Odmiany jabłek - polskie, stare, zimowe, wczesne, do szarlotki i na sok

Źródło:
tvnmeteo.pl
Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytania. Materiał magazynu "Polska i świat"
Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytania. Materiał magazynu "Polska i świat"TVN24, Polska i Świat
wideo 2/5
Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytania. Materiał magazynu "Polska i świat"TVN24, Polska i Świat

Odmiany jabłek, które aktualnie cieszą się największą popularnością wśród konsumentów i sadowników, to m.in. gala, golden delicious, red jonaprince, ligol. Na świecie uprawia się około ośmiu tysięcy różnych odmian jabłek, w Polsce obecnie zarejestrowanych jest 71 odmian jabłoni. Sprawdź, czym charakteryzują się różne odmiany jabłek i które jabłka są najlepsze do szarlotki, na sok czy cydr.

● W Polsce zarejestrowanych jest 71 odmian jabłoni. ● Odmiany jabłek dzielą się na wczesne (letnie), jesienne i zimowe. ● Najlepsze do szarlotki i wypieków są jabłka o kwaśnym smaku, takie jak reneta, antonówka i papierówka. ● Do najbardziej znanych odmian jabłek należą m.in. jabłka szampion, gala, golden delicious, jonagored i ligol.

Odmiany jabłek różnią się między sobą nie tylko kolorem skórki, soczystością, smakiem, ale też zastosowaniem. Niektóre odmiany jabłek lepiej sprawdzają się do szarlotek, z innych można zrobić najlepszy sok jabłkowy, a z jeszcze innych - cydr.

Rodzaje jabłek dzielą się na jabłka zimowe, letnie, jesienne, a także na stare odmiany jabłoni i te zarejestrowane niedawno. W Polsce zarejestrowanych jest 71 odmian jabłek. Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych co roku wpisuje je do Krajowego Rejestru Odmian, w którym znajdziemy też informacje o odmianach wykreślonych z rejestru w danym roku.

Odmiany jabłek polskich

Najbardziej znane odmiany polskich jabłek to prawdopodobnie antonówki i reneta. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Polsce są ośrodki, w których tworzy się nowe odmiany jabłek. Największe z nich to Akademia Rolnicza w Poznaniu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Do odmian jabłek polskich zaliczają się m.in.: delicates, cortland wicki, ligol, kosztela, szampion reno, perła, wars, sawa, ligolina.

Popularne odmiany jabłek

Wśród  jabłoni rosnących w polskich sadach w tym roku największą popularnością wśród sadowników cieszą się następujące odmiany jabłek:

Gala - zimowa odmiana niewielkich jabłek o intensywnie czerwonej skórce. Gala to jabłko bardzo aromatyczne i soczyste, ma słodki smak. Ta odmiana jabłek najlepiej nadaje się do jedzenia na surowo. Gala to też dobre jabłko do suszenia. ​ Golden delicious - średniej wielkości jabłko zimowe o charakterystycznej żółtej lub żółtozielonej skórce. Golden delicious to odmiana jabłka, która nadaje się do wszelkiego rodzaju deserów i przetworów ze względu na swój słodki smak i kremowy miąższ. Muna - zainteresowanie wśród sadowników tą młodą odmianą zimowych jabłek wzrasta z roku na rok. Muna to duże jabłko o purpurowo-czerwonym zabarwieniu i delikatnym woskowym nalocie. Miąższ jest kremowy i soczysty. Muna należy do jabłek słodko-kwaśnych i nadaje się do jedzenia na surowo i do deserów. Ligol - najpopularniejszą odmianą jabłek ligol jest ligol red. Ligol to odmiana jabłek, która powstała po skrzyżowaniu jabłek golden delicious z odmianą linda. Jest to jabłko zimowe, doskonale sprawdza się zarówno w przetworach, jak i jedzone na surowo. Ma zielonkawą skórkę o silnie czerwonym rumieńcu. Ligol jest dużym jabłkiem, jest soczyste, kruche i ma słodko-kwaśny smak.  Innymi popularnymi odmianami jabłek chętnie kupowanymi przez Polaków są:

jabłko szampion - dużej lub średnie owoce o lekko chropowatej zielono-żółtej skórce o czerwonym rumieńcu. Szamipony są soczyste i mają słodko-kwaśny smak. Można je jeść na surowo, robić z nich przetwory i soki.

mutsu - to zielone jabłko pochodzące z Japonii ma błyszczącą, gładką skórę i twardy miąższ. Jest bardzo soczyste i lekko kwaśne.   jabłka idared - mają grubą skórkę pokrytą woskowym nalotem. Odmiana idared daje żółte owoce z czerwonymi rumieńcami. Najlepiej nadają się do przetworów. jonagored - to odmiana jabłek o dużych owocach, grubej gładkiej skórce i ciemnoczerwonym kolorze. Są bardzo soczyste i kruche, nadają się do jedzenia na surowo, do przetworów, kompotów.  jonagold - odmiana jabłek zimowych z żółtą skórką i czerwonym rumieńcem. Jonagold to jabłka kruche, słodko kwaśne, można je z powodzeniem jeść na surowo, a także używać do pieczenia, gotowania i duszenia. gloster - karminowe jabłka zimowe o zwartym miąższu, doskonałe na surowo, w sałatkach i ciastach. idared - średnie lub duże jabłka odmiany zimowej o zielonej skórce pokrytej jasnoczerwonym rumieńcem. Mają chrupiący i zwarty miąższ o lekko kwaskowatym smaku i najlepiej sprawdzają się w przetworach lub ciastach. 

Stare odmiany jabłoni

Na fali nostalgii i tęsknoty za dzieciństwem do łask wracają stare odmiany jabłoni. Odmiany jabłek, które pamiętamy z dzieciństwa i nadal chętnie po nie sięgamy to m.in.:

Antonówka - jedna z najpopularniejszych odmian starych jabłek, doskonała do przetworów, deserów, ciast. Nadaje się też do suszenia. Ma owoce o jasnozielonej skórce i kruchym, kwaskowatym miąższu. Papierówka - ma kwaskowaty smak i wielu dorosłym kojarzy się z dzieciństwem, bo papierówki kiedyś rosły w wielu ogrodach z drzewami owocowymi. Papierówka ma cienką jasnozieloną lub jasnożółtą skórę. Jest bardzo aromatyczna i soczysta i mimo kwaskowatego smaku chętnie jedzona na surowo. Szara reneta - kiedyś niezwykle popularna, teraz znowu wraca do łask. Nic dziwnego, szara reneta to idealna odmiana jabłek do wypieków, przetworów i suszenia. Ma charakterystyczny winno-korzenny smak i żółtą chropowatą grubą skórkę pokrytą rdzawymi plamami.  Starking - to bardzo popularna stara odmiana jabłek o dużych intensywnie czerwonych owocach. Jabłka starking są słodkie i soczyste. Nadają się idealnie do deserów i jedzenia na surowo.

Wczesna odmiana jabłoni 

Wczesne odmiany jabłoni to odmiany letnie, owocujące w porze wakacji. Letnie odmiany jabłek nadają się do przetworów i deserów. Najpopularniejsze wczesne (letnie) odmiany jabłoni to: papierówka, ananas berżenicki, piros, antonówka półtorafuntowa, czerwona papierówka.

Jesienne odmiany jabłoni

Jesienne odmiany jabłek to jedne z popularniejszych owoców na rynku. Do jesiennych jabłek zaliczają się: antonówka, lobo, kosztela, malinowa oberlandzka (malinówka), złota reneta, McIntosh.

Zimowe odmiany jabłoni

Zimowe jabłka mają długi okres przechowywania i znajdują wiele zastosowań w kuchni. Do najbardziej znanych zimowych odmian jabłek należą: golden delicious, gala, gloster, idared, jonagold, szampion, ligol, starking.

Kulinaria: jakie odmiany jabłek do czego?

Różne rodzaje jabłek sprawdzają się lepiej lub gorzej, kiedy poddajemy je obróbce termicznej lub spożywamy na surowo. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odmian jabłek i ich zastosowania w kuchni:

Jakie jabłka na szarlotkę?

Najlepsze odmiany jabłek do szarlotki i do pieczenia to kwaśne jabłka, takie jak szara reneta, złota reneta, antonówka, papierówka.

ZOBACZ >> Jak pasteryzować słoiki?

Jakie jabłka na sok? 

Sok najlepiej wyciskać z twardych i soczystych jabłek. Sprawdzą się następujące odmiany: cortland, ligol, szampion, golden delicious, malinówka, McIntosh, gala, gloster, jonagold. 

Jakie jabłka na cydr? Cydr najlepiej sporządzić z jabłek idared, jonagold, sawa, cortland.

Jakie jabłka nadają się do suszenia? Najlepsze do suszenia są słodko-kwaśne jabłka odmian jesiennych i zimowych. Warto wybierać takie o mięsistym miąższu. Mogą być to np. antonówki, jonagold, idared.

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czwartkowe burze były aktywne w prawie całym kraju. Do godziny 18 strażacy interweniowali ponad 200 razy, głównie w północnej i środkowej Polsce. Wiał silny wiatr, lał deszcz, lokalnie pojawiły się opady dużego gradu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Burze, oberwania chmury i gradobicia nad Polską. Ponad 200 interwencji

Burze, oberwania chmury i gradobicia nad Polską. Ponad 200 interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Trudna aura panowała w czwartek na mazurskich jeziorach. Siła wiatru sięgała 7 w skali Beauforta, co utrudniało sterowanie jachtami nawet doświadczonym żeglarzom i stwarzało spore niebezpieczeństwo. W okolicach Mostu Sztynorckiego doszło do tragicznego wypadku.

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na piątek 31.05. W nocy pogoda w przeważającej części Polski się poprawi - tylko lokalnie może popadać lub zagrzmieć. W dzień na terenie całego kraju czeka nas jednak kolejna dawka burz z gradem i ulewami. Termometry pokażą do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 31.05. Nocą lokalnie zagrzmi i popada. W dzień wróci grad

Pogoda na jutro - piątek 31.05. Nocą lokalnie zagrzmi i popada. W dzień wróci grad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 30.05 w wielu regionach kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi i błyska się w kolejnych miejscach. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż grzmi i silnie wieje

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż grzmi i silnie wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Morska mgła pojawiła się w Karwii (Pomorskie) w godzinach popołudniowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek tłumaczyła, że zjawisko to powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Może ono być również bardzo niebezpieczne.

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w czwartek przed burzami z intensywnymi opadami deszczu, gradem i porywistym wiatrem. Ostrzeżeniami IMGW objęto niemal całą Polskę, a na terenie aż 11 województw obowiązują alarmy drugiego stopnia.

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB trafił do mieszkańców kolejnych obszarów Polski. W Boże Ciało pogoda może być niebezpieczna w zachodniej oraz w południowej części kraju. Eksperci radzą też, jak przygotować się na nadejście burzy.

Alert RCB w dziesięciu województwach

Alert RCB w dziesięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Kolejne dni przyniosą nam dalszą dominację ciepłego, wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego. Jego władza nad Polską zacznie jednak słabnąć, a opady deszczu i burze - powoli zanikać. Wraz ze względnym spokojem do naszego kraju zawita jednak niższa temperatura.

Pogoda na 5 dni. Jak długo potrwa gorąca aura

Pogoda na 5 dni. Jak długo potrwa gorąca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Kleszcz afrykański pojawił się w Europie, w tym między innymi w Niemczech i na Słowacji. Trwają poszukiwania tego groźnego pajęczaka w Polsce. Z badań wynika, że 60 procent naszego kraju ma warunki odpowiednie dla życia kleszcza Hyalomma. - Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było - stwierdziła profesor Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

Źródło:
PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

W Indiach i Bangladeszu rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Remal, który w niedzielę uderzył w oba te kraje. Zniszczone są dziesiątki tysięcy domów. Straty w sektorze rybołówstwa w Bangladeszu sięgają blisko 15 miliardów dolarów - podały lokalne media.

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl