumieńcu. Szamipony są soczyste i mają słodko-kwaśny smak. Można je jeść na surowo, robić z nich przetwory i soki.

mutsu - to zielone jabłko pochodzące z Japonii ma błyszczącą, gładką skórę i twardy miąższ. Jest bardzo soczyste i lekko kwaśne.   jabłka idared - mają grubą skórkę pokrytą woskowym nalotem. Odmiana idared daje żółte owoce z czerwonymi rumieńcami. Najlepiej nadają się do przetworów. jonagored - to odmiana jabłek o dużych owocach, grubej gładkiej skórce i ciemnoczerwonym kolorze. Są bardzo soczyste i kruche, nadają się do jedzenia na surowo, do przetworów, kompotów.  jonagold - odmiana jabłek zimowych z żółtą skórką i czerwonym rumieńcem. Jonagold to jabłka kruche, słodko kwaśne, można je z powodzeniem jeść na surowo, a także używać do pieczenia, gotowania i duszenia. gloster - karminowe jabłka zimowe o zwartym miąższu, doskonałe na surowo, w sałatkach i ciastach. idared - średnie lub duże jabłka odmiany zimowej o zielonej skórce pokrytej jasnoczerwonym rumieńcem. Mają chrupiący i zwarty miąższ o lekko kwaskowatym smaku i najlepiej sprawdzają się w przetworach lub ciastach. 

Stare odmiany jabłoni

Na fali nostalgii i tęsknoty za dzieciństwem do łask wracają stare odmiany jabłoni. Odmiany jabłek, które pamiętamy z dzieciństwa i nadal chętnie po nie sięgamy to m.in.:

Antonówka - jedna z najpopularniejszych odmian starych jabłek, doskonała do przetworów, deserów, ciast. Nadaje się też do suszenia. Ma owoce o jasnozielonej skórce i kruchym, kwaskowatym miąższu. Papierówka - ma kwaskowaty smak i wielu dorosłym kojarzy się z dzieciństwem, bo papierówki kiedyś rosły w wielu ogrodach z drzewami owocowymi. Papierówka ma cienką jasnozieloną lub jasnożółtą skórę. Jest bardzo aromatyczna i soczysta i mimo kwaskowatego smaku chętnie jedzona na surowo. Szara reneta - kiedyś niezwykle popularna, teraz znowu wraca do łask. Nic dziwnego, szara reneta to idealna odmiana jabłek do wypieków, przetworów i suszenia. Ma charakterystyczny winno-korzenny smak i żółtą chropowatą grubą skórkę pokrytą rdzawymi plamami.  Starking - to bardzo popularna stara odmiana jabłek o dużych intensywnie czerwonych owocach. Jabłka starking są słodkie i soczyste. Nadają się idealnie do deserów i jedzenia na surowo.

Wczesna odmiana jabłoni 

Wczesne odmiany jabłoni to odmiany letnie, owocujące w porze wakacji. Letnie odmiany jabłek nadają się do przetworów i deserów. Najpopularniejsze wczesne (letnie) odmiany jabłoni to: papierówka, ananas berżenicki, piros, antonówka półtorafuntowa, czerwona papierówka.

Jesienne odmiany jabłoni

Jesienne odmiany jabłek to jedne z popularniejszych owoców na rynku. Do jesiennych jabłek zaliczają się: antonówka, lobo, kosztela, malinowa oberlandzka (malinówka), złota reneta, McIntosh.

Zimowe odmiany jabłoni

Zimowe jabłka mają długi okres przechowywania i znajdują wiele zastosowań w kuchni. Do najbardziej znanych zimowych odmian jabłek należą: golden delicious, gala, gloster, idared, jonagold, szampion, ligol, starking.

Kulinaria: jakie odmiany jabłek do czego?

Różne rodzaje jabłek sprawdzają się lepiej lub gorzej, kiedy poddajemy je obróbce termicznej lub spożywamy na surowo. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odmian jabłek i ich zastosowania w kuchni:

Jakie jabłka na szarlotkę?

Najlepsze odmiany jabłek do szarlotki i do pieczenia to kwaśne jabłka, takie jak szara reneta, złota reneta, antonówka, papierówka.

ZOBACZ >> Jak pasteryzować słoiki?

Jakie jabłka na sok? 

Sok najlepiej wyciskać z twardych i soczystych jabłek. Sprawdzą się następujące odmiany: cortland, ligol, szampion, golden delicious, malinówka, McIntosh, gala, gloster, jonagold. 

Jakie jabłka na cydr? Cydr najlepiej sporządzić z jabłek idared, jonagold, sawa, cortland.

Jakie jabłka nadają się do suszenia? Najlepsze do suszenia są słodko-kwaśne jabłka odmian jesiennych i zimowych. Warto wybierać takie o mięsistym miąższu. Mogą być to np. antonówki, jonagold, idared.

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wiatr w porywach osiąga prędkość 70 kilometrów na godzinę

Gdzie jest burza? Wiatr w porywach osiąga prędkość 70 kilometrów na godzinę

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Na czwartek zaplanowany jest start chińskiej misji Shenzhou 18, w ramach której na stację kosmiczną Tiangong ma trafić trzech tajkonautów. Razem z nimi poleci nietypowy pasażer - ryba danio pręgowany. Na relację ze startu misji zapraszamy o godz. 14.30 do TVN24 GO.

Trzech tajkonautów poleci dziś w kosmos. Zabiorą ze sobą rybkę akwariową

Trzech tajkonautów poleci dziś w kosmos. Zabiorą ze sobą rybkę akwariową

Źródło:
space.com, Reuters

Pogoda na dziś. Czwartek 25.04 upłynie pod znakiem pochmurnej aury i przelotnych opadów deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl