Odmiany jabłek - polskie, stare, zimowe, wczesne, do szarlotki i na sok

Źródło:
tvnmeteo.pl
Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytania. Materiał magazynu "Polska i świat"
Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytania. Materiał magazynu "Polska i świat"TVN24, Polska i Świat
wideo 2/5
Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytania. Materiał magazynu "Polska i świat"TVN24, Polska i Świat

Odmiany jabłek, które aktualnie cieszą się największą popularnością wśród konsumentów i sadowników, to m.in. gala, golden delicious, red jonaprince, ligol. Na świecie uprawia się około ośmiu tysięcy różnych odmian jabłek, w Polsce obecnie zarejestrowanych jest 71 odmian jabłoni. Sprawdź, czym charakteryzują się różne odmiany jabłek i które jabłka są najlepsze do szarlotki, na sok czy cydr.

● W Polsce zarejestrowanych jest 71 odmian jabłoni. ● Odmiany jabłek dzielą się na wczesne (letnie), jesienne i zimowe. ● Najlepsze do szarlotki i wypieków są jabłka o kwaśnym smaku, takie jak reneta, antonówka i papierówka. ● Do najbardziej znanych odmian jabłek należą m.in. jabłka szampion, gala, golden delicious, jonagored i ligol.

Odmiany jabłek różnią się między sobą nie tylko kolorem skórki, soczystością, smakiem, ale też zastosowaniem. Niektóre odmiany jabłek lepiej sprawdzają się do szarlotek, z innych można zrobić najlepszy sok jabłkowy, a z jeszcze innych - cydr.

Rodzaje jabłek dzielą się na jabłka zimowe, letnie, jesienne, a także na stare odmiany jabłoni i te zarejestrowane niedawno. W Polsce zarejestrowanych jest 71 odmian jabłek. Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych co roku wpisuje je do Krajowego Rejestru Odmian, w którym znajdziemy też informacje o odmianach wykreślonych z rejestru w danym roku.

Odmiany jabłek polskich

Najbardziej znane odmiany polskich jabłek to prawdopodobnie antonówki i reneta. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Polsce są ośrodki, w których tworzy się nowe odmiany jabłek. Największe z nich to Akademia Rolnicza w Poznaniu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Do odmian jabłek polskich zaliczają się m.in.: delicates, cortland wicki, ligol, kosztela, szampion reno, perła, wars, sawa, ligolina.

Popularne odmiany jabłek

Wśród  jabłoni rosnących w polskich sadach w tym roku największą popularnością wśród sadowników cieszą się następujące odmiany jabłek:

Gala - zimowa odmiana niewielkich jabłek o intensywnie czerwonej skórce. Gala to jabłko bardzo aromatyczne i soczyste, ma słodki smak. Ta odmiana jabłek najlepiej nadaje się do jedzenia na surowo. Gala to też dobre jabłko do suszenia. ​ Golden delicious - średniej wielkości jabłko zimowe o charakterystycznej żółtej lub żółtozielonej skórce. Golden delicious to odmiana jabłka, która nadaje się do wszelkiego rodzaju deserów i przetworów ze względu na swój słodki smak i kremowy miąższ. Muna - zainteresowanie wśród sadowników tą młodą odmianą zimowych jabłek wzrasta z roku na rok. Muna to duże jabłko o purpurowo-czerwonym zabarwieniu i delikatnym woskowym nalocie. Miąższ jest kremowy i soczysty. Muna należy do jabłek słodko-kwaśnych i nadaje się do jedzenia na surowo i do deserów. Ligol - najpopularniejszą odmianą jabłek ligol jest ligol red. Ligol to odmiana jabłek, która powstała po skrzyżowaniu jabłek golden delicious z odmianą linda. Jest to jabłko zimowe, doskonale sprawdza się zarówno w przetworach, jak i jedzone na surowo. Ma zielonkawą skórkę o silnie czerwonym rumieńcu. Ligol jest dużym jabłkiem, jest soczyste, kruche i ma słodko-kwaśny smak.  Innymi popularnymi odmianami jabłek chętnie kupowanymi przez Polaków są:

jabłko szampion - dużej lub średnie owoce o lekko chropowatej zielono-żółtej skórce o czerwonym rumieńcu. Szamipony są soczyste i mają słodko-kwaśny smak. Można je jeść na surowo, robić z nich przetwory i soki.

mutsu - to zielone jabłko pochodzące z Japonii ma błyszczącą, gładką skórę i twardy miąższ. Jest bardzo soczyste i lekko kwaśne.   jabłka idared - mają grubą skórkę pokrytą woskowym nalotem. Odmiana idared daje żółte owoce z czerwonymi rumieńcami. Najlepiej nadają się do przetworów. jonagored - to odmiana jabłek o dużych owocach, grubej gładkiej skórce i ciemnoczerwonym kolorze. Są bardzo soczyste i kruche, nadają się do jedzenia na surowo, do przetworów, kompotów.  jonagold - odmiana jabłek zimowych z żółtą skórką i czerwonym rumieńcem. Jonagold to jabłka kruche, słodko kwaśne, można je z powodzeniem jeść na surowo, a także używać do pieczenia, gotowania i duszenia. gloster - karminowe jabłka zimowe o zwartym miąższu, doskonałe na surowo, w sałatkach i ciastach. idared - średnie lub duże jabłka odmiany zimowej o zielonej skórce pokrytej jasnoczerwonym rumieńcem. Mają chrupiący i zwarty miąższ o lekko kwaskowatym smaku i najlepiej sprawdzają się w przetworach lub ciastach. 

Stare odmiany jabłoni

Na fali nostalgii i tęsknoty za dzieciństwem do łask wracają stare odmiany jabłoni. Odmiany jabłek, które pamiętamy z dzieciństwa i nadal chętnie po nie sięgamy to m.in.:

Antonówka - jedna z najpopularniejszych odmian starych jabłek, doskonała do przetworów, deserów, ciast. Nadaje się też do suszenia. Ma owoce o jasnozielonej skórce i kruchym, kwaskowatym miąższu. Papierówka - ma kwaskowaty smak i wielu dorosłym kojarzy się z dzieciństwem, bo papierówki kiedyś rosły w wielu ogrodach z drzewami owocowymi. Papierówka ma cienką jasnozieloną lub jasnożółtą skórę. Jest bardzo aromatyczna i soczysta i mimo kwaskowatego smaku chętnie jedzona na surowo. Szara reneta - kiedyś niezwykle popularna, teraz znowu wraca do łask. Nic dziwnego, szara reneta to idealna odmiana jabłek do wypieków, przetworów i suszenia. Ma charakterystyczny winno-korzenny smak i żółtą chropowatą grubą skórkę pokrytą rdzawymi plamami.  Starking - to bardzo popularna stara odmiana jabłek o dużych intensywnie czerwonych owocach. Jabłka starking są słodkie i soczyste. Nadają się idealnie do deserów i jedzenia na surowo.

Wczesna odmiana jabłoni 

Wczesne odmiany jabłoni to odmiany letnie, owocujące w porze wakacji. Letnie odmiany jabłek nadają się do przetworów i deserów. Najpopularniejsze wczesne (letnie) odmiany jabłoni to: papierówka, ananas berżenicki, piros, antonówka półtorafuntowa, czerwona papierówka.

Jesienne odmiany jabłoni

Jesienne odmiany jabłek to jedne z popularniejszych owoców na rynku. Do jesiennych jabłek zaliczają się: antonówka, lobo, kosztela, malinowa oberlandzka (malinówka), złota reneta, McIntosh.

Zimowe odmiany jabłoni

Zimowe jabłka mają długi okres przechowywania i znajdują wiele zastosowań w kuchni. Do najbardziej znanych zimowych odmian jabłek należą: golden delicious, gala, gloster, idared, jonagold, szampion, ligol, starking.

Kulinaria: jakie odmiany jabłek do czego?

Różne rodzaje jabłek sprawdzają się lepiej lub gorzej, kiedy poddajemy je obróbce termicznej lub spożywamy na surowo. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odmian jabłek i ich zastosowania w kuchni:

Jakie jabłka na szarlotkę?

Najlepsze odmiany jabłek do szarlotki i do pieczenia to kwaśne jabłka, takie jak szara reneta, złota reneta, antonówka, papierówka.

ZOBACZ >> Jak pasteryzować słoiki?

Jakie jabłka na sok? 

Sok najlepiej wyciskać z twardych i soczystych jabłek. Sprawdzą się następujące odmiany: cortland, ligol, szampion, golden delicious, malinówka, McIntosh, gala, gloster, jonagold. 

Jakie jabłka na cydr? Cydr najlepiej sporządzić z jabłek idared, jonagold, sawa, cortland.

Jakie jabłka nadają się do suszenia? Najlepsze do suszenia są słodko-kwaśne jabłka odmian jesiennych i zimowych. Warto wybierać takie o mięsistym miąższu. Mogą być to np. antonówki, jonagold, idared.

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce będzie dynamiczna. Pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Powieje też porywisty wiatr, który w połączeniu ze śniegiem może powodować powstanie zawiei śnieżnych.

Pogoda na 5 dni. Zimowa aura nie odpuści. Będzie zimno, możliwe zawieje śnieżne

Pogoda na 5 dni. Zimowa aura nie odpuści. Będzie zimno, możliwe zawieje śnieżne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Opady śniegu i śniegu z deszczem - takie warunki od rana panują w części Polski. Za zimową pogodę odpowiedzialny jest niż Quiteria, którego centrum jest coraz bliżej Pomorza Zachodniego. Kolejne godziny mają przynieść dalsze opady i utrudnienia na drogach.

Centrum niżu Quiteria coraz bliżej Pomorza Zachodniego, pada śnieg, wiatr się rozpędza

Centrum niżu Quiteria coraz bliżej Pomorza Zachodniego, pada śnieg, wiatr się rozpędza

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Polska jest pod wpływem niżu Quiteria. W 15 województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. Porywy mogą osiągać prędkość do 85 km/h. Na południu kraju wydano także alarmy dotyczące intensywnych opadów deszczu.

Nadciągają wichury. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Nadciągają wichury. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W części Wielkiej Brytanii we wtorek pojawiły się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Doprowadziły do utrudnień w podróżowaniu. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych zamknięto ponad 150 szkół.

Spadł u nich pierwszy śnieg. Zamknięte szkoły, utrudnienia na drogach

Spadł u nich pierwszy śnieg. Zamknięte szkoły, utrudnienia na drogach

Źródło:
Met Office, BBC

Starship, największa rakieta świata, już we wtorek wzbije się w przestrzeń pozaziemską. To szósty lot orbitalny systemu, który w przyszłości ma wynieść astronautów na Księżyc, a nawet posłużyć do kolonizacji innych planet.

To już szósty raz. Megarakieta i jej kolejny lot

To już szósty raz. Megarakieta i jej kolejny lot

Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

W Tatrach spadł śnieg, a wiejący na szczytach silny wiatr tworzy śnieżne zamiecie. Tatrzański Park Narodowy odradza wychodzenia w wyższe partie gór. W związku z niespokojną aurą pod koniec tygodnia może pojawić się zagrożenie lawinowe. Warunki są trudne również w wyższych partiach Beskidów.

Załamanie pogody w Tatrach. Śnieg i lód na szlakach

Załamanie pogody w Tatrach. Śnieg i lód na szlakach

Źródło:
PAP, TPN, GOPR

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

Pogoda na dziś - wtorek 19.11. Dzień zapowiada się z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 10 stopni Celsjusza. Utrudnieniem okaże się wiatr, który w porywach będzie dość silny.

Pogoda na dziś - wtorek, 19.11. Wietrzny dzień z opadami w wielu miejscach

Pogoda na dziś - wtorek, 19.11. Wietrzny dzień z opadami w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Supertajfun Man-yi przeszedł nad Filipinami. Żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, za każdym razem przynosząc niszczycielskie porywy wiatru i obfite opady. Pod wodą znalazły się całe miejscowości. Sytuację pogarsza fakt, że część dotkniętych regionów wciąż nie zakończyła sprzątania po poprzednich burzach.

Dwa uderzenia supertajfunu. "Wiatr był bardzo silny i upiornie wył"

Dwa uderzenia supertajfunu. "Wiatr był bardzo silny i upiornie wył"

Źródło:
Reuters, Rappler, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7

Toprowcy w nocy z soboty na niedzielę sprowadzili z Rysów trójkę turystów, którzy schodząc utknęli na tak zwanej Grzędzie na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza. Ratownicy ostrzegają, że warunki w wysokich partiach Tatr są trudne, zalega warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia.

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich kilku tygodni u wybrzeży Morza Kaspijskiego, największego jeziora na świecie, na południowym zachodzie Kazachstanu znaleziono ponad tysiąc martwych fok kaspijskich. Nie wiadomo dokładnie, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Władze prowadzą badania.

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Źródło:
PAP, kt.kz, azathabar.com, lada.kz

Jadąc do pracy, Reporter24 ze śląskiej Żernicy miał okazję podziwiać zwierzę, które niewielu z nas spotyka na swojej drodze. Pan Patryk trafił na białego daniela, który biegł wzdłuż jezdni.

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

Źródło:
Kontkt24

Kilkaset dróg i ulic w portugalskim regionie Algarve zostało zalanych po przejściu fali intensywnych opadów deszczu. Podtopienia wystąpiły też w popularnych wśród turystów kurortach Albufeira oraz Monte Gordo, gdzie potwierdzono liczne przypadki zalania domów, piwnic oraz garaży.

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Źródło:
PAP, IPMA, Portugal Resident

W ubiegłą noc na niebie górował tzw. Księżyc Bobrów. Była to zarazem ostatnia superpełnia w tym roku, czyli sytuacja, kiedy nasz naturalny satelita wydaje się być większy i jaśniejszy niż zwykle. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcia Srebrnego Globu. To jednak nie koniec wyjątkowych wydarzeń. W ten weekend czeka nas także noc spadających gwiazd.

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, CNN

- Szkolenie zaczyna przyspieszać, będzie go coraz więcej, coraz bardziej szczegółowe, aż do samej misji. Przez ostatnie trzy miesiące trenowaliśmy różne scenariusze awaryjne - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Sławosz Uznański. Polak w przyszłym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Źródło:
TVN24 BiS, tvnmeteo.pl

Badania dziury ozonowej nad Antarktydą wykazały, że jej tegoroczny rozmiar był siódmym najmniejszym od 1992 roku, kiedy zaczął obowiązywać Protokół montrealski. Naukowcy mówią o pozytywnym działaniu podjętych w ostatnich latach środków naprawczych i szacują, kiedy może nastąpić całkowita jej regeneracja.

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Źródło:
NOAA

28-letni obywatel Korei Południowej został zatrzymany przez służby lotniska w stolicy Peru. Mężczyzna próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z ponad 400 żywymi pająkami i wijami ukrytymi pod ubraniem, by polecieć do Korei Południowej. Jak przekazały służby, wszystkie należały do niebezpiecznych i silnie jadowitych gatunków.

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Źródło:
Reuters

Kiedy Aaron Ricks, mieszkaniec Scottsdale w amerykańskim stanie Arizona, zrobił sobie przerwę na lunch w środę 13 listopada, zauważył, że coś zwisa z okolic silnika jego samochodu. Był to wąż, który prawdopodobnie był czyimś zwierzęciem domowym.

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

Źródło:
FOX10, CNN

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC