Dracena – pielęgnacja, wymagania, odmiany

Źródło:
tvnmeteo.pl
Maja Popielarska o znaczeniu kwiatów
Maja Popielarska o znaczeniu kwiatówTVN Meteo
wideo 2/5
Maja Popielarska o znaczeniu kwiatówTVN Meteo

Dracena to sukulent, który naturalnie występuje w Afryce, Azji, Australii i Ameryce Środkowej. W Polskich domach kwiat dracena cieszy się dużym uznaniem nie tylko za sprawą ciekawego, egzotycznego wyglądu, ale też prozdrowotnych właściwości. Roślina ta neutralizuje zanieczyszczenia z powietrza poprzez absorbowanie organicznych związków chemicznych, takich jak formaldehyd (jeden ze składników dymu papierosowego).

● Dracena pochodzi z ciepłych krajów, dlatego dobrze czuje się na ciepłych, wilgotnych i jasnych stanowiskach. ● Dracena to rodzaj liczący około 40 gatunków sukulentów drzewiastych i krzewiastych, z których najbardziej znane są draceny wonne, odwrócone, obrzeżone, kompaktowe i deremeńskie. ● Ten sukulent nie jest rośliną wymagającą w uprawie, wystarczy jej zapewnić odpowiednie stanowisko i podłoże.

Odmiany draceny

Kwiat draceny występuje w około 40 gatunkach, z których większość, ze względu na ciepłolubność, musi być uprawiana w domowych warunkach. Do najbardziej popularnych i niewymagających w hodowli rodzajów draceny należą:

Dracena wonna (Draceana fragrans)

Ta odmiana draceny dorasta do około półtora metra wysokości. Posiada pień i długie, szerokie liście zwisające na dół. Dracena wonna jest tolerancyjna wobec warunków panujących w pomieszczeniach, o ile panuje w nich dosyć wysoka wilgotność powietrza. Do najciekawszych odmian draceny wonnej zaliczyć można: Massangeana, Victoria, Rothiana i Lindenii.

Dracena odwrócona (Draceana reflexa)

Dracena odwrócona posiada gęste, lancetowate liście z kremowymi brzegami, które są nietypowo rozgałęzione i wygięte łukowato. W warunkach domowych roślina dorasta do około jednego metra wysokości. Ten gatunek draceny wymaga dużo ciepła, dlatego należy zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym rośnie dracena odwrócona temperatura nie spadła poniżej 15 st. Celsjusza. Najchętniej uprawiane odmiany tego gatunku to: Costa Rica, Song of Jamaica, Song of India i Song of Sri Lanka.

Dracena obrzeżona, dracena smocza (Draceana marginata)

W warunkach domowych dracena obrzeżona (zwana też smokowiec) dorasta do 60-70 cm wysokości. Liście tej odmiany tworzą pióropusz przypominający palmę i są cenione za interesujące żółto-białe, paskowane zabarwienie. Dracena smocza odporna jest na niesprzyjające warunki i jest łatwa w uprawie, jednak nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia i obfitego podlewania. Cieszące się największym powodzeniem odmiany draceny obrzeżonej to: Tricolor, Colorama i Bicolor.

Dracena Sandera (Draceana sanderiana) 

Dracena Sandera, zwana Lucky Bamboo (szczęśliwy bambus) to bardzo popularna roślina doniczkowa, która posiada bardzo dekoracyjne, długie zielone liście z jasnożółtymi brzegami. Dorosłe osobniki osiągają jeden metr wysokości w warunkach domowych. Dracena Sandera bywa uprawiana w sposób hydroponiczny, czyli w wysokich naczyniach z wodą, co zapewnia większą wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Dracena kompaktowa (Draceana Compacta fragrans)

Ta odmiana draceny ma zwarte, ciemnozielone liście i bardzo cienki pień o szerokości zaledwie pięciu centymetrów. Osiąga wysokość jednego metra przy wolnym tempie wzrostu. Roślina ta jest odporna na wszelkie zaniedbania i prosta w uprawie, preferuje jasne, niebezpośrednio nasłonecznione stanowiska. Dracena Compacta stanowi naturalny filtr powierza, dlatego najlepiej sprawdzi się w sypialni.

Dracena rozgałęziona (Dracaena surculosa)

Ten gatunek nie wygląda jak typowa dracena, gdyż na pierwszy rzut oka przypomina roślinę z gatunku bambusowych. Charakterystyczną cechą draceny rozgałęzionej są wielobarwne liście – w kolorze białym, żółtym lub jasnozielonym. Barwy mogą układać się w kształty kropek, nieregularnych plamek, a czasami pasków. Najbardziej pożądaną i trudno dostępną odmianą draceny surculosa jest dracena Milky Way posiadająca nakrapiane liście, z białymi paskami. Inne odmiany draceny z tego gatunku to: Aurea, Florida Beauty i Mike.

Dracena deremeńska (Draceana deremensis)

Ten gatunek draceny ma szersze, bardziej okazałe liście, które ubarwione są białymi, kremowymi lub żółtymi pasami. Dracena deremeńska może w warunkach domowych osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Do często uprawianych odmian draceny deremeńskiej należą: Warneckii i Yellow Edge. Bardzo popularna jest również żółto-zielona dracena Lemon Lime, która posiada na liściach żółtawo-zielone prążki.

Pielęgnacja draceny

Wszystkie rodzaje draceny lubią rozproszone światło, ciepło i wilgotne powietrze. Zimą, gdy powietrze w pomieszczeniu jest suche ze względu na ogrzewanie, warto spryskiwać liście draceny wodą. Kolejnym, choć jednym z niewielu, zabiegiem pielęgnacyjnym draceny jest regularne wycieranie jej liści z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki.

Podlewanie draceny należy wykonywać oszczędnie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy roślina jest w stanie spoczynku. Wiosną i latem należy kwiat draceny podlewa się trochę częściej, jednak najlepiej trzymać się zasady, że trzeba to robić tylko wtedy, gdy podłoże w doniczce jest suche.

Dracena - wymagania

Idealnym podłożem dla draceny jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna gleba. Roślinę warto w okresie wzrostu (od marca do sierpnia) nawozić raz na dwa tygodnie wieloskładnikowym nawozem dla roślin zielonych. Dracena będzie dobrze się czuła w doniczce z drenażem, dlatego warto na dnie ułożyć keramzyt ogrodniczy lub drobne kamienie.

Ze względu na dość szybki wzrost młodej rośliny, należy ją co roku przesadzać do większej doniczki. Dorosła dracena nie rośnie już tak szybko, dlatego wystarczy ją przesadzić raz na dwa, trzy lata. 

Czy dracena jest trująca dla kota i innych zwierząt?

Mimo że dracena jest bardzo piękną i popularną w hodowli rośliną, która nie figuruje na liście roślin trujących, to niestety zawarte w jej liściach saponiny są toksyczne dla zwierząt, zwłaszcza kotów. Koty lubią podgryzać liście draceny, a spożycie ich w dużej ilości może powodować wymioty prowadzące do odwodnienia zwierzęcia, a nawet do silnych uszkodzeń wątroby. 

Z draceną nie powinny mieć również kontaktu inne zwierzęta domowe, a także dzieci.

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

11 listopada, czyli Święto Niepodległości, w tym roku przypada na poniedziałek. Dla wielu Polaków to okazja do przedłużonego odpoczynku od pracy i szkoły. Jaka będzie pogoda w długi weekend? Sprawdź.

Zbliża się kolejny długi weekend. Oto prognoza pogody

Zbliża się kolejny długi weekend. Oto prognoza pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prognozowane są bardzo trudne warunki na drogach niemal całej Polski Pojawią się gęste mgły, a lokalnie jezdnie mogą pokryć się cienką warstwą lodu. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW we wszystkich województwach

Ostrzeżenia IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

43 małpy uciekły w czwartek z laboratorium w mieście Yemassee w Karolinie Południowej (USA). Policja przekazała, że "nie ma prawie żadnego niebezpieczeństwa", ale jednocześnie ostrzegła, że osoby mieszkające w okolicy powinny zamknąć okna i drzwi.

Kilkadziesiąt małp uciekło z laboratorium. Apel o zamknięcie okien i drzwi

Kilkadziesiąt małp uciekło z laboratorium. Apel o zamknięcie okien i drzwi

Źródło:
PAP, CBS News

Niszczycielskie pożary szaleją w hrabstwie Ventura w Kalifornii. Uszkodzonych lub zniszczonych jest wiele budynków. Do szpitali trafią ranne osoby, a kilkanaście tysięcy mieszkańców wezwano do ewakuacji. Straż informuje, że akcję gaśniczą utrudnia "ekstremalny wiatr".

Domy stanęły w płomieniach, tysiące ludzi do ewakuacji. Sytuacja jest "szczególnie niebezpieczna"

Domy stanęły w płomieniach, tysiące ludzi do ewakuacji. Sytuacja jest "szczególnie niebezpieczna"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Pogoda na jutro. W piątek 08.11 niebo szczelnie będą przykrywać chmury, a w wielu miejscach będzie też mglisto. Temperatura osiągnie od 5 do 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 08.11. Pochmurno, mglisto i chłodno

Pogoda na jutro - piątek 08.11. Pochmurno, mglisto i chłodno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary pustoszą Park Narodowy Madidi w zachodniej Boliwii, jeden z obszarów słynących z największej bioróżnorodności na świecie. Spłonęło około 30 tysięcy hektarów.

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

W styczniu mówiliśmy, że 2023 był najcieplejszy w historii pomiarów, a niedługo to samo powiemy prawdopodobnie o powoli kończącym się roku. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord. Eksperci podkreślają, że na naszej planecie nie było tak ciepło od ponad stu tysięcy lat. Trend wzrostu globalnej temperatury widać na wizualizacji, którą pokazała NASA.

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Źródło:
Reuters, WMO

Na nowojorskim lotnisku doszło do nietypowego zdarzenia. W terminalu pasażerskim nagle pojawił się szop pracz. Zwierzę zauważono na przewodach wystających z otworu w suficie, po czym zeskoczyło ono na podłogę i uciekło. Nie jest jasne, w jaki sposób szop dostał się na teren lotniska.

Szop pracz "włamał się" na lotnisko w Nowym Jorku

Szop pracz "włamał się" na lotnisko w Nowym Jorku

Źródło:
CNN

Szczyt czynnego stratowulkanu Fudżi w Japonii pokrył się śniegiem. Tak późno biały puch nie spadł w tym miejscu od końca XIX wieku. Wśród przyczyn wystąpienia niepokojącej anomalii naukowcy wymieniają niezwykle gorące lato oraz jesień w Kraju Kwitnącej Wiśni.

W końcu spadł! Na śnieg czekano tam najdłużej od 130 lat

W końcu spadł! Na śnieg czekano tam najdłużej od 130 lat

Źródło:
Reuters

Naukowcy ustalili skład tajemniczych czarnych kulek, które w październiku pojawiły się na plażach w Sydney. Od momentu ich wykrycia popularne wśród turystów miejsca zostały zamknięte. Badania wykazały, że grudki są złożone z ludzkich odchodów i włosów, metamfetaminy, kwasów tłuszczowych i wielu innych substancji.

Obrzydliwe rozwiązanie fascynującej zagadki. "Śmierdzą gorzej niż cokolwiek, co kiedykolwiek wąchałeś"

Obrzydliwe rozwiązanie fascynującej zagadki. "Śmierdzą gorzej niż cokolwiek, co kiedykolwiek wąchałeś"

Źródło:
CNN

W nocy ze środy na czwartek polskiego czasu nad Kubą przeszedł huragan kategorii trzeciej Rafael. Żywioł niósł za sobą potężne wichury oraz obfite opady deszczu. Ekstremalne warunki atmosferyczne doprowadziły do kolejnego w tym roku blackoutu na wyspie. Bez prądu zostało około 10 milionów osób.

Rafael przeszedł nad Kubą. Kraj pogrążył się w ciemnościach

Rafael przeszedł nad Kubą. Kraj pogrążył się w ciemnościach

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, NOAA

Trudne warunki atmosferyczne w Kanadzie sparaliżowały pracę krajowej poczty. Z powodu między innymi opadów marznącego deszczu Canada Post poinformowała o wstrzymaniu świadczenia usług w mieście Regina na południu kraju. Skutki pojawienia się zimowej aury odczuli także mieszkańcy oddalonego o kilkaset kilometrów miasta Calgary.

Spadł śnieg, poczta wstrzymała doręczenia

Spadł śnieg, poczta wstrzymała doręczenia

Źródło:
CNN, CTV News

Osoby przebywające na plaży Ocean Beach w Australii Zachodniej przecierały oczy ze zdumienia po tym, jak z wody wypłynął pingwin cesarski. Zwierzę naturalnie występuje w oddalonej o tysiące kilometrów Antarktydzie. Jak opisują świadkowie zdarzenia, ptak po wyjściu na brzeg próbował wykonać ślizg na brzuchu, myląc piasek ze śniegiem.

Pingwin pojawił się tysiące kilometrów od domu

Pingwin pojawił się tysiące kilometrów od domu

Źródło:
CNN

Za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba naukowcy zaobserwowali niezwykłą czarną dziurę. Obiekt łamie dotychczas znane modele kosmologiczne i pochłania materię w tempie 40 razy szybszym, niż powinien.

"Ta czarna dziura urządza sobie ucztę"

"Ta czarna dziura urządza sobie ucztę"

Źródło:
Livescience, National Geographic

Głuche samce komarów nie są zdolne do rozmnażania się - wynika z najnowszych badań naukowców. Pozbawienie owadów zmysłu słuchu drastycznie zmieniło ich zachowania godowe i sprawiło, że komary całkowicie straciły zainteresowanie płcią przeciwną. Zdaniem autorów zaskakujące odkrycie może okazać się pomocne w walce z gatunkami roznoszącymi śmiertelne choroby.

Głuche komary nie są zdolne do kopulacji. "Szokujące" odkrycie, które może wiele zmienić

Głuche komary nie są zdolne do kopulacji. "Szokujące" odkrycie, które może wiele zmienić

Źródło:
ScienceDaily

Pakistańskie miasto Lahaur w ostatnich dniach znajduje się na szczycie listy najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, a kilka dni temu padł rekord stężenia smogu. W związku z tak poważną sytuacją w prowincji Pendżab dla mieszkańców wprowadzono obostrzenia, powstała też inicjatywa na rzecz walki ze złą jakością powietrza.

"Kiedy moje dziecko wróciło do domu, nagle poczuło duszności i zawroty głowy"

"Kiedy moje dziecko wróciło do domu, nagle poczuło duszności i zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, India Today, tvnmeteo.pl

Pogięta i porozrzucana blacha - tyle pozostało z dachu sali gimnastycznej Newcastle Public Schools w Oklahomie po tym, jak na teren szkoły w niedzielę nadciągnęło potężne tornado. Z powodu zniszczeń część zajęć w kolejnych dniach odbywała się w trybie zdalnym.

"Cały dach był po prostu zwinięty w burrito"

"Cały dach był po prostu zwinięty w burrito"

Źródło:
CNN

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Gwałtowne ulewy nawiedziły południe Boliwii. Częściowo pod wodą znalazło się miasto Tarija. Niektórzy mieszkańcy musieli się ewakuować.

"To kompletna katastrofa"

"To kompletna katastrofa"

Źródło:
Reuters

Latem na niebie mogliśmy oglądać Perseidy, w październiku Orionidy i Drakonidy, a teraz przyszedł czas meteorów z roju Taurydów. W ich przypadku trzeba być cierpliwym, ale popularyzator astronomii Karol Wójcicki przekonuje, że naprawdę warto.

"Przez najbliższy tydzień warto monitorować niebo"

"Przez najbliższy tydzień warto monitorować niebo"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pies rasy cocker spaniel o imieniu Daisy wrócił do swoich właścicieli w południowo-wschodniej Anglii po ośmiu latach od kradzieży - poinformowała stacja Sky News. Policja wpadła na trop czworonoga dzięki czipowi.

Po ośmiu latach od kradzieży wróciła do domu. "Nikt nie powstrzymał łez"

Po ośmiu latach od kradzieży wróciła do domu. "Nikt nie powstrzymał łez"

Źródło:
PAP

Pierwszy satelita wykonany z drewna poleciał w przestrzeń kosmiczną. Urządzenie zostało zbudowane przez japońskich naukowców i przez najbliższe pół roku będzie poruszać się na wysokości około 400 kilometrów nad Ziemią. Testy mają pokazać, jak obiekt wytrzyma ekstremalne warunki związane ze zmianą ciśnienia i wahaniami temperatury.

Satelita z drewna poleciał w kosmos

Satelita z drewna poleciał w kosmos

Źródło:
Reuters, CNN

Indonezyjskie władze zamierzają ewakuować ponad 16 tysięcy mieszkańców z wiosek położonych wokół wulkanu Lewotobi Laki Laki. Jego erupcja w nocy z niedzieli na poniedziałek zabiła dziewięć osób, istnieje obawa kolejnych wybuchów w niedługim czasie.

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Policjanci z miasta Overland w amerykańskim stanie Missouri przeprowadzili nietypową interwencję w salonie piękności. Pomogli wydostać się zamkniętemu w łazience młodemu jeleniowi. Zwierzę wywołało spore zamieszanie.

Jeleń przemknął przez salon piękności

Jeleń przemknął przez salon piękności

Źródło:
UPI

Chmura przypominająca latający spodek zawisła nad szczytami. Została uchwycona na nagraniu przez pracownika Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu.

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Żubry przechodzą przez asfaltową drogę o poranku. Wędrówkę stada uchwycił na nagraniu Reporter24 pan Antoni. - Lubię sobie spacerować po lesie, a żubrami interesuje się, bo to gatunek, który prawie wyginął - powiedział.

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

Źródło:
Kontakt24