TVN Meteo | Ciekawostki

Goździki - pachnący, naturalny lek przeciwzapalny

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
TVNmeteo
Podróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"
TVN24 BiSPodróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"

Goździki to przyprawa pochodząca z drzewa goździkowego. Mają zastosowanie kulinarne i silne właściwości lecznicze, w tym przeciwzapalne i przeciwbólowe. Podpowiadamy, jak używać goździków i olejku goździkowego oraz na jakie dolegliwości mogą pomóc.

● Goździki to pąki kwiatowe drzewa goździkowego, używane w całości lub po zmieleniu jako przyprawa, m.in. w piernikach i kuchni indyjskiej. ● Goździki są bogatym źródłem manganu. 2 g goździków to prawie 60 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik. ● Są bogate w przeciwutleniacze, w tym eugenol, który ma też działanie przeciwzapalne i znieczulające. ● Olejek goździkowy i goździki wykazują również działanie przeciwbakteryjne. ● Są też znanym domowym sposobem na ból zęba. 

Goździki to pąki kwiatowe drzewa goździkowego (Syzygium aromaticum). Stosowane są jako przyprawa, zarówno w całości, jak i po zmieleniu. Goździki dodaje się do ciast, w tym jako obowiązkowy składnik przyprawy do pierników oraz gorących napojów, np. herbaty i grzanego wina. Wzbogacają też smak gulaszów, pieczeni mięsnych i stanowią nieoczywisty dodatek do rosołu, dodając mu większej głębi smaku. 

Goździki są również bardzo popularną przyprawą w kuchni indyjskiej, ale znajdują też swoje zastosowanie w medycynie tradycyjnej, dzięki swoim właściwościom leczniczym, m.in. działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbólowemu. Leczniczo działają nie tylko same goździki, ale też napar z goździków (wystarczy zaparzać je we wrzątku przez 5-10 minut) i olejek goździkowy, który ma wysokie stężenie substancji czynnej - eugenolu.

Goździki działają przeciwbólowoShutterstock

Goździki: właściwości

Właściwości zdrowotne składników w goździkach robią wrażenie: - wspierają zdrowie wątroby dzięki zawartości eugenolu, naturalnej substancji, której goździki zawdzięczają swój zapach i która wykazuje silnie działanie lecznicze, m.in. przeciwzapalne; - pomagają unormować poziom cukru we krwi; - zapobiegają powstawaniu wrzodów żołądka poprzez zwiększenie produkcji śluzu żołądkowego; - utrzymują prawidłową pracę mózgu dzięki wysokiej zawartości manganu; - wzmacniają kości (także dzięki manganowi); - są bogate w przeciwutleniacze, w tym eugenol, naturalny przeciwutleniacz, działający pięć razy skuteczniej niż witamina E; - potencjalnie mogą wykazywać też działanie antynowotworowe, potrzebne są jednak dalsze badania, aby to potwierdzić; - olejek goździkowy ma działanie antybakteryjnie, powstrzymujące rozwój bakterii powodujących choroby przyzębia oraz bakterii e.coli, odpowiedzialnych m.in. za zatrucia pokarmowe.

Goździki: składniki odżywcze

2 gramy mielonych goździków to: - 6 kcal - 1 g węglowodanów - 1 g błonnika - 55 proc. dziennego zalecanego wartości manganu - 2 proc. wit. K

Goździki zawierają błonnik, witaminy i minerały, jednak trzeba by ich spożywać naprawdę dużo, by dostarczały organizmowi ważnych składników odżywczych — poza manganem. 

Goździki na ból zęba

Goździki są stosowane jako naturalny domowy sposób na ból zęba. Działanie przeciwbólowe zawdzięczają eugenolowi, który wykazuje właściwości znieczulające. Wystarczy zamoczyć gazik w olejku goździkowym lub mieszance zmielonych goździków i olejku herbacianego i przyłożyć do bolesnego zęba. Olejek goździkowy, dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom, ma też pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i jej prawidłową higienę. Hamuje wzrost bakterii powodujących choroby dziąseł i zmniejsza ilość płytki nazębnej.

Goździki: przeciwwskazania

Goździki mają nie tylko mocny smak, dlatego nie powinno się ich używać w nadmiarze jako przyprawy, ale też silne jest ich działanie na organizm. Stosując więc goździki lub olejek goździkowy, należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli zażywa się leki rozrzedzające krew oraz przy hipoglikemii - mogą bowiem obniżyć poziom cukru do niebezpiecznego poziomu. Olejek goździkowy zawiera większe stężenie eugenolu niż same goździki i spożywanie go w nadmiarze lub bez rozcieńczenia może prowadzić m.in. do zawrotów głowy, a w skrajnych przypadkach przedawkowania nawet do śpiączki.

Autor:ks//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości