Goździki - pachnący, naturalny lek przeciwzapalny

Autor:
ks//mro
Źródło:
TVNmeteo
Podróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"
Podróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"
TVN24 BiS
TVN24 BiSPodróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"

Goździki to przyprawa pochodząca z drzewa goździkowego. Mają zastosowanie kulinarne i silne właściwości lecznicze, w tym przeciwzapalne i przeciwbólowe. Podpowiadamy, jak używać goździków i olejku goździkowego oraz na jakie dolegliwości mogą pomóc.

● Goździki to pąki kwiatowe drzewa goździkowego, używane w całości lub po zmieleniu jako przyprawa, m.in. w piernikach i kuchni indyjskiej. ● Goździki są bogatym źródłem manganu. 2 g goździków to prawie 60 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik. ● Są bogate w przeciwutleniacze, w tym eugenol, który ma też działanie przeciwzapalne i znieczulające. ● Olejek goździkowy i goździki wykazują również działanie przeciwbakteryjne. ● Są też znanym domowym sposobem na ból zęba. 

Goździki to pąki kwiatowe drzewa goździkowego (Syzygium aromaticum). Stosowane są jako przyprawa, zarówno w całości, jak i po zmieleniu. Goździki dodaje się do ciast, w tym jako obowiązkowy składnik przyprawy do pierników oraz gorących napojów, np. herbaty i grzanego wina. Wzbogacają też smak gulaszów, pieczeni mięsnych i stanowią nieoczywisty dodatek do rosołu, dodając mu większej głębi smaku. 

Goździki są również bardzo popularną przyprawą w kuchni indyjskiej, ale znajdują też swoje zastosowanie w medycynie tradycyjnej, dzięki swoim właściwościom leczniczym, m.in. działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbólowemu. Leczniczo działają nie tylko same goździki, ale też napar z goździków (wystarczy zaparzać je we wrzątku przez 5-10 minut) i olejek goździkowy, który ma wysokie stężenie substancji czynnej - eugenolu.

Goździki działają przeciwbólowoShutterstock

Goździki: właściwości

Właściwości zdrowotne składników w goździkach robią wrażenie: - wspierają zdrowie wątroby dzięki zawartości eugenolu, naturalnej substancji, której goździki zawdzięczają swój zapach i która wykazuje silnie działanie lecznicze, m.in. przeciwzapalne; - pomagają unormować poziom cukru we krwi; - zapobiegają powstawaniu wrzodów żołądka poprzez zwiększenie produkcji śluzu żołądkowego; - utrzymują prawidłową pracę mózgu dzięki wysokiej zawartości manganu; - wzmacniają kości (także dzięki manganowi); - są bogate w przeciwutleniacze, w tym eugenol, naturalny przeciwutleniacz, działający pięć razy skuteczniej niż witamina E; - potencjalnie mogą wykazywać też działanie antynowotworowe, potrzebne są jednak dalsze badania, aby to potwierdzić; - olejek goździkowy ma działanie antybakteryjnie, powstrzymujące rozwój bakterii powodujących choroby przyzębia oraz bakterii e.coli, odpowiedzialnych m.in. za zatrucia pokarmowe.

Goździki: składniki odżywcze

2 gramy mielonych goździków to: - 6 kcal - 1 g węglowodanów - 1 g błonnika - 55 proc. dziennego zalecanego wartości manganu - 2 proc. wit. K

Goździki zawierają błonnik, witaminy i minerały, jednak trzeba by ich spożywać naprawdę dużo, by dostarczały organizmowi ważnych składników odżywczych — poza manganem. 

Goździki na ból zęba

Goździki są stosowane jako naturalny domowy sposób na ból zęba. Działanie przeciwbólowe zawdzięczają eugenolowi, który wykazuje właściwości znieczulające. Wystarczy zamoczyć gazik w olejku goździkowym lub mieszance zmielonych goździków i olejku herbacianego i przyłożyć do bolesnego zęba. Olejek goździkowy, dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom, ma też pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i jej prawidłową higienę. Hamuje wzrost bakterii powodujących choroby dziąseł i zmniejsza ilość płytki nazębnej.

Goździki: przeciwwskazania

Goździki mają nie tylko mocny smak, dlatego nie powinno się ich używać w nadmiarze jako przyprawy, ale też silne jest ich działanie na organizm. Stosując więc goździki lub olejek goździkowy, należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli zażywa się leki rozrzedzające krew oraz przy hipoglikemii - mogą bowiem obniżyć poziom cukru do niebezpiecznego poziomu. Olejek goździkowy zawiera większe stężenie eugenolu niż same goździki i spożywanie go w nadmiarze lub bez rozcieńczenia może prowadzić m.in. do zawrotów głowy, a w skrajnych przypadkach przedawkowania nawet do śpiączki.

Autor:ks//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości