Oni na 2025 rok musieli czekać najdłużej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP
Nowy Rok w Berlinie
Nowy Rok w BerlinieReuters
wideo 2/6
Nowy Rok w BerlinieReuters

Cały świat powitał 2025 rok. Jako ostatni kartkę w kalendarzu zmienili mieszkańcy Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych. Wcześniej Nowy Rok rozpoczął się też w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych.

Rok 2025 rozpoczął się już na całym świecie. Ostatnim regionem, który powitał nowy rok, były Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych, niewielkie terytorium położone w większości na Oceanie Spokojnym. Jedną z wysp wchodzących w skład tego odległego terytorium jest Baker. Stało się to wtedy, kiedy w Polsce była godzina 13.

Zmiana daty w Honolulu w stanie Hawaje i Anchorage na Alasce nastąpiła o godzinie 10 polskiego czasu.

Północ w meksykańskim Acapulco wybiła o godzinie 7 rano czasu polskiego. Również w kolejnych amerykańskich miastach - Chicago, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas - rozpoczął się nowy rok.

Meksyk PAP/EPA/DAVID GUZMAN

W Nowym Jorku północ wybiła o godzinie 6 rano czasu polskiego. Tłumy powitały nowy rok na słynnym Times Square na Manhattanie.

Tłum na Times SquareGary Hershorn/Getty Images

O tej samej porze, co w Polsce, świętowano między innymi w Niemczech.

Berlin wita Nowy RokFILIP SINGER/PAP/EPA

Nowy Rok zawitał o tej samej porze również do Francji.

A tak wglądał ParyżPAP/EPA/YOAN VALAT

Później północ wybiła w Wielkiej Brytanii.

Londyńczycy świętowali takPAP/EPA/ANDY RAIN
Świętowanie nowego roku 2025 we WłoszechPAP/EPA/ANDREA MEROLA

Wśród państw i regionów, które już rozpoczęły kolejny rok, są Nowa Zelandia, Tajwan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajwan czy Hongkong.

2025 rok zaczął się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
2025 rok zaczął się w Zjednoczonych Emiratach ArabskichReuters

Tłum na czeskim rynku

Nowy Rok powitano też w Pradze. Sylwestrowa zabawa w poprzednich latach koncentrowała się m.in. na Placu Wacława, jednak w tym roku jego część znajduje się w remoncie i dostępu bronią ogrodzenia i bariery, więc uczestnicy w większości przesunęli się na Rynek Staromiejski.

Świętowało około 100 tys. osób. Rynek i sąsiednie uliczki szybko się zaludniły, policja zaczęła regulować dostęp. W konsekwencji świętujący przesunęli się na wybrzeża Wełtawy oraz kilka mostów. Władze miasta przyznały, że sytuacja zaskoczyła je i potrzebne były dodatkowe regulacje ruchu, szczególnie komunikacji miejskiej.

Ratownicy medyczni musieli opatrzyć kilkanaście osób, które odniosły lżejsze obrażenia spowodowane wybuchem petard i sztucznych ogni. Ich użycie jest w ścisłym, historycznym centrum czeskiej stolicy zakazane, zatem policja wszczęła kilka postępowań.

Na Placu Wacława rany odniosła cudzoziemka, a dwie osoby podejrzewane o odpalenie sztucznych ogni trafiły do komisariatu. Podobna sytuacja miała miejsce na ulicy Spalanej, gdzie race spowodowały krótkotrwały pożar na balkonie.

Nowy Rok w Kijowie

O godzinie 23 czasu polskiego - kiedy Nowy Rok zawitał do Kijowa - na głównym placu w centrum ukraińskiej stolicy symboliczna była panująca tam cisza. Zabrakło fajerwerków czy kolorowych świateł. Ostatni dzień starego roku był jednocześnie dla Ukraińców 1042. dniem wojny z Rosją.

W Kijowie wybiła północReuters

ZOBACZ NA KONTAKT24: Hucznie czy spokojnie? Na mieście czy w domu? Jak spędzicie sylwestra?

Tajlandia stawia na przyjazne dla środowiska fajerwerki

Tajlandia powitała rok 2025 przyjaznymi dla środowiska fajerwerkami na bazie kleistego ryżu. Główny pokaz odbył się nad rzeką Chao Phraya w samym sercu Bangkoku. Spektakl był podzielony na sześć aktów nawiązujących do historii, dziedzictwa kulturowego i przyrody kraju.

W innych częściach stolicy mieszkańcy gromadzili się w centrach handlowych i wzdłuż rzeki, aby oglądać fajerwerki rozświetlające panoramę miasta, z Wielkim Pałacem Królewskim w tle.

Rok 2025 zaczął się w Tajlandii
Rok 2025 zaczął się w TajlandiiReuters

Pokaz świateł w Chinach

W Pekinie powitano Nowy Rok pokazem świateł i tańców w parku Shougang, gdzie zebrały się tysiące mieszkańców stolicy Chin. Główne obchody noworoczne odbędą się tam jednak dopiero 29 stycznia, kiedy nastanie chiński Nowy Rok.

W Państwie Środka Nowy Rok Księżycowy, tym razem drewnianego węża, jest najważniejszym świętem w roku. Wówczas Chińczycy siadają wraz z rodzinami przy stołach, na ogół ubrani na czerwono, aby wspólnie zjeść wyjątkowy posiłek i złożyć sobie życzenia.

Kalendarz księżycowy wyznacza w Chinach porządek świąt, a z okazji swojego Nowego Roku Chińczycy wracają do rodzinnych domów, tym samym powodując największy tymczasowy ruch migracyjny na świecie.

Nowy Rok w PekinieEPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

Noworoczne tradycje w Japonii

Dla wielu Japończyków 1 stycznia to jedna z ważniejszych dat w kalendarzu świąt publicznych. Wiele restauracji i sklepów było we wtorek już nieczynnych, a te, które działały, zamknięto wcześniej. Wiele rodzin korzysta z okazji, aby wymienić się podarunkami i razem spędzić czas.

Przed nocą sylwestrową wielu Japończyków urządza imprezę zwaną bonenkai, czyli "zapomnij ten rok", gdzie przyjaciele i znajomi z pracy wspólnie żegnają mijający rok, a wraz z nim stres i kłopoty. Mimo że dla wielu zabawa sylwestrowa kojarzy się z fajerwerkami, to w stolicy Japonii, Tokio, nie są one popularne i pokazy odbywają się na przedmieściach.

Świat wchodzi w Nowy RokPAP

Jedną z ważniejszych tradycji jest hatsumode, czyli pierwsza w roku wizyta w świątyni. Najważniejsze miejsca kultu są odwiedzane w pierwszych dniach stycznia przez miliony osób. Wokół świątyń panuje wtedy wyjątkowa atmosfera, a przed miejscami kultu stoją stragany z jedzeniem i upominkami. Oficjalne powitanie 2025 roku w Tokio zostało tradycyjnie zorganizowane w buddyjskiej świątyni Zojo-ji, która pochodzi z końca XIV wieku. Obchodom o charakterze bardziej kulturalnym niż religijnym towarzyszył pokaz świateł.

Japonia wita rok 2025
Japonia wita rok 2025Cable News Network Inc. All rights reserved 2024

Huczne świętowanie w Australii

Australia przywitała 2025 rok spektakularnym pokazem fajerwerków w Sydney, który przyciągnął na żywo ponad milion widzów. Australijskie media podają, że przygotowania do tegorocznej sylwestrowej uroczystości trwały 4,5 tysiąca godzin, a nad miastem rozbłysło aż dziewięć ton fajerwerków.

Pierwszy pokaz fajerwerków, zaplanowany z myślą o rodzinach z dziećmi, odbył się o godzinie 21 czasu lokalnego - poinformował serwis ABC News. Główne widowisko rozpoczęło się, gdy na zegarach w Australii wybiła północ i ma trwać około godziny.

Fajerwerki odpalane są z mostu nad zatoką Port Jackson. Turyści i mieszkańcy spędzili cały dzień na poszukiwaniu najlepszych miejsc do podziwiania tego widowiska. Portale internetowe z poradnikami dla turystów ostrzegały, że najpopularniejsze punkty widokowe będą zajęte już na 24 godziny przed pokazem.

Sydney to niejedyne miasto w Australii, które hucznie wita Nowy Rok. W Melbourne również odbył się pokaz fajerwerków. Władze miasta przygotowały punkty obserwacyjne, ale w komunikacie zaznaczyły, że ich zdaniem show ogląda się najlepiej z oddali.

Powitanie nowego roku w Australii
Powitanie nowego roku w AustraliiReuters

Poland, wioska w Kiribati - to oni świętowali najwcześniej

Najwcześniej, o godzinie 11 polskiego czasu, północ wybiła na wyspie Kiritimati, która należy do składającego się z 33 wysp państwa Kiribati na Oceanie Spokojnym. Leży prawie na samym równiku, a tuż obok niej przebiega linia zmiany daty. Na Kiritimati jedną z trzech zamieszkałych osad jest Poland.

Według legendy wioska Poland została nazwana dla uczczenia Polaka Stanisława Pełczyńskiego, członka załogi amerykańskiego statku handlowego przewożącego koprę, który trafił na wyspę na przełomie XIX i XX wieku, gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych.

Pełczyński pomógł im rozwiązać problem i stworzył zmodyfikowany system nawadniania, pomagając w jego budowie i ucząc korzystania z niego. Na jego cześć osadę nazwano Poland, zbudowano w niej kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława.

Google Maps

Autorka/Autor:ps, as, akr/dd, ads

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Pozostałe wiadomości

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, którego porywy mogą sięgać nawet 95 km/h. Żółte i pomarańczowe alarmy zostały wydane dla północnych i centralnych regionów kraju. Jednocześnie nadal obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem, które obejmują niemal całą Polskę.

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 03.01 upłynie z przelotnymi opadami w całym kraju. W górach i nad morzem może spaść kilka centymetrów śniegu. Będzie chłodniej niż w ostatnich dniach.

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą spektakularne zjawiska na niebie. Już dziś w nocy będziemy mogli oglądać przelatujące nad naszymi głowami Kwadrantydy - pierwszy rój meteorów w tym roku. Z kolei wieczorem w sobotę dojdzie do zakrycia Saturna przez Księżyc.

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", nocneniebo.pl

Ten rok zaczyna się w Polsce dynamiczną pogodą. W wielu miejscach silnie wieje, a na północy kraju pojawiły się nawet burze. W nocy i w piątek także może zagrzmieć.

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy weekend stycznia przyniesie zmianę pogody na zimową. Jeszcze w tym tygodniu czekają nas przelotne opady śniegu i duży spadek temperatury nocami. Do tego cały czas będzie porywiście wiać, a w części kraju niewykluczone, że zagrzmi.

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyjątkowo zimne powietrze ma objąć znaczną część Stanów Zjednoczonych w weekend i na początku następnego tygodnia - informuje CNN. Temperatura spadnie znacząco poniżej normy, a mróz dotknie prawdopodobnie nawet obszary nad Zatoką Meksykańską.

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Źródło:
CNN

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Turyści spędzający czas w Tatrach mierzą się dziś z trudnymi warunkami pogodowymi. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który w porywach przekracza 100 km/h. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność.

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

Źródło:
TVN24, TPN

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters