Jest wielkości piłki golfowej. Zobacz największą borówkę świata 

Borówka
Pomysł na śniadanie czyli owsianka z rabarbarem, truskawkami i borówkami
Źródło: TVN Meteo Active
W Nowej Południowej Walii znaleziono największy na świecie owoc borówki. Jak pisze brytyjski portal The Guardian, jest wielkości piłki golfowej. Owoc został w tym tygodniu oficjalnie wpisany do księgi rekordów Guinnessa.

Największy na świecie owoc borówki został zebrany 13 listopada 2023 roku na farmie w miejscowości Corindi w Nowej Południowej Walii. Ważył aż 20,4 grama. Poprzedni rekord należał do borówki z Australii Zachodniej, której masa wynosiła 16,2 g.  

- Kiedy położyliśmy owoc na wadze, byłem nieco zszokowany - powiedział w rozmowie z portalem The Guardian Brad Hocking z firmy Costa, która produkuje owoce i warzywa w Corindi. Firma ta zgłosiła borówkę do księgi rekordów Guinnessa. - Wiedziałem, że owoc jest duży, ale musiałem się dwa razy upewnić - dodał.

Gigantyczna borówka

Owoc, którego średnica wynosiła 39,31 milimetra, został wyhodowany na farmie jagodowej należącej do Brada Hockinga, Jessiki Scalzo i Marie-France Courtois.

Brad Hocking powiedział, że gigantyczna borówka jest obecnie zamrożona, ale trwają rozmowy nad odlaniem jej w żywicy i powieszeniem na ścianie. Owoc pochodzi z odmiany Eterna, gatunku borówki stworzonej w ramach uznanego na całym świecie programu poprawy różnorodności Costa’s Variety Improvement Program. Celem programu jest hodowla odmian borówek, które będą przystosowane do uprawy w różnych regionach świata, między innymi w obu Amerykach, Maroku, Chinach i południowo-wschodniej Afryce.

Czytaj także: