Zaczął się sezon na obłoki srebrzyste. Lśniące chmury, najwyższe spośród wszystkich, jakie da się zobaczyć z powierzchni naszej planety, dostrzegł nocą z wtorku na środę Reporter 24 w Suwałkach.
Obłoki srebrzyste to chmury mezosferyczne, powstające na wysokości około 80 kilometrów nad Ziemią. To najwyżej występujące chmury, jakie jesteśmy w stanie zaobserwować z powierzchni naszej planety. Na półkuli północnej są obserwowane najczęściej od późnej wiosny do końca lata.
W nocy z wtorku na środę to zjawisko można było zauważyć w północno-wschodniej części kraju. Niezwykłe zdjęcie obłoków srebrzystych widocznych z Suwałk otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Jak powstają obłoki srebrzyste
Tego rodzaju chmury powstają prawdopodobnie z powodu obladzania cząstek pyłu kosmicznego lub pozostałości po przelotach meteorów. Odbijają one światło słoneczne, tworząc charakterystyczne łuny w kolorze srebra.
Największe szanse na dostrzeżenie obłoków będziemy mieć, gdy wybierzemy się w mniej zaludnione obszary. Wtedy obserwacje nie będą zakłócane przez światła miejskie, oświetlenia domów czy billboardy. Warto również zadbać o to, aby widoku nie przysłaniały drzewa czy inne elementy krajobrazu. Chmury są widoczne gołym okiem.
Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof