Informacje
 • Wierzą, że ugryzienie tego owada jest śmiertelne. Jedynym lekarstwem jest seks

  10-06-2016 12:32 Pluskwiak budzi strach w Kolumbijczykach
  Wierzą, że ugryzienie tego owada jest śmiertelne. Jedynym lekarstwem jest seks

  Fulgora lanternaria nie posiada żądła ani narządów gryzących

  Wikipedia Commonds CC BY SA 3.0 / Hectonichus

  "Co kraj, to obyczaj", zwykło się mawiać. To prawdopodobnie jedyny komentarz, jakim można skwitować przekonanie części Kolumbijczyków, jakoby jedynym sposobem, aby nie umrzeć wskutek ukąszenia przez jednego z owadów, było uprawianie seksu w ciągu 24 godzin.

  Rzadki gatunek owada, zamieszkujący lasy deszczowe Ameryki Środkowej, budzi w niektórych Kolumbijczykach szczególną obawę. Mowa o mierzącym 8 cm pluskwiaku Fulgora lanternaria, którego skrzydełka mają rozpiętość do 13 cm.

  Seks albo śmierć

  Strach wynika z rzekomych konsekwencji ukąszenia przez owada, nazywanego przez miejscowych "La machaca". Ugryzienie ma bowiem ponoć skutek śmiertelny, a jedynym lekarstwem, aby tak się nie stało, jest... uprawianie seksu w ciągu 24 godzin od ukąszenia.

   

  Wiara nad rozsądkiem

  Niechęć do owadów jest szczególnie silna na terenie Meta, jednego z departamentów Kolumbii, położonego w centralnej części kraju, na wschód od Andów (na równinach zwanych llanos). Stolicą departamentu Meta jest miasto Villavicencio. Nazwę Meta ma także rzeka przepływająca przez ten departament.

  Ów mit jest tam na tyle mocno zakorzeniony w ludziach, że są gotowi zmienić swoje plany, by uniknąć spotkania z owadem. Wystarczy, że w barze czy restauracji spostrzegą siedzącego osobnika, wyróżniającego się dużą, przypominająca krokodyli łeb wypustką na główce, by po prostu wyjść. Szczególnie w okresie godowym owadów ludzie starają się ich unikać.

  Nieszkodliwy z natury

  - Samce są znacznie agresywniejsze, kiedy samiczki są gotowe do zapłodnienia - przyznał jeden z mieszkańcow, który zidentyfikowawszy uskrzydlonego pluskwiaka obszedł całą restaurację, byleby być jak najdalej.

  - Ludzie wierzą w różne rzeczy, nie zawsze mające pokrycie w rzeczywistości. To przykład jednej z nich - mówi Fredy Patino, dyrektor Obrony Cywilnej w Mapiripán (departament Meta). Podobnie komentuje owe obawy entomolog, Carlos Eduardo Sarmiento.

  Naukowiec zauważa, że budzący takie obawy pluskwiak jest z natury kompletnie niegroźny. Nie posiada bowiem nawet narządu, którym mógłby ukąsić człowieka, ani żądła. Jego dieta składa się wyłącznie ze zlizanych z roślin ich słodkich soków.

 • Fajnie!
  Ciekawe, czy można je sprowadzić do Polski :) - tak sobie marzę... podchodzę do przystojnego chłopaka i mówię: Czy zechce Pan uratować mi życie, właśnie zostałam ukąszona...
  ~Zuza /2016-06-11 08:27
 • sex po ukaszeniu
  ja bym nie ryzykowal nawet jak nie moze ukasic mialbym sex tak duzo jak tylko sie da w ciagu 24 godzin lol
  ~neropl /2016-06-10 19:01
 • !
  a co jesli ten owad ukąsi dziecko?
  ~wwwe /2016-06-10 13:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...