Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 4°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Burza śnieżna Ultima paraliżuje północny wschód USA

  21-03-2015 08:37 Warunki uniemożliwiają poruszanie się

  Północno-wschodnia część Stanów Zjednoczonych pokryła się warstwą zmrożonego śniegu. Na region sprowadziła go burza śnieżna Ultima. Warunki na drogach są wyjątkowo trudne. Amerykańskie media podają, że w wypadkach zginęło już kilka osób.

  Burza śnieżna Ultima w piątek 20 marca spowodowała, że północno-wschodnia część USA pokryła się warstwą śniegu i lodu. Jest przyczyną wielu problemów na trasach w stanach Connecticut, Maryland, New Jersey, Nowy Jork, Pensylwania oraz Wirginia Zachodnia.

  Paraliż na ziemi i w powietrzu

  Śnieżyce dały się we znaki także mieszkańcom Nowej Anglii, wymuszając na lokalnych przewoźnikach decyzję o wstrzymaniu połączeń. Szczególnie trudno się przemieszczać po Maryland, gdzie władze zdecydowały się na zamknięcie przecinającej stan autostrady nr 68 - ze względu na dużą ilość wypadków i kolizji. Trasę zamknięto w godzinach popołudniowych 20 marca w piątek.

  - Wahające się temperatury, a także szybko przemieszczająca się Ultima nie okażą się raczej wybuchową mieszanką - prognozował Jon Erdman, meteorolog serwisu weather.com. - Nie oznacza to jednak, że lokalnie nie odnotujemy jakichś znaczących opadów śniegu - zastrzegał.

  Lokalne trudności

  Connecticut

  Telewizja NBC Connecticut, powołując się na stanową policję, podała, że z powodu opadów śniegu konieczne było zamknięcie autostrady nr 395 w kierunku północnym w pobliżu granic ze stanem Massachusetts. Ponurym wskaźnikiem tego, jak fatalne były warunki drogowe, jest szereg kolizji i wypadków, jakie miały miejsce na odcinku.

  W piątek około godz. 12.30 czasu lokalnego rozbił się m.in. autobus szkolny z 42 uczniami w środku. Na szczęście większości nic się nie stało. Jak podaje NBC, lekarze zdecydowali się zatrzymać w szpitalu tylko dziewięcioro poszkodowanych, którzy ponieśli obrażenia niezagrażające ich życiu. Sprecyzowano, że wstępne oględziny miejsca wypadku nie wskazują jednoznacznie, czy winna była zła pogoda.

  Ze względu na spodziewane kolejne obfite opady śniegu o natężeniu nawet do kilkunastu centymetrów, jakie zdaniem synoptyków na stan sprowadzi Ultima, szkoły zwolniły uczniów z części lekcji i wysłały do domów.

  Maryland

  Z uwagi na śnieżycę dyrekcje kilku szkół w Baltimore zdecydowały się odwołać w piątek zajęcia. Władze podały, że w zachodniej części stanu konieczne okazało się zamknięcie odcinka autostrady I-68 w kierunku wschodnim, gdzie śnieg i oblodzenie były przyczyną szeregu kolizji.

  - Trasa została wyłączona z ruchu po tym, jak doszło do kraksy, w wyniku której kilka osób wylądowało w szpitalu - powiedział agencji Associated Press sierżant James Pitts.

  New Jersey

  NBC Filadelfia podała, że w wyniku kraksy na oblodzonej drodze ekspresowej w Atlantic City kierowca stracił panowanie nad pojazdem. Zginęły dwie osoby. Agencja AP podała, że w piątek odnotowano w sumie aż 132 wypadki, a kilkanaście szkół odwołało zajęcia. Decyzję podjęto jeszcze przed natarciem burzy, umożliwiając uczniom bezpieczne dotarcie do domów.

  Utrudnienia dotyczyły nie tylko komunikacji lądowej - zgodnie z informacjami portalu FlightAware, stanowe międzynarodowe lotnisko Newark Liberty miało najwyższą liczbę odwołanych lotów w piątek rano. Jak podliczył portal, około 300 połączeń nie zostało zrealizowanych.

  Nowy Jork

  W mieście Nowy Jork obowiązuje alert najwyższego, czerwonego stopnia, wskutek czego władze lotniska LaGuardia zdecydowały się na odwołanie ponad 200 z zaplanowanych lotów. Na międzynarodowym lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego odwołano z kolei 150 lotów.

  Alarm ogłoszono w godzinach porannych 20 marca. W stan gotowości powołano dodatkowe oddziały. W razie potrzeby na trasy wyjedzie więcej jednostek oczyszczających drogi. Obecnie o przejezdność w rejonie Nowego Jorku walczy około 500 załóg, podała stacja NBC New York.

  Pensylwania

  Ultima sparaliżowała pracę lotniska także w Filadelfii, wymuszając odwołanie wielu połączeń. Portal philly.com podał, że w piątek zamknięty był także uniwersytet West Chester. Na odwołanie zajęć szkolnych zdecydowały się także placówki w hrabstwie Frederick, poinformowała NBC Washington

  Zachodnia Wirginia

  Ze względu na prognozowane opady śniegu w większości stanu zdecydowano, że piątkowe zajęcia zostaną odwołane, a szkoły - zamknięte, podała agencja AP.

  Reporterzy24 uchwycili na zdjęciach kolejny atak zimy w USA.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...